Majitel Transgasu získal povolení k demolici. Postaví nové kanceláře a obchody

Společnost HR Reavis získala povolení k odstranění komplexu budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Rozhodnutí vydal stavební úřad pro Prahu 2 ve středu 9. ledna. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města.
"Co to je normalizační architektura? Žádnou takovou neznám," říká autor Transgasu. | Video: Tomáš Cetkovský, Petra Jansová

"Ano, rozhodnutí už padlo. Zveřejněno je úřední desce Městského úřadu pro Prahu 2," odpověděla tisková mluvčí Martina Klapalová redakci Aktuálně.cz na dotaz ohledně demolice.

O tu požádal majitel budov Transgas loni v červnu a na jejich místě plánuje HB Reavis postavit obchodně-administrativní centrum, které má být tvořeno sedmi budovami. Mezi těmi má vzniknout nový veřejný prostor se zelení, s veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem z Vinohradské do Římské ulice

Redakce Aktuálně.cz momentálně zjišťuje, kdy společnost s demolicí začne. 

Na základě vydaného povolení bude mít majitel dva roky na demolici komplexu budov od nabytí právní moci, tedy od vypořádání případných odvolání.

V poměrně krátké době tak pravděpodobně půjde o další demolici v centru Prahy. Před rokem investor zboural dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Na jeho místě začal před týdnem stavět nový objekt.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí na místě kousek nad Václavským náměstím a pod budovou Českého rozhlasu a je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický.

Budovy dokončené v 1978 nacházející se památkové zóně Vinohrad odkoupila v roce 2015 společnost HB Reavis s plánem budovy zbourat. 

O tom, že soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury v listopadu 2017. Iniciátorem podnětu na prohlášení objektů ze 70. let za památku byl Klub Za starou Prahu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Britský sport upraví termíny s ohledem na pohřeb prince Philipa

Sobotní program řady sportovních soutěží dozná ve Velké Británii změn s ohledem na pohřeb prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který v pátek zemřel ve věku 99 let. Poslední rozloučení s vévodou z Edinburghu je naplánováno od 15:00 místního času (16:00 SELČ) v kapli svatého Jiří na hradu Windsor.

Vedení anglické Fotbalové asociace doporučilo, aby se na znamení úcty nehrály žádné zápasy mezi 14:45 a 16:15. Premier League proto přeložila výkop duelu mezi Wolverhamptonem a Sheffieldem United z 15:00 na 20:15. Všechna utkání, která se budou hrát, začnou pietní minutou ticha a fotbalisté stejně jako v minulém kole nastoupí s černými páskami.

Termíny upraví i Anglická fotbalová liga, která řídí nižší soutěže, aby žádný zápas nezačal v 15:00. Změna se dotkne 32 utkání druhé, třetí a čtvrté ligy. Stejný postup zvolila i nejvyšší ragbyová soutěž, v době pohřbu se nepoběží ani žádné dostihy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy