Tři sta skákajících delfínů na unikátním videu. Dosud nevysvětlený jev, říká kapitán

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 8. 2020 7:00
Pozoruhodný pohled se nabídl cestujícím na lodi u okresu Orange County v americké Kalifornii. Zhruba tři stovky delfínů tu téměř synchronně vyskakovaly z vody nezaměnitelným způsobem, kterým tato zvířata dosáhnou nejvyšší rychlosti.
Synchronizované skoky delfínů v Jižní Carolině natočili z lodi | Video: Dolphin Safari

Delfíni při této technice stráví průměrně víc času na suchu než ve vodě. Připomínají stádo cválajících koní, kteří před něčím utíkají. Reakce ze strachu je ale jen jednou z mnoha nedoložitelných teorií.

"Často přemýšlím, jak je to možné, že takhle najednou vyrazí. Vypadá to, jako kdyby někdo vystřelil ze zbraně a oni se dali najednou do pohybu. Ale tak to není. Nedokážu to vysvětlit, stejně jako to nedokážou vysvětlit vědci," tvrdí kalifornský lodní kapitán David Anderson, který pracuje ve společnosti Dolphin Safari. Právě její zaměstnanci video natočili a zveřejnili.

Jižní Kalifornie je videi s delfíny proslulá. Nejde o náhodu, vyskytuje se jich tu vůbec nejvíc na jeden kilometr čtvereční.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy