Trpíte úzkostí z návratu do školy? Je to normální, školní léta nás velmi ovlivňují, říká psycholog

Magazín Magazín
3. 9. 2017 8:43
Pokud už jste ze školy nějaký ten pátek a stejně vás každý konec srpna ovládne zvláštní úzkost, nemusíte se bát o své duševní zdraví. Podle amerického psychologa je to normální. Lidé totiž ve školních lavicích stráví velkou část svého života a prožitky z let strávených učením si nesou celý život.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pokud ve vás poslední dny letních prázdnin vyvolávají zvláštní, nepopsatelnou úzkost z blížícího se začátku září, možná se vám zkrátka vrátily pocity ze školních let.

A pokud se občas s hrůzou budíte, že jste nenapsali test, zapomněli na zkoušku nebo neodevzdali seminární práci, kvůli které nemůžete odmaturovat/absolvovat státnice, nejde o nic neobvyklého.

Podle amerického klinického psychologa Joshe Klapowa jsou tyto stavy normální, bez ohledu na to, jak dlouho jste pryč z jakékoliv školy, napsal server The Huffington Post.

Je normální, že se vzpomínky ze školy na konci léta vrací

Klapow vysvětlil, že škola nejen zabírá velkou část našeho života, ale také léta, během kterých vnímáme všechno kolem sebe nejsilněji. "Každé prostředí, ve kterém strávíme osm nebo více hodin denně, ve věku od pěti do osmnácti let (nejméně), bude v mnoha ohledech definovat, kdo jsme, co si myslíme a jak se cítíme," vysvětlil psycholog.

Dává tedy smysl, že začátkem školního roku se všechny naše nejvýznamnější vzpomínky ze školy vrací, dodal. Všechny dobré nebo špatné vzpomínky nám mohou přivodit specifický emoční stav, ať už je to úzkost, nostalgie, strach nebo smutek.

Kromě toho Klapow připomněl, že pro mnohé může být stresující i přechod z léta do podzimu. "Léto je nostalgické a pro mnoho z nás představuje dobu, kdy jsou věci mnohem bezstarostnější," řekl.

Oproti tomu začátek školy signalizuje čas vrátit se do práce. Máme pocit, že život plyne rychleji, děti rostou a časy se mění.

Obzvláště citliví na konec prázdnin tak mohou být spíše rodiče než jejich potomci. "Děti jsou zrcadlem vzpomínek na vlastní dětství," sdělil psycholog a dodal, že rodiče se tak často nejen potýkají se svou rolí zastupitele dítěte ve škole, ale zároveň se svými vlastní vzpomínkami a emocemi spojenými se školními lavicemi.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Miami je výhru od finále, nováček Herro útočil na rekord Johnsona

Basketbalisté Miami jsou pouhé jedno vítězství od finále NBA. Ve čtvrtém utkání zdolali Boston 112:109 a v sérii se ujali vedení 3:1. Hrdinou zápasu se stal dvacetiletý nováček Tyler Herro, který nastřílel 37 bodů včetně pěti trojek. V dresu Celtics se nejvýrazněji prosadil Jayson Tatum, jenž zaznamenal 28 bodů - všechny ve druhém poločase - a devět doskoků.

Zmiňovaných 37 bodů je nejvíc, kolik kdy nováček v konferenčním finále nasázel. Herro, který proměnil 14 z 21 střel a všechny čtyři trestné hody, se stal po Donovanu Mitchellovi z Utahu druhým hráčem, jenž ve svém prvním play off nasbíral alespoň 35 bodů a pět doskoků.

Po Earvinu "Magicu" Johnsonovi, jenž v šestém finálovém duelu v roce 1980 nastřádal 42 bodů, se Herro stal druhým nejlepším střelcem ve vyřazovacích bojích před 21. narozeninami. "Cítil jsem se dobře, ale pořád je před námi spousta práce. Jen vedeme 3:1," řekl Herro.

před 28 minutami

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři

Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění služebních povinností na moři. Ve čtvrtek o tom informovalo jihokorejské ministerstvo obrany, které Pchjongjang vyzvalo, aby se omluvil a tento incident vysvětlil.

Agentury uvedly, že úředník zmizel v pondělí z jihokorejské lodě, která kontrolovala možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong.

Proč vojáci izolovaného komunistického státu 47letého Jihokorejce zastřelili, není jasné, podle agentury Jonhap není vyloučené, že jednali v souladu s příkazy proti šíření koronaviru. V červenci vyvolal poplach v KLDR navrátilec z Jižné Koreje, kvůli kterému úřady uzavřely příhraniční město Kesong a tisícům lidí nařídily karanténu. Světová zdravotnická organizace později uvedla, že výsledky testu tohoto člověka byly neprůkazné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy