Chorvatsko jinak. Muzeum zlomených srdcí vystavuje, co lidem zbude po rozchodu

mdan ČTK mdan, ČTK, Profimedia
26. 6. 2018 10:51
Milostné dopisy, lodičky, spodní prádlo, sekery i trpaslík - tohle všechno lidem zůstává po rozchodech. Dva chorvatští umělci Olinka Višticová a Dražen Grubišić, kteří po čtyři roky tvořili pár, se rozhodli předměty sbírat a vytvořit z nich netradičních soukromé Museum of Broken Relationships. Muzeum ukončených vztahů funguje už osm let a z bývalých milenců se tak stali obchodní partneři. "Změnili jsme koncept muzea jako chrámu historických předmětů. Představili jsme lásku jako nástroj, jak se naučit více o světě," citoval Višticovou National Geographic. Muzeum se nachází v historické části Záhřebu v Kulmerově paláci a sbírka také pravidelně cestuje po světě.

Ćirilometodska 2, Zagreb

Osm let staré muzeum sídlí v historické části hlavního města Chorvatska. Návštěvníkům nabízí "unikátní emocionální cestu kolem světa prostřednictvím stovek rozchodů". V létě má otevřeno denně od 9 ráno do 10 večer. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy