Trump chválil neexistující africkou zemi Nambii. Podle uživatelů Twitteru si ji spletl s Narnií

mdan
22. 9. 2017 7:24
Na kterou zemi americký prezident Donald Trump myslel při svém projevu před lídry afrických států? Namibii, Zambii, Gambii nebo snad pohádkovou Narnii? Uživatelé Twitteru se dohadují a předhání se ve vtipných postřezích. Jeden dokonce vyhlásil sbírku na jednosměrnou letenku pro amerického prezidenta do této neexistující země údajně na africkém kontinentu.
Trump na jednání v OSN.
Trump na jednání v OSN. | Foto: Reuters

Současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se podařil další husarský kousek. Na středečním jednání Organizace spojených národů pochválil před lídry z afrických států zdravotní systém v Nambii. "V Guinei a Nigérii jste bojovali s děsivou epidemií eboly. Zdravotní systém Nambie je stále více soběstačný," řekl americký prezident.

Na Twitteru se tak rozvířila debata o tom, kterou zemi vlastně myslel. Jihoafrickou Namibii či Zambii? Západoafrickou Gambii? Nebo pohádkovou Narnii?

Marketingová ředitelka Mariam Hosseiniová má jasno. Tedy v ironickém slova smyslu. Podle ní je Nambie sousední zemí Zamundy, země, ze které přišel Eddie Murphy alias korunní princ v komedii Cesta do Ameriky.

Jiný uživatel s Hosseiniovou nesouhlasí. Podle ní sousedí Nambie s Covfefe, což je překlep, který se Trumpovi podařil letos na jaře.

Novinář Max Karpov zase poznamenal, že kdyby Trump trval na tom, že Nambie existuje a obchodoval zde, většina jeho podporovatelů by mu věřila.

Textař s přezdívkou EgyptianSteven si myslí, že se dá s klidem prohlásit, že americký prezident neumí číst.

Jiní uživatelé byli vůči americkému prezidentovi ještě méně shovívaví. Jeden napsal, že Donald Trump je ve skutečnosti prezidentem úplně jiné země.

Další uživatelka poprosila, aby jej někdo naložil a nechal seskočit v jím označeném neexistujícím africkém státě.

A jiná k tomu dopsala, že v nambijském safari jsou možná pořád ještě dinosauři.

Vyhlášena už byla také sbírka na Trumpovu cestu do Nambie. Spisovatelka Debra Cooková na to napsala, že jej tam možná pošle "Rakeťák" Kim Čong-un.

A zazněla i otázka, kdy budou Američané a koneckonců i ostatní obyvatelé planety zbaveni tohoto nekompetentního prezidenta.

Video: Donald Trump se vyjadřuje v OSN k severokorejském režimu

Trump: Pokud nebudeme mít jinou možnost, zničíme Severní Koreu | Video: The White House
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy