Tučňák císařský čelí kvůli změnám klimatu vyhynutí

Roman Gazdík, gaz
28. 1. 2009 10:10
Antarktický druh úbytek ledu nezvládne
Kolonie tučňáků císařských
Kolonie tučňáků císařských | Foto: Archiv Národní agentury USA pro oceány a atmosféru (NOAA)

Adélina země (Antarktida) - Vzpomínáte na francouzský film Putování tučňáků, ve kterém tisíce tučňáků císařských překonávají nejrůznější obtíže, aby zajistily budoucnost svému rodu? Brzy může jít už jen o historický dokument.

Podle studie zveřejněné v časopise americké akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) je pravděpodobné, že se počet těchto nelétavých ptáků sníží do roku 2100 o 95 procent. To by znamenalo, že by na světě zůstalo pouhých 600 párů.

Může za to oteplování a rozpouštění mořského ledu. Led je jednak důležitý pro hojnost jejich potravy skládající se z ryb a korýšů, jednak pro samotné páření.

Nejodolnější pták

Jediný druh tučňáků, který se množí během tuhé antarktické zimy, podniká po ledu pochody dlouhé 50 až 120 kilometrů. Pak samice uprostřed kolonií čítajících i dvacet tisíc ptáků snese jediné vejce, o které se pak většinu času stará samec.

Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí.
Kvůli oteplování může zmizet také mnoho korýšů, jimiž se tučňáci živí. | Foto: Oeystein Paulsen

Tučňák císařský je vůbec největším tučňákem - dosahuje výšky až 120 centimetrů a váhy až 50 kilogramů - a také vůbec nejodolnějším ptákem na zemi; přečkává díky velmi hustému peří a podkožnímu tuku teploty až minus třicet stupňů.

Není však schopen v závislosti na změně prostředí měnit i navyklý způsob rozmnožování.

Pesimistické předpovědi

"Na rozdíl od jiných antarktických druhů ptáků, kteří změnili své zvyky, se tučňáci nepřizpůsobují tak snadno," citovala BBC vedoucí autorku studie Stéphanii Jenovrierovou.

Tým vědců z organizace Woods Hole Oceanographic Institute ve svých výpočtech pracoval s deseti různými modely pro rozpouštění mořského ledu, který vypracovali výzkumníci pro předchozí shrnující studii Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC).

Zkombinoval je s "populačně-dynamickým modelem" popisujícím rozmnožovací návyky jedné kolonie tučňáků císařských v posledních 43 letech. Pro deset modelů IPCC pak vědci provedli celkem 1000 simulací. A jejich výsledky nezní příliš optimisticky.

Pravděpodobnost, že se jejich počet zmenší do konce století na 600 párů, je nejméně jedna ku třem, spíše však přesahuje 80 procent.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy