Toto je laguna smrti: Tady se labutě musí střílet

Tomáš Netočný
14. 1. 2008 19:30
České zákony ptáky před jedovatou pastí neochrání
Foto: Milan Šturm

Ostrava - Jen nedaleko centra třetího největšího města České republiky nastávají pravidelně tak drastické situace, že se pro ně v Evropě stěží hledá srovnání.

Státní společnost Diamo hospodařící s rozpočtem v miliardách korun totiž nedokáže zabezpečit areál jedovatých olejových lagun v Ostravě tak, aby tam nehynuli vodní ptáci, především labutě.

Hlavně v zimních měsících, kdy jsou v okolí Ostravy zamrzlé rybníky, láká lesklá olejová hladina ptáky k přistání. Je to však past, která téměř vždy znamená smrt uprostřed jedovatého odpadu.

Poslední hromadný případ je z vánočního období v prosinci, kdy v lagunách našlo smrt celkem třiadvacet labutí. Snímky pořízené v té době zachycují ptáky několik hodin poté, kdy dosedli na hladinu.

Ostrava - olejové laguny společnosti Diamo - 24. prosince 2007

Tato labuť na olejové laguně v Ostravě ještě žije. Dvě další (na snímku vpravo dole) už střelec zabil, aby jim zkrátil utrpení.
Tato labuť na olejové laguně v Ostravě ještě žije. Dvě další (na snímku vpravo dole) už střelec zabil, aby jim zkrátil utrpení. | Foto: Milan Šturm

Původně zářivě bílé peří labutě okamžitě začne tmavnout do hnědé až černé barvy a elegantní křehký pták se během několika hodin promění ve slizské trpící monstrum.

Existuje jediná možnost, jak labutě zbavit utrpení - co nejrychleji je zabít. Společnost Diamo proto v těchto situacích informuje odborníky z Českého svazu ochránců přírody, kteří za asistence veterináře ptáky na lagunách postřílejí.

Video: Jak umírají labutě na laguně smrti? Ránou z milosti

"Směs starých motorových olejů a dalších ropných látek postupně vsakuje do peří ptáků," popisuje veterinární lékař Milan Šturm. "Labutě se snaží čistit peří zobákem. Spolykají však velké množství oleje a ten je otráví."

Takhle vypadají labutě v letu na obloze...
Takhle vypadají labutě v letu na obloze... | Foto: Luděk Boucný

Také člověk by zemřel, kdyby to vypil

I kdyby se lidem podařilo ptáky z laguny vyprostit, byla by šance na záchranu minimální. "Do organizmu labutě se dostane tolik jedovatých látek, že by to spolehlivě usmrtilo mnohem větší živočichy - včetně člověka," uvedl veterinář Šturm.

"Jsou to otřesné zážitky a nejhorší práce, kterou jsem kdy dělal," přiznal ornitolog Petr Orel ze Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích u Nového Jičína, který ptáky ránou z milosti na lagunách zabíjel.

Více labutí: Prvotřídní snímky na BirdPhoto.cz

Ropné laguny bývalého podniku Ostramo jsou jednou z nejhorších ekologických zátěží, kterou stát zdědil z doby socialistického hospodaření a za téměř dvacet let od roku 1989 ji nedokázal vyřešit.

... a takhle po dosednutí na olejovou hladinu laguny v Ostravě.
... a takhle po dosednutí na olejovou hladinu laguny v Ostravě. | Foto: Milan Šturm

Ochránci přírody však upozorňují na to, že dokud se nepodaří laguny definitvně odstranit, měla by státní firma Diamo zabezpečit areál tak, aby tam labutě a další vodní ptáci nemohli přistát.

"Způsob, jakým společnost Diamo podobným situacím předchází, považuji za nedostatečný," uvedl Petr Orel.

Společnost Diamo se však výtkám brání. V roce 1997 si nechala od ochránců přírody zpracovat návrh, jak ptáky nad lagunou zaplašit a zabránit jim, aby na olejové hladině přistáli.

"Zavedli jsme akustické plašení pomocí nahrávek křiku, kterým se vodní ptáci brání při napadení nebo ohrožení," uvedl vedoucí ostravské pobočky Diama Josef Havelka. "Do areálu lagun jsme také nainstalovali siluety dravců a ty by měly labutě zastrašit."

Jak umírají labutě
Autor fotografie: Milan Šturm

Jak umírají labutě

Veterinární lékař Milan Šturm dohlíží u ropných lagun v situacích, kdy tam dosednou vodní ptáci a je nezbytné je zastřelit. Pokud nedostanou ránu z milosti, umírají ptáci postupně a dlouho. Doktor Šturm to popsal takto:

  • Dosednutí ptáka na hladinu laguny se již prvním dotykem změní v tragédii.
  • Ztuhlý olej totiž svou oběť okamžitě zabrzdí, stáhne dolů a nepustí.
  • Pokud by se labuť pokusila vznést, dojde ihned k znečištění a zalepení křídel.
  • Pták se ještě snaží pohybovat plaváním, tím se však potápí stále hlouběji.
  • Labuť se po určité době potopí tak, že jí vyčnívá nad hladinu jen třetina těla, krk a hlava.
  • Ptáci se snaží očistit zobákem. Olej s příměsemi vymačkávají z peří a ve velkém množství polykají.
  • Během dvou až pěti dnů pták hyne v důsledku podchlazení a hlavně otravou olejem.
  • Jeho tělo potom klesne na dno olejové laguny.

Málo lidí, žádní psi a bezzubý zákon

Také Josef Havelka potvrdil, že snímky labutí na lagunách jsou pro něj nepříjemným zážitkem. "Vzbuzují ve mně pocity smutku a beznaděje. Stejně jako čtení statistiky mrtvých osob na silnicích," uvedl Havelka.

Ornitolog Petr Orel, který se na návrhu ochrany ptáků na lagunách společnosti Diamo podílel, ovšem tvrdí, že ho firma nevyužívá tak, aby byl účinný. Každé z těchto opatření může podle jeho vyjádření fungovat jen v kombinaci s dalšími.

"Měli by tam hlídat lidé se psy, ale psi už tam dávno nejsou a zůstaly jen prázdné kotce. Diamo snížilo počty hlídačů na minimum a ti, kteří zůstali, mají navíc ještě další úkoly a na plašení ptáků nemohou stačit," uvedl Petr Orel. "Také si nepamatuji, že by akustické plašící zařízení bylo někdy v provozu."

Přestože se odborníci shodují v tom, že ptáci na olejových lagunách velmi trpí a jsou odsouzeni na smrt, české zákony na ochranu zvířat a přírody tomu zřejmě nedokáží zabránit.

"Nedochází tady ani k trestnému činu týrání zvířat, ani k porušení zákona na ochranu přírody a krajiny," uvedl Petr Szymonik, který je vedoucím oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí v Ostravě.

"Muselo by se prokázat, že utrpení zvířat způsobil někdo úmyslně. Což není tento případ," sdělil Szymonik. "Ochrana ptáků létajících nad lagunami se proto nedá zákonem vynutit."

Podobné je to také například s vedením vysokého napětí, které je pro ptáky smrtelným nebezpečím. Společnost ČEZ se však před časem zavázala, že přijme taková opatření, aby ptáci na drátech neumírali.

Čtěte také: Ptáci mají šanci, smrtonosné dráty by měly z krajiny zmizet

Likvidace lagun bude stát miliardy

Laguny v Ostravě obsahují asi tři sta tisíc tun ropných látek, které se tady hromadily od počátku dvacátého století. Nejdříve to byly zbytky z rafinérské výroby petroleje, těžkého topného oleje a surových minerálních olejů. Později se tu skladovaly použité motorové oleje svážené do Ostravy z celého Československa.

Po roce 1989 získala areál bývalého podniku Ostramo soukromá společnost Ostramo-Vlček. Ta však zkrachovala a dnes má prostřednictvím Diama toto území opět ve správě stát.

"Privatizací bývalého podniku Ostramo se projekt likvidace olejových lagun na dlouhá léta zastavil a problém s labutěmi je jedním z důsledků tohoto nesmyslného rozhodnutí," uvedl Havelka.

Do přípravy na likvidaci lagun už Diamo investovalo 400 milionů korun. Soutěž na likvidaci vyhrálo sdružení firem Čistá Ostrava, které hodlá ropné látky vytěžit a postupně je spálit například v tepelných elektrárnách společnosti ČEZ.

Vedoucí odštěpného závodu Diama v Ostravě Josef Havelka uvedl, že podle tohoto projektu budou laguny vytěžené v roce 2010 a rekultivace území by měla skončit v roce 2015. Za celý projekt stát zaplatí čtyři miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy