Majitel Transgasu získal povolení k demolici. Postaví nové kanceláře a obchody

Petra Jansová Petra Jansová
14. 1. 2019 16:40
Společnost HR Reavis získala povolení k odstranění komplexu budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Rozhodnutí vydal stavební úřad pro Prahu 2 ve středu 9. ledna. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města.
"Co to je normalizační architektura? Žádnou takovou neznám," říká autor Transgasu. | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

"Ano, rozhodnutí už padlo. Zveřejněno je úřední desce Městského úřadu pro Prahu 2," odpověděla tisková mluvčí Martina Klapalová redakci Aktuálně.cz na dotaz ohledně demolice.

O tu požádal majitel budov Transgas loni v červnu a na jejich místě plánuje HB Reavis postavit obchodně-administrativní centrum, které má být tvořeno sedmi budovami. Mezi těmi má vzniknout nový veřejný prostor se zelení, s veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem z Vinohradské do Římské ulice

Redakce Aktuálně.cz momentálně zjišťuje, kdy společnost s demolicí začne. 

Na základě vydaného povolení bude mít majitel dva roky na demolici komplexu budov od nabytí právní moci, tedy od vypořádání případných odvolání.

V poměrně krátké době tak pravděpodobně půjde o další demolici v centru Prahy. Před rokem investor zboural dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jeho místě začal před týdnem stavět nový objekt.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na místě kousek nad Václavským náměstím a pod budovou Českého rozhlasu a je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

Budovy dokončené v 1978 nacházející se památkové zóně Vinohrad odkoupila v roce 2015 společnost HB Reavis s plánem budovy zbourat. 

O tom, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury v listopadu 2017. Iniciátorem podnětu na prohlášení objektů ze 70. let za památku byl Klub Za starou Prahu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 19 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy