Letos žádné nádraží nebude nejkrásnější. Které se vám nejvíc líbí z loňských?

Nádraží v Čelákovicích bylo jedním z deseti finalistů. Všechny je najdete ve fotogalerii u tohoto článku.
Božejovice (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Čeladná (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Frýdlant nad Ostravicí (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Harrachov (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Foto: SŽDC, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
Aktualizováno 3. 10. 2020 15:04
Letošní soutěž o nejkrásnější nádraží se kvůli pandemii nekoná. "S ohledem na následky pandemie koronaviru jsme letos upustili od tradiční formy soutěže," uvádějí pořadatelé na svém webu nejnadrazi.cz. Pokochejte se pohledem na 10 finalistů z loňského roku, kdy se nejkrásnějším nádražím staly Rozsochy v kraji Vysočina.

Nejkrásnější nádraží České republiky se pro rok 2020 vybírat nebude, s ohledem na následky pandemie koronaviru.

"Přesto nechceme čtenáře o šťastné příběhy ochudit. Pokud vás některé nádraží nadchlo, napište nám o tom. Rádi i letos zveřejníme příběhy nejkrásnějších nádraží," uvádějí pořadatelé soutěže na svém webu nejnadrazi.cz. 

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky loni vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem bylo ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat.

Bylo nominováno 66 nádraží a zastávek. Do finále postoupilo těchto deset: 

  • Božejovice
  • Kouty nad Desnou
  • Čeladná
  • Kynšperk nad Ohří
  • Čelákovice
  • Rozsochy
  • Frýdlant nad Ostravicí
  • Slezské Rudoltice
  • Harrachov
  • Železná Ruda-Alžbětín

Soutěž, která si během několika let vydobyla značnou popularitu, probíhá od roku 2007 a pořádá ji společnost Entente Florale CZ - Souznění. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.

Titul Nejkrásnějším nádražím ČR loni získaly Rozsochy na Vysočině za příkladnou spolupráci vlastníka a nájemce venkovského nádraží. Druhé místo patří středočeským Čelákovicím za příkladnou rekonstrukci stanice na předměstské trati. Třetí místo si odnesly Slezské Rudoltice na úzkokolejce v Moravskoslezském kraji. Cenu generálního ředitele SŽDC pak dostal rekonstruovaný Karlštejn.

Výsledky byly vyhlášeny loni v listopadu v Senátu - za účasti senátorů, představitelů ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav oceněných stanic přímo zasloužili.

V roce 2018 se nádražím roku staly Blíževedly v Libereckém kraji, stříbro získaly Litoměřice horní nádraží a bronz Meziměstí. Soutěž bylo možné sledovat i na Facebooku nebo na Instagramu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy