Trump na večeři v Soulu ochutná omáčku starší, než jsou Spojené státy

Magazín Magazín
7. 11. 2017 16:00
360 let stará sójová omáčka, mořský jazyk i krevety vylovené poblíž sporného území. Na menu prezidentské večeře v Soulu se objevily pokrmy, které reflektují tradiční místní jídlo, ale zároveň by mohly chutnat Trumpovi.
Prezidentské menu v Soulu.
Prezidentské menu v Soulu. | Foto: Profimedia.cz

Jihokorejské zdroje médiím prozradily, jaké menu se bude podávat na úterní oficiální večeři jihokorejského prezidenta Mun Če-ina a jeho amerického protějšku Donalda Trumpa.

Večeře v Modrém domě v Soulu, nacházejícím se vedle někdejšího královského paláce, sestává z hovězích žebírek podávaných dohromady s "mimořádnou, 360 let starou sójovou omáčkou", uvedl mluvčí jihokorejské prezidentské kanceláře. Kromě toho se budou podávat také krevety ze sporného území, jež si nárokuje Korea i Japonsko.

Agentura AFP uvedla, že diskutovaná omáčka byla údajně vyrobena v roce 1657, kdy se narodil otec Benjamina Franklina, signatáře Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Fermentované jídlo, kam sójová omáčka patří, je základem jihokorejské kuchyně. Omáčky vyrobené slavnými řemeslníky, které se nechávají kvasit desítky let i staletí, se pak prodávají za desítky tisíc dolarů za litr.

S japonským prezidentem na cheeseburgeru s kečupem

Úterní prezidentské menu kromě jiného prý také obsahuje grilovaný mořský jazyk, což je Trumpova oblíbená ryba. Podle nejmenovaného vládního zdroje je výběr tradičního lokálního jídla uzpůsoben chutím amerického prezidenta.

Servírované jídlo je však podle jiných na hony vzdálené tomu na návštěvě Trumpa v Japonsku. Tam si americký prezident zašel s Šinzóem Abem na cheeseburger s kečupem a během oficiální večeře se pak podával steak.

Menu v Soulu obsahuje také krevety, které byly podle jihokorejské prezidentské kanceláře chyceny nedaleko diskutovaného ostrova, jejž si nárokuje Jižní Korea i Japonsko.

Ostrov Dokdo (v Japonsku pojmenovaný Takešima), kontrolovaný Soulem, se nachází východně od Koreje v Japonském moři. A je předmětem dlouholetého sváru mezi oběma asijskými zeměmi.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 30 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy