Trojan: Ve 14 jsem sprejoval po vzoru Jirky Mádla. Maturitu nechci, vzdělávám se sám

Tomáš Maca Tomáš Maca
16. 6. 2021 9:50
Podobu s otcem Ivanem nezapře. Působí jako hloubavý intelektuál s pronikavým pohledem, a když ho člověk slyší mluvit, stěží by mu odhadoval 20 let. Málokdo by tedy čekal, že v pubertě nešel daleko pro sprosté slovo a sprejoval graffiti. V podcastu Co z tebe bude?! se herec Josef Trojan rozpovídal o tom, proč před maturitou odešel z gymnázia, proč se nestal youtuberem a co by chtěl od politiků.
"Dělal jsem ve sklárně i na recepci, rozvážel jsem pizzu. Je to lepší, než kdybych musel točit nekonečné seriály," říká v podcastu Co z tebe bude?! herec Josef Trojan.
"Dělal jsem ve sklárně i na recepci, rozvážel jsem pizzu. Je to lepší, než kdybych musel točit nekonečné seriály," říká v podcastu Co z tebe bude?! herec Josef Trojan. | Foto: Honza Mudra

Loni spolu s otcem Ivanem zazářil ve filmu Šarlatán, kde se vcítil do rozporuplné osobnosti léčitele Jana Mikoláška. Právě pronikání do motivací různorodých charakterů je jedním z důvodů, proč Josefa Trojana herectví tolik baví. Ve druhém díle podcastu Co z tebe bude?!, kde redaktor Tomáš Maca dává hlas nastupující generaci, ale dokazuje, že se rád zamýšlí i nad současnou politickou scénou, která podle něj na mladé lidi zapomíná.

Jedním dechem však dodává, že nemá patent na rozum, i když se tak kdysi tvářil. "Poměrně dlouho jsem si myslel, že jsem chytřejší než druzí. Ve škole jsem byl, třeba co se týče názorů na veřejné dění, hodně slyšet. Hejtil jsem spolužáky za to, koho volili, a když jsem s nimi diskutoval, dopouštěl jsem se spousty argumentačních faulů," vzpomíná Trojan v podcastu.

Přestože ke svým rodičům chová velký respekt, nevyhnul se v době dospívání  revoltě. "Ve 14 letech jsem začal sprejovat. Kradl jsem kvůli tomu rodičům eura, která jsme měli ve speciální peněžence na dovolenou, a následně jsem si za ně ve směnárně bral koruny. Když se na všechno přišlo, shodil jsem krádež na naši uklízečku. Zpětně je mi z toho blivno," přiznává.

Vysvětluje také, proč se po třetím ročníku gymnázia rozhodl ze školy odejít a vkročit do dospěláckého světa bez maturitního vysvědčení. "Nemyslím si, že vzdělání musí být nutně svázané s nějakou institucí. Když se člověk rozhodne pro profesi, která maturitu nevyžaduje, není nutné, aby ve škole setrvával. Maturita je jenom papír, který získáte, když se naučíte odpovědět na 80 otázek," míní Trojan.

Redaktor Tomáš Maca se herce Josefa Trojana v podcastu Co z tebe bude?! ptal na to, kdy zklamal své rodiče i proč vedle herectví zkouší civilní povolání.
Redaktor Tomáš Maca se herce Josefa Trojana v podcastu Co z tebe bude?! ptal na to, kdy zklamal své rodiče i proč vedle herectví zkouší civilní povolání. | Foto: Honza Mudra

Mladý herec se v rozhovoru zamýšlí také nad stavem české kinematografie. Ta podle něj málo odráží současná společenská témata. "Mnoho českých filmů je postavených na podobném narativu, který funguje na masové publikum. Jsou plné sexismu, chlap v nich bývá macho, ženská kráva a já si říkám, že máme na víc. Rád bych třeba viděl víc filmů o mladých lidech, o tématech jako hledání sama sebe nebo objevování vlastní sexuality. Mladý člověk by si pak mohl říct, že v tom není sám," uvažuje.

Upřímný rozhovor s Josefem Trojanem si můžete poslechnout na SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast a Google Podcast.

Podcast Co z tebe bude?!

Podcast Co z tebe bude?!

K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast Google Podcast.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy