Trojan: Ve 14 jsem sprejoval po vzoru Jirky Mádla. Maturitu nechci, vzdělávám se sám

Tomáš Maca Tomáš Maca
16. 6. 2021 9:50
Podobu s otcem Ivanem nezapře. Působí jako hloubavý intelektuál s pronikavým pohledem, a když ho člověk slyší mluvit, stěží by mu odhadoval 20 let. Málokdo by tedy čekal, že v pubertě nešel daleko pro sprosté slovo a sprejoval graffiti. V podcastu Co z tebe bude?! se herec Josef Trojan rozpovídal o tom, proč před maturitou odešel z gymnázia, proč se nestal youtuberem a co by chtěl od politiků.
"Dělal jsem ve sklárně i na recepci, rozvážel jsem pizzu. Je to lepší, než kdybych musel točit nekonečné seriály," říká v podcastu Co z tebe bude?! herec Josef Trojan.
"Dělal jsem ve sklárně i na recepci, rozvážel jsem pizzu. Je to lepší, než kdybych musel točit nekonečné seriály," říká v podcastu Co z tebe bude?! herec Josef Trojan. | Foto: Honza Mudra

Loni spolu s otcem Ivanem zazářil ve filmu Šarlatán, kde se vcítil do rozporuplné osobnosti léčitele Jana Mikoláška. Právě pronikání do motivací různorodých charakterů je jedním z důvodů, proč Josefa Trojana herectví tolik baví. Ve druhém díle podcastu Co z tebe bude?!, kde redaktor Tomáš Maca dává hlas nastupující generaci, ale dokazuje, že se rád zamýšlí i nad současnou politickou scénou, která podle něj na mladé lidi zapomíná.

Jedním dechem však dodává, že nemá patent na rozum, i když se tak kdysi tvářil. "Poměrně dlouho jsem si myslel, že jsem chytřejší než druzí. Ve škole jsem byl, třeba co se týče názorů na veřejné dění, hodně slyšet. Hejtil jsem spolužáky za to, koho volili, a když jsem s nimi diskutoval, dopouštěl jsem se spousty argumentačních faulů," vzpomíná Trojan v podcastu.

Přestože ke svým rodičům chová velký respekt, nevyhnul se v době dospívání  revoltě. "Ve 14 letech jsem začal sprejovat. Kradl jsem kvůli tomu rodičům eura, která jsme měli ve speciální peněžence na dovolenou, a následně jsem si za ně ve směnárně bral koruny. Když se na všechno přišlo, shodil jsem krádež na naši uklízečku. Zpětně je mi z toho blivno," přiznává.

Vysvětluje také, proč se po třetím ročníku gymnázia rozhodl ze školy odejít a vkročit do dospěláckého světa bez maturitního vysvědčení. "Nemyslím si, že vzdělání musí být nutně svázané s nějakou institucí. Když se člověk rozhodne pro profesi, která maturitu nevyžaduje, není nutné, aby ve škole setrvával. Maturita je jenom papír, který získáte, když se naučíte odpovědět na 80 otázek," míní Trojan.

Redaktor Tomáš Maca se herce Josefa Trojana v podcastu Co z tebe bude?! ptal na to, kdy zklamal své rodiče i proč vedle herectví zkouší civilní povolání.
Redaktor Tomáš Maca se herce Josefa Trojana v podcastu Co z tebe bude?! ptal na to, kdy zklamal své rodiče i proč vedle herectví zkouší civilní povolání. | Foto: Honza Mudra

Mladý herec se v rozhovoru zamýšlí také nad stavem české kinematografie. Ta podle něj málo odráží současná společenská témata. "Mnoho českých filmů je postavených na podobném narativu, který funguje na masové publikum. Jsou plné sexismu, chlap v nich bývá macho, ženská kráva a já si říkám, že máme na víc. Rád bych třeba viděl víc filmů o mladých lidech, o tématech jako hledání sama sebe nebo objevování vlastní sexuality. Mladý člověk by si pak mohl říct, že v tom není sám," uvažuje.

Upřímný rozhovor s Josefem Trojanem si můžete poslechnout na SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast a Google Podcast.

Podcast Co z tebe bude?!

Podcast Co z tebe bude?!

K poslechu zde na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcast Google Podcast.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy