Ukradené dětství. První epileptik s neurostimulátorem v lebce si jej bere zpět

ČTK ČTK
24. 6. 2024 15:30
Nyní třináctiletý Oran Knowlson je prvním pacientem s epilepsií, jemuž lékaři v rámci experimentálního programu umístili neurostimulátor do lebky. Míra chlapcových záchvatů se snížila o 80 procent. Lennox-Gastautovým syndromem, těžkou formou epilepsie, trpí Oran od tří let.
Epilepsie, ilustrační foto.
Epilepsie, ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Novináři BBC rodinu navštívili sedm měsíců po úspěšné operaci, která v říjnu loňského roku trvala kolem osmi hodin. Tým z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital vedený dětským neurochirurgem Martinem Tisdallem vpravil na thalamus hluboko do Oranova mozku dvě elektrody. Tolerance chyby pro umístění byla méně než milimetr. Dvojice elektrod vede k neurostimulátoru - čtvercovitému přístroji o hraně asi 3,5 centimetru a tloušťce asi 0,6 centimetru, který je připevněný k lebce pacienta.

Epileptické záchvaty jsou způsobené abnormálními výkyvy elektrické aktivity v mozku. Přístroj má za cíl tyto signály blokovat či narušovat. Metodu stimulace mozku lékaři u dětských pacientů s epilepsií vyzkoušeli už dříve, dráty z mozku však vedly směrem k hrudi, kde byl umístěný neurostimulátor.

Oran měl měsíc na zotavení po operaci, než lékaři přístroj zapnuli. Nabíjet se stimulátor dá pomocí bezdrátových sluchátek, které může mít chlapec na hlavě a při nabíjení je běžně používat, například sledovat televizi.

Těžká forma epilepsie způsobila, že chlapec trpěl množstvím záchvatů denně, od dvaceti až po několik set. Ačkoliv Oran trpí i syndromem ADHD a poruchou autistického spektra, epilepsie je zdaleka jeho největším trápením, popsala novinářům jeho matka Justine.

"Připravila ho o celé dětství. Měla jsem relativně bystrého tříletého kluka, který ale po několika měsících záchvatů začal rychle upadat a přišel o hodně dovedností," popsala matka, která dodala, že experimentální operace rodině vrátila naději. "(Oran) se mi teď rozhodně pomalu vrací," dodala Justine.

 

Právě se děje

Další zprávy