Trpíte úzkostí z návratu do školy? Je to normální, školní léta nás velmi ovlivňují, říká psycholog

Magazín Magazín
3. 9. 2017 8:43
Pokud už jste ze školy nějaký ten pátek a stejně vás každý konec srpna ovládne zvláštní úzkost, nemusíte se bát o své duševní zdraví. Podle amerického psychologa je to normální. Lidé totiž ve školních lavicích stráví velkou část svého života a prožitky z let strávených učením si nesou celý život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud ve vás poslední dny letních prázdnin vyvolávají zvláštní, nepopsatelnou úzkost z blížícího se začátku září, možná se vám zkrátka vrátily pocity ze školních let.

A pokud se občas s hrůzou budíte, že jste nenapsali test, zapomněli na zkoušku nebo neodevzdali seminární práci, kvůli které nemůžete odmaturovat/absolvovat státnice, nejde o nic neobvyklého.

Podle amerického klinického psychologa Joshe Klapowa jsou tyto stavy normální, bez ohledu na to, jak dlouho jste pryč z jakékoliv školy, napsal server The Huffington Post.

Je normální, že se vzpomínky ze školy na konci léta vrací

Klapow vysvětlil, že škola nejen zabírá velkou část našeho života, ale také léta, během kterých vnímáme všechno kolem sebe nejsilněji. "Každé prostředí, ve kterém strávíme osm nebo více hodin denně, ve věku od pěti do osmnácti let (nejméně), bude v mnoha ohledech definovat, kdo jsme, co si myslíme a jak se cítíme," vysvětlil psycholog.

Dává tedy smysl, že začátkem školního roku se všechny naše nejvýznamnější vzpomínky ze školy vrací, dodal. Všechny dobré nebo špatné vzpomínky nám mohou přivodit specifický emoční stav, ať už je to úzkost, nostalgie, strach nebo smutek.

Kromě toho Klapow připomněl, že pro mnohé může být stresující i přechod z léta do podzimu. "Léto je nostalgické a pro mnoho z nás představuje dobu, kdy jsou věci mnohem bezstarostnější," řekl.

Oproti tomu začátek školy signalizuje čas vrátit se do práce. Máme pocit, že život plyne rychleji, děti rostou a časy se mění.

Obzvláště citliví na konec prázdnin tak mohou být spíše rodiče než jejich potomci. "Děti jsou zrcadlem vzpomínek na vlastní dětství," sdělil psycholog a dodal, že rodiče se tak často nejen potýkají se svou rolí zastupitele dítěte ve škole, ale zároveň se svými vlastní vzpomínkami a emocemi spojenými se školními lavicemi.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy