Tučňák císařský čelí kvůli změnám klimatu vyhynutí

Roman Gazdík, gaz
28. 1. 2009 10:10
Antarktický druh úbytek ledu nezvládne
Kolonie tučňáků císařských
Kolonie tučňáků císařských | Foto: Archiv Národní agentury USA pro oceány a atmosféru (NOAA)

Adélina země (Antarktida) - Vzpomínáte na francouzský film Putování tučňáků, ve kterém tisíce tučňáků císařských překonávají nejrůznější obtíže, aby zajistily budoucnost svému rodu? Brzy může jít už jen o historický dokument.

Podle studie zveřejněné v časopise americké akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) je pravděpodobné, že se počet těchto nelétavých ptáků sníží do roku 2100 o 95 procent. To by znamenalo, že by na světě zůstalo pouhých 600 párů.

Může za to oteplování a rozpouštění mořského ledu. Led je jednak důležitý pro hojnost jejich potravy skládající se z ryb a korýšů, jednak pro samotné páření.

Nejodolnější pták

Jediný druh tučňáků, který se množí během tuhé antarktické zimy, podniká po ledu pochody dlouhé 50 až 120 kilometrů. Pak samice uprostřed kolonií čítajících i dvacet tisíc ptáků snese jediné vejce, o které se pak většinu času stará samec.

Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí.
Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí. | Foto: Oeystein Paulsen

Tučňák císařský je vůbec největším tučňákem - dosahuje výšky až 120 centimetrů a váhy až 50 kilogramů - a také vůbec nejodolnějším ptákem na zemi; přečkává díky velmi hustému peří a podkožnímu tuku teploty až minus třicet stupňů.

Není však schopen v závislosti na změně prostředí měnit i navyklý způsob rozmnožování.

Pesimistické předpovědi

"Na rozdíl od jiných antarktických druhů ptáků, kteří změnili své zvyky, se tučňáci nepřizpůsobují tak snadno," citovala BBC vedoucí autorku studie Stéphanii Jenovrierovou.

Tým vědců z organizace Woods Hole Oceanographic Institute ve svých výpočtech pracoval s deseti různými modely pro rozpouštění mořského ledu, který vypracovali výzkumníci pro předchozí shrnující studii Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC).

Zkombinoval je s "populačně-dynamickým modelem" popisujícím rozmnožovací návyky jedné kolonie tučňáků císařských v posledních 43 letech. Pro deset modelů IPCC pak vědci provedli celkem 1000 simulací. A jejich výsledky nezní příliš optimisticky.

Pravděpodobnost, že se jejich počet zmenší do konce století na 600 párů, je nejméně jedna ku třem, spíše však přesahuje 80 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy