Topící se potápěčku zachránila velryba

Veronika Šmausová, Report
1. 8. 2009 13:00
Čína - Běluha severní vytáhla tonoucí potápěčku při závodech za nohu z vody a zachránila jí tak život.
Velrybě Mile vděčí čínská potápěčka za svůj život
Velrybě Mile vděčí čínská potápěčka za svůj život | Foto: www.youtube.com

Čínská závodní potápěčka Yang Yun byla vyděšena k smrti, když dostala při závodech křeč do nohy, se kterou nemohla hýbat.

Závody, kterých se účastnila, se konaly bez jakéhokoliv potápěčského vybavení ve vodách s arktickými teplotami.

Soutěžící se při nich musejí potopit na dno arktického akvária v polární oblasti východní Číny Harnu mezi běluhy a zůstat tam co nejdéle.

Sama bych to nezvládla

Když se ale šestadvacetiletá Yun rozhodla vyplavat na hladinu, musela doslova bojovat, aby vůbec pohnula nohami.

„Začala jsem se dusit a potápět ještě níže. Říkala jsem si, jestli je to jenom na mně, tak jsem mrtvá," přiznává čínská potápěčka.

„Pak jsem ale ucítila ohromou sílu, která mě vytáhla na hladinu," popisuje dále Yun svůj zážitek.

Kytovec v bazénu, Mila, si všimla Yuniných potíží a svým téměř delfíním jemným a citlivým nosem dotáhla Yun zpět na hladinu.

Za život vděčí Yun Mile

„Mila si jakéhokoliv problému všimla ještě dříve než my," pochvalovali si Milinu pohotovost organizátoři soutěže.

Že k nějakým potížím v průběhu soutěže došlo, si totiž organizátoři všimli, až když Mila vyplavala na hladinu s nohou potápěčky v tlamě.

„Je to velice citlivé zvíře, které s lidmi často velice blízce spolupracuje. A myslíme si, že to děvče jí vděčí za svůj život."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy