Letos žádné nádraží nebude nejkrásnější. Které se vám nejvíc líbí z loňských?

Nádraží v Čelákovicích bylo jedním z deseti finalistů. Všechny je najdete ve fotogalerii u tohoto článku.
Božejovice (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Čeladná (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Frýdlant nad Ostravicí (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Harrachov (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Foto: SŽDC, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
Aktualizováno 3. 10. 2020 15:04
Letošní soutěž o nejkrásnější nádraží se kvůli pandemii nekoná. "S ohledem na následky pandemie koronaviru jsme letos upustili od tradiční formy soutěže," uvádějí pořadatelé na svém webu nejnadrazi.cz. Pokochejte se pohledem na 10 finalistů z loňského roku, kdy se nejkrásnějším nádražím staly Rozsochy v kraji Vysočina.

Nejkrásnější nádraží České republiky se pro rok 2020 vybírat nebude, s ohledem na následky pandemie koronaviru.

"Přesto nechceme čtenáře o šťastné příběhy ochudit. Pokud vás některé nádraží nadchlo, napište nám o tom. Rádi i letos zveřejníme příběhy nejkrásnějších nádraží," uvádějí pořadatelé soutěže na svém webu nejnadrazi.cz. 

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky loni vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem bylo ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat.

Bylo nominováno 66 nádraží a zastávek. Do finále postoupilo těchto deset: 

  • Božejovice
  • Kouty nad Desnou
  • Čeladná
  • Kynšperk nad Ohří
  • Čelákovice
  • Rozsochy
  • Frýdlant nad Ostravicí
  • Slezské Rudoltice
  • Harrachov
  • Železná Ruda-Alžbětín

Soutěž, která si během několika let vydobyla značnou popularitu, probíhá od roku 2007 a pořádá ji společnost Entente Florale CZ - Souznění. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.

Titul Nejkrásnějším nádražím ČR loni získaly Rozsochy na Vysočině za příkladnou spolupráci vlastníka a nájemce venkovského nádraží. Druhé místo patří středočeským Čelákovicím za příkladnou rekonstrukci stanice na předměstské trati. Třetí místo si odnesly Slezské Rudoltice na úzkokolejce v Moravskoslezském kraji. Cenu generálního ředitele SŽDC pak dostal rekonstruovaný Karlštejn.

Výsledky byly vyhlášeny loni v listopadu v Senátu - za účasti senátorů, představitelů ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav oceněných stanic přímo zasloužili.

V roce 2018 se nádražím roku staly Blíževedly v Libereckém kraji, stříbro získaly Litoměřice horní nádraží a bronz Meziměstí. Soutěž bylo možné sledovat i na Facebooku nebo na Instagramu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy