Trump chválil neexistující africkou zemi Nambii. Podle uživatelů Twitteru si ji spletl s Narnií

mdan
22. 9. 2017 7:24
Na kterou zemi americký prezident Donald Trump myslel při svém projevu před lídry afrických států? Namibii, Zambii, Gambii nebo snad pohádkovou Narnii? Uživatelé Twitteru se dohadují a předhání se ve vtipných postřezích. Jeden dokonce vyhlásil sbírku na jednosměrnou letenku pro amerického prezidenta do této neexistující země údajně na africkém kontinentu.
Trump na jednání v OSN.
Trump na jednání v OSN. | Foto: Reuters

Současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se podařil další husarský kousek. Na středečním jednání Organizace spojených národů pochválil před lídry z afrických států zdravotní systém v Nambii. "V Guinei a Nigérii jste bojovali s děsivou epidemií eboly. Zdravotní systém Nambie je stále více soběstačný," řekl americký prezident.

Na Twitteru se tak rozvířila debata o tom, kterou zemi vlastně myslel. Jihoafrickou Namibii či Zambii? Západoafrickou Gambii? Nebo pohádkovou Narnii?

Marketingová ředitelka Mariam Hosseiniová má jasno. Tedy v ironickém slova smyslu. Podle ní je Nambie sousední zemí Zamundy, země, ze které přišel Eddie Murphy alias korunní princ v komedii Cesta do Ameriky.

Jiný uživatel s Hosseiniovou nesouhlasí. Podle ní sousedí Nambie s Covfefe, což je překlep, který se Trumpovi podařil letos na jaře.

Novinář Max Karpov zase poznamenal, že kdyby Trump trval na tom, že Nambie existuje a obchodoval zde, většina jeho podporovatelů by mu věřila.

Textař s přezdívkou EgyptianSteven si myslí, že se dá s klidem prohlásit, že americký prezident neumí číst.

Jiní uživatelé byli vůči americkému prezidentovi ještě méně shovívaví. Jeden napsal, že Donald Trump je ve skutečnosti prezidentem úplně jiné země.

Další uživatelka poprosila, aby jej někdo naložil a nechal seskočit v jím označeném neexistujícím africkém státě.

A jiná k tomu dopsala, že v nambijském safari jsou možná pořád ještě dinosauři.

Vyhlášena už byla také sbírka na Trumpovu cestu do Nambie. Spisovatelka Debra Cooková na to napsala, že jej tam možná pošle "Rakeťák" Kim Čong-un.

A zazněla i otázka, kdy budou Američané a koneckonců i ostatní obyvatelé planety zbaveni tohoto nekompetentního prezidenta.

Video: Donald Trump se vyjadřuje v OSN k severokorejském režimu

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy