Tučňák císařský čelí kvůli změnám klimatu vyhynutí

Roman Gazdík, gaz
28. 1. 2009 10:10
Antarktický druh úbytek ledu nezvládne
Kolonie tučňáků císařských
Kolonie tučňáků císařských | Foto: Archiv Národní agentury USA pro oceány a atmosféru (NOAA)

Adélina země (Antarktida) - Vzpomínáte na francouzský film Putování tučňáků, ve kterém tisíce tučňáků císařských překonávají nejrůznější obtíže, aby zajistily budoucnost svému rodu? Brzy může jít už jen o historický dokument.

Podle studie zveřejněné v časopise americké akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) je pravděpodobné, že se počet těchto nelétavých ptáků sníží do roku 2100 o 95 procent. To by znamenalo, že by na světě zůstalo pouhých 600 párů.

Může za to oteplování a rozpouštění mořského ledu. Led je jednak důležitý pro hojnost jejich potravy skládající se z ryb a korýšů, jednak pro samotné páření.

Nejodolnější pták

Jediný druh tučňáků, který se množí během tuhé antarktické zimy, podniká po ledu pochody dlouhé 50 až 120 kilometrů. Pak samice uprostřed kolonií čítajících i dvacet tisíc ptáků snese jediné vejce, o které se pak většinu času stará samec.

Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí.
Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí. | Foto: Oeystein Paulsen

Tučňák císařský je vůbec největším tučňákem - dosahuje výšky až 120 centimetrů a váhy až 50 kilogramů - a také vůbec nejodolnějším ptákem na zemi; přečkává díky velmi hustému peří a podkožnímu tuku teploty až minus třicet stupňů.

Není však schopen v závislosti na změně prostředí měnit i navyklý způsob rozmnožování.

Pesimistické předpovědi

"Na rozdíl od jiných antarktických druhů ptáků, kteří změnili své zvyky, se tučňáci nepřizpůsobují tak snadno," citovala BBC vedoucí autorku studie Stéphanii Jenovrierovou.

Tým vědců z organizace Woods Hole Oceanographic Institute ve svých výpočtech pracoval s deseti různými modely pro rozpouštění mořského ledu, který vypracovali výzkumníci pro předchozí shrnující studii Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC).

Zkombinoval je s "populačně-dynamickým modelem" popisujícím rozmnožovací návyky jedné kolonie tučňáků císařských v posledních 43 letech. Pro deset modelů IPCC pak vědci provedli celkem 1000 simulací. A jejich výsledky nezní příliš optimisticky.

Pravděpodobnost, že se jejich počet zmenší do konce století na 600 párů, je nejméně jedna ku třem, spíše však přesahuje 80 procent.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 5 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy