Majitel Transgasu získal povolení k demolici. Postaví nové kanceláře a obchody

Petra Jansová Petra Jansová
14. 1. 2019 16:40
Společnost HR Reavis získala povolení k odstranění komplexu budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Rozhodnutí vydal stavební úřad pro Prahu 2 ve středu 9. ledna. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města.
"Co to je normalizační architektura? Žádnou takovou neznám," říká autor Transgasu. | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

"Ano, rozhodnutí už padlo. Zveřejněno je úřední desce Městského úřadu pro Prahu 2," odpověděla tisková mluvčí Martina Klapalová redakci Aktuálně.cz na dotaz ohledně demolice.

O tu požádal majitel budov Transgas loni v červnu a na jejich místě plánuje HB Reavis postavit obchodně-administrativní centrum, které má být tvořeno sedmi budovami. Mezi těmi má vzniknout nový veřejný prostor se zelení, s veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem z Vinohradské do Římské ulice

Redakce Aktuálně.cz momentálně zjišťuje, kdy společnost s demolicí začne. 

Na základě vydaného povolení bude mít majitel dva roky na demolici komplexu budov od nabytí právní moci, tedy od vypořádání případných odvolání.

V poměrně krátké době tak pravděpodobně půjde o další demolici v centru Prahy. Před rokem investor zboural dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jeho místě začal před týdnem stavět nový objekt.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na místě kousek nad Václavským náměstím a pod budovou Českého rozhlasu a je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

Budovy dokončené v 1978 nacházející se památkové zóně Vinohrad odkoupila v roce 2015 společnost HB Reavis s plánem budovy zbourat. 

O tom, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury v listopadu 2017. Iniciátorem podnětu na prohlášení objektů ze 70. let za památku byl Klub Za starou Prahu.

 

Právě se děje

Další zprávy