Jídlo ovlivňuje mozek, zjistili vědci. Obezita vede k poklesu šedé kůry mozkové

Magazín Magazín
11. 1. 2019 17:51
Nová studie zveřejněná tento týden v odborném časopise Neuology přišla s teorií, že tlustší jedinci mají velmi pravděpodobně méně šedé kůry mozkové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Už předchozí studie potvrdily, že existuje úzká souvislost mezi úbytkem šedé hmoty a vznikem demence," uvedl pro server CNN vedoucí týmu Mark Hamer.

Spolu s kolegy z lékařské univerzity v Loughborough provedl měření indexu tělesné hmotnosti (BMI) a poměru pasu ke kyčlím na zhruba 10 tisících Angličanech ve středním věku. Kromě těchto měření prošel každý z účastníků také magnetickou rezonancí, během níž byl zobrazován objem mozku.

Na základě těchto měření dospěli vědci k tomu, že jeden z pěti účastníků je obézní a že ti nejtlustší lidé mají také menší objem šedé kůry mozkové. Podle vedoucího studie se ale zatím nepodařilo odkrýt, zda abnormality v mozkové kůře vedou k obezitě nebo naopak obezita tyto nesrovnalosti způsobuje.

Podle odborné asistentky z lékařské fakulty univerzity ve Stanfordu Cary Bohonové nejsou výsledky zmiňované studie nijak překvapující. Pozitivně ale hodnotí především velikost výzkumu, který nikdy předtím nebyl proveden na tak velké skupině lidí. Lékařka rovněž naznačila, že objem šedé kůry mozkové může úzce souviset se stravou.

"Obezita souvisí s mnoha negativními zdravotními dopady, proto bychom si raději měli udržovat normální tělesnou hmotnost," doporučila Bohonová s tím, že v budoucnu by bylo dobré zahrnout do výzkumu další proměnné, a to stravu a cévní onemocnění. Jen tak je podle ní možné lépe porozumět souvislosti mezi úbytkem šedé kůry mozkové a obezitou.

Video: Obezitu poznáte podle pasu, říká lékařka

Klíčem ke zdraví je pohyb a sebeúcta. I zdravý obézní nakonec skončí nemocný. Nádory prsu souvisí s obezitou, s šikanou obézních jsem se nesetkala | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 37 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy