Letos žádné nádraží nebude nejkrásnější. Které se vám nejvíc líbí z loňských?

Nádraží v Čelákovicích bylo jedním z deseti finalistů. Všechny je najdete ve fotogalerii u tohoto článku.
Božejovice (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Čeladná (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Frýdlant nad Ostravicí (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Harrachov (finalista soutěže o nejkrásnější nádraží roku 2019)
Foto: SŽDC, Nejkrásnější nádraží 2019
Magazín Magazín
Aktualizováno 3. 10. 2020 15:04
Letošní soutěž o nejkrásnější nádraží se kvůli pandemii nekoná. "S ohledem na následky pandemie koronaviru jsme letos upustili od tradiční formy soutěže," uvádějí pořadatelé na svém webu nejnadrazi.cz. Pokochejte se pohledem na 10 finalistů z loňského roku, kdy se nejkrásnějším nádražím staly Rozsochy v kraji Vysočina.

Nejkrásnější nádraží České republiky se pro rok 2020 vybírat nebude, s ohledem na následky pandemie koronaviru.

"Přesto nechceme čtenáře o šťastné příběhy ochudit. Pokud vás některé nádraží nadchlo, napište nám o tom. Rádi i letos zveřejníme příběhy nejkrásnějších nádraží," uvádějí pořadatelé soutěže na svém webu nejnadrazi.cz. 

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky loni vstoupila do svého třináctého ročníku. Jejím cílem bylo ukázat příklady, jak by měla nádraží a jejich okolí vypadat a jak by se o ně mělo pečovat.

Bylo nominováno 66 nádraží a zastávek. Do finále postoupilo těchto deset: 

  • Božejovice
  • Kouty nad Desnou
  • Čeladná
  • Kynšperk nad Ohří
  • Čelákovice
  • Rozsochy
  • Frýdlant nad Ostravicí
  • Slezské Rudoltice
  • Harrachov
  • Železná Ruda-Alžbětín

Soutěž, která si během několika let vydobyla značnou popularitu, probíhá od roku 2007 a pořádá ji společnost Entente Florale CZ - Souznění. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.

Titul Nejkrásnějším nádražím ČR loni získaly Rozsochy na Vysočině za příkladnou spolupráci vlastníka a nájemce venkovského nádraží. Druhé místo patří středočeským Čelákovicím za příkladnou rekonstrukci stanice na předměstské trati. Třetí místo si odnesly Slezské Rudoltice na úzkokolejce v Moravskoslezském kraji. Cenu generálního ředitele SŽDC pak dostal rekonstruovaný Karlštejn.

Výsledky byly vyhlášeny loni v listopadu v Senátu - za účasti senátorů, představitelů ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav oceněných stanic přímo zasloužili.

V roce 2018 se nádražím roku staly Blíževedly v Libereckém kraji, stříbro získaly Litoměřice horní nádraží a bronz Meziměstí. Soutěž bylo možné sledovat i na Facebooku nebo na Instagramu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy