Socha Trumpové ve Slovinsku vypadá jako Šmoulinka. Místním připomíná strašáka do zelí

ČTK ČTK
8. 7. 2019 17:00
Nedaleko slovinské Sevnice byla minulý týden odhalena hrubě opracovaná dřevěná socha americké první dámy Melanie Trumpové, která v tomto pětitisícovém městečku na jihovýchodě země vyrůstala. Dílu, které si objednal americký konceptuální umělec Brad Downey, se ale dostalo smíšeného přijetí. Někteří kritici na sociálních sítích sochu označili za "strašáka do zelí". Lokální tisk citoval místní obyvatele, podle nichž je takové zpodobnění manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa nedůstojné.
Socha Melanie Trumpové.
Socha Melanie Trumpové. | Foto: Reuters

Sochu mávající Trumpové v životní velikosti vyřezal z lipového dřeva motorovou pilou místní lidový umělec Aleš Župevc. Doprovází Downeyho výstavu v metropoli Lublani o slovinských kořenech Melanie Trumpové.

Vzhledem k tomu, že autoři se zjevně nesnažili o věrné zobrazení podoby ženy šéfa Bílého domu, si ani sama lublaňská galerie podle agentury Reuters patrně není jistá, jak moc brát dílo vážně. "Možná se až příliš snažíme najít smysl věcí, které mohou být jen bláznivinou. Kdo ví?" uvedla galerie.

Socha Melanie Trumpové.
Socha Melanie Trumpové. | Foto: Reuters

Obličej Trumpové je sice nerozpoznatelný, ale figurína má na sobě bleděmodrý plášť, jaký měla Melania Trumpová při prezidentské inauguraci v roce 2017. Podle BBC tak někteří místní začali soše říkat Šmoulinka.

Sám Downey uvedl, že svým dílem chtěl "vést dialog s politickou situací své země". Podotkl, že Melania Trumpová je imigrantkou vdanou za prezidenta, který slíbil, že imigraci omezí. "Rozumím tomu, proč si lidé myslí, že si není podobná," řekl agentuře AFP. Sám ale sochu považuje za krásnou.

Trumpova manželka se narodila jako Melanija Knavsová v roce 1970 ve městě Novo Mesto, vyrůstala ale v Sevnici. Když jí bylo kolem dvaceti, Slovinsko opustila a začala se věnovat kariéře modelky.

Socha Melanie Trumpové.
Socha Melanie Trumpové. | Foto: Reuters

Do té doby ospalá Sevnica se po Trumpově zvolení stala magnetem pro turisty i novináře, píše AFP. Místní podnikavci z tohoto zájmu těží a nabízejí různé výrobky se značkou "Melania", od medu po trepky. Návštěvníci se mohou v doprovodu průvodce vydat také na místa spjatá s raným mládím nynější první dámy USA.

Video: Melania si v Japonsku libovala v luxusu, měla róby za statisíce

Melania si v Japonsku libovala v luxusu. Vynesla róby za statisíce | Video: Reuters, Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy