Dívka objevila způsob, jak vymýtit šikanu na internetu

jaz
12. 9. 2014 9:00
Třináctileté Američance vadilo, že se její vrstevníci stávají na internetu oběťmi šikany. Vytvořila proto program, který tomu dokáže zabránit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Naperville (Illinois) – Trisha je jedním z 15 finalistů každoroční soutěže mladých mozků Google Science Fair. Ve svých 13 letech totiž vymyslela způsob, jak zabránit šikaně na internetu.

Trisha Prabhu
Trisha Prabhu | Foto: googlesciencefair.com

"Uvědomila jsem si, že bych mohla využít své vědecké a technologické schopnosti a účinně předejít kyberšikaně před tím, než k ní dojde," představila mladá Američanka svůj projekt. Ten cílí na děti mezi 12. a 18. rokem, které jsou rizikovými oběťmi i možnými útočníky v internetovém prostředí.

Zveřejňování citlivých osobních informací je problém, který lze podle Trishy snadno řešit. Stačí jen upozornit uživatele, zda si je vědom důsledků svých činů. Podle mladé vědkyně si po tomto upozornění, které se objeví před zveřejněním informace jako výstražná tabulka, mnoho dětí své budoucí kroky rozmyslí.

Svou hypotézu otestovala Třináctiletá Trisha na 1500 dětech ve věku 12 až 18 let, které byly požádány, aby na internet vkládaly citlivé informace. Děti byly rozděleny do dvou skupin. První kontrolní skupina vkládala informace, aniž by ji předem varoval výstražný systém. Na druhé pak Trisha testovala svůj program, který nazvala Rethink (přehodnocení, pozn. red.).

První kontrolní skupina v 67 procentech případů vždy odeslala citlivé informace a v pěti procentech své kroky přehodnotila. Zato děti, na kterých byl testován Rethink, v 93 procentech případů přehodnotily svůj úmysl zveřejnit informaci poté, co je na možné nebezpečí upozornila výstražná tabulka.

Vítěze vědátorů vyberou koncem září

Trisha Prabhu se vědou začala zabývat už ve svých šesti letech, kdy se jí do ruky dostala knížka o důsledcích globálního oteplování. Začala navrhovat auto poháněné větrem a vodou, zabývala se psychologií a také pracovala na softwaru, který by pomohl udržet pozornost řidičů během jízdy. V té době totiž přišla při autonehodě o svou tetu.

"Chci se zaměřit na neurovědu a strávit celý život rozplétáním tajemství mozku. Vyhrát pro mě znamená víc než jen cenu. Výhra jen potvrdí můj inovativní přístup a poskytne příležitost, abych své vědecké poznatky převedla do skutečnosti, což pomůže milionům lidí po celém světě."

Trisha má ale v ostatních patnácti finalistech velkou konkurenci. Její závěry budou posuzovat významní vědci z celého světa a výsledky budou odhaleny na slavnostním předávání cen 23. září.

 

Právě se děje

Další zprávy