Hrabalova chata v Kersku je na prodej za 12 milionů. Stát zvažuje, že ji koupí

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2021 18:22
Nenápadná chata v osadě Kersko je na prodej za necelých 12 milionů korun. Žil v ní i Bohumil Hrabal, kterého místní inspirovali k povídkové knize Slavnosti sněženek. Ministerstvo kultury teď zvažuje, že objekt koupí.
Bohumil Hrabal a jeho chata
Bohumil Hrabal a jeho chata | Foto: ČTK

"V oblíbené chatové oblasti Kersko, nedaleko Prahy, nabízím k prodeji zděnou chatu o zastavěné ploše 45 m2 na vlastním pozemku o rozloze 3496 m2. Nemovitost se nachází v klidné části obce, stranou od hlavní silnice, blízko autobusové zastávky 'Hrabalova'," avizuje inzerát na realitním webu, podle kterého objekt prošel postupnou rekonstrukcí a je vhodný i k celoročnímu užívání.

Ministerstvo kultury momentálně zvažuje, že by chatu mohlo koupit. Chce jednat s prodávajícím i krajem.

Myšlenka, že by stát či kraj mohly chatu získat, pochází od ministra Lubomíra Zaorálka z ČSSD. Podle něho je Hrabal jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. "Vše je na začátku, chceme jednat třeba s krajem, zda by se na koupi nepodílel," říká mluvčí ministerstva.

Foto: ČTK

Chata nebyla prohlášena kulturní památkou, ministerstvo tak nemá předkupní právo. Vše záleží na dalších jednáních. Podle mluvčí hodnota objektu nespočívá v architektonické kvalitě, ale především ve spojení se spisovatelem, který přímo zde vytvářel některá svá díla.

Zájem má i kraj

Možnost získání a využití Hrabalovy chaty už zvažuje i Středočeský kraj. Hejtmanství nyní zhodnotí, jak by bylo možné využít chatu pro trvalou připomínku Hrabalova díla, uvedl ve čtvrtek náměstek středočeské hejtmanky Martin Kupka z ODS.

"Ve sbírce našeho kraje, kterou spravuje Polabské muzeum v Poděbradech, je už ke zhlédnutí osobní automobil Bohumila Hrabala. V nově připravované expozici ve Vlastivědném muzeu v Nymburce bude připomenut jeho výjimečný přínos pro literaturu 20. století. Získáním chaty do majetku kraje bychom tedy měli další možnost, jak dokladovat stopy Hrabalova životního příběhu, a zároveň by nám to umožnilo propojit další turistický cíl v kraji s kulturou a jejím odkazem budoucím generacím," uvedl krajský radní pro kulturu Václav Švenda z hnutí Spojenci. Podle náměstka Kupky by další důstojná připomínka Hrabala umožnila zdůraznit význam jeho tvorby. Zároveň by mohla přispět k rozvoji cestovního ruchu v území.

Chata v Kersku patřila Bohumilu Hrabalovi (1914-1997) a jeho ženě Elišce Hrabalové (roz. Plevové, zvané Pipsi, 1926-1987). Spisovatel ji koupil v roce 1965 na inzerát od dvou starších učitelských sester Trnkových. Bezdětní Hrabalovi chatu odkázali synovi sousedů Eliášových - Radkovi. Eliášovi se o Bohumila Hrabala starali do konce jeho života.

Obec Hradišťko, jejíž je Kersko součástí, má asi 700 obyvatel. Hrabala kromě jeho chaty připomíná také naučná stezka. Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela. Ten se také točil v Kersku a objevili se v něm i někteří místní.

Pravidelně předposlední květnovou sobotu se rovněž každoročně koná Hrabalovo Kersko, setkání příznivců oblíbeného spisovatele. Projít se lze také po Hrabalově naučné stezce, která začíná ve slavné hospodě Hájenka. 

Mohlo by vás zajímat: Kamil Fila o filmu Slavnosti sněženek

Zabiják Kamila Fily - Slavnosti sněženek | Video: Kamil Fila, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy