Jídlo ovlivňuje mozek, zjistili vědci. Obezita vede k poklesu šedé kůry mozkové

Magazín Magazín
11. 1. 2019 17:51
Nová studie zveřejněná tento týden v odborném časopise Neuology přišla s teorií, že tlustší jedinci mají velmi pravděpodobně méně šedé kůry mozkové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Už předchozí studie potvrdily, že existuje úzká souvislost mezi úbytkem šedé hmoty a vznikem demence," uvedl pro server CNN vedoucí týmu Mark Hamer.

Spolu s kolegy z lékařské univerzity v Loughborough provedl měření indexu tělesné hmotnosti (BMI) a poměru pasu ke kyčlím na zhruba 10 tisících Angličanech ve středním věku. Kromě těchto měření prošel každý z účastníků také magnetickou rezonancí, během níž byl zobrazován objem mozku.

Na základě těchto měření dospěli vědci k tomu, že jeden z pěti účastníků je obézní a že ti nejtlustší lidé mají také menší objem šedé kůry mozkové. Podle vedoucího studie se ale zatím nepodařilo odkrýt, zda abnormality v mozkové kůře vedou k obezitě nebo naopak obezita tyto nesrovnalosti způsobuje.

Podle odborné asistentky z lékařské fakulty univerzity ve Stanfordu Cary Bohonové nejsou výsledky zmiňované studie nijak překvapující. Pozitivně ale hodnotí především velikost výzkumu, který nikdy předtím nebyl proveden na tak velké skupině lidí. Lékařka rovněž naznačila, že objem šedé kůry mozkové může úzce souviset se stravou.

"Obezita souvisí s mnoha negativními zdravotními dopady, proto bychom si raději měli udržovat normální tělesnou hmotnost," doporučila Bohonová s tím, že v budoucnu by bylo dobré zahrnout do výzkumu další proměnné, a to stravu a cévní onemocnění. Jen tak je podle ní možné lépe porozumět souvislosti mezi úbytkem šedé kůry mozkové a obezitou.

Video: Obezitu poznáte podle pasu, říká lékařka

Klíčem ke zdraví je pohyb a sebeúcta. I zdravý obézní nakonec skončí nemocný. Nádory prsu souvisí s obezitou, s šikanou obézních jsem se nesetkala | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 31 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy