Tisíce lidí se přišly podívat na gumovou kachničku

ČTK ČTK
20. 9. 2013 0:42
Kachna vysoká 18 metrů má šířit po světě poselství radosti
Gigantická nafukovací kachna.
Gigantická nafukovací kachna. | Foto: Reuters

Tchaj-pej - Tisíce lidí se ve čtvrtek na Tchaj-wanu přišly podívat na obří gumovou kachničku nizozemského umělce Florentijna Hofmana, vyrobenou podle vzoru žlutého koupacího káčátka pro děti.

Kachna vysoká 18 metrů dorazila do přístavu Kao-siung, kde vzbudila nadšení nejen podle očekávání u dětí, ale i u dospělých.

Atrakce zůstane ve městě měsíc a pak by měla poputovat ještě do dalších tchajwanských měst. Místní úřady doufají, že její přítomnost zvýší zájem turistů, a přinese tak nové příjmy.

Tak obří kachna dobývá svět:

Florentijn vytvořil podobných kachen více, aby mohly údajně šířit po světě poselství radosti. Výtvor už proputoval řadou měst od Sydney po Sao Paulo.

"Pořád se na vás usmívá. Říká: Nedělejte si starosti, smějte se, buďte šťastní," řekl Florentijn agentuře AP.

Když se kachna před prázdninami objevila v hongkongském přístavu, v Číně velkou rychlostí vznikly další její napodobeniny.

Její nizozemský autor chce, aby po světě šířila poselství radosti.
Její nizozemský autor chce, aby po světě šířila poselství radosti. | Foto: Reuters

Jak se Hofman nechal tehdy slyšet,  náhlá inflace čínských obřích kachniček ho nijak netěší.

"Vždycky jsem svou gumovou kachničku označoval za žlutý katalyzátor. A právě teď tenhle katalyzátor ukázal, že Číně se nedá věřit, a to je ohromný problém," řekl tehdy a dodal: "Kdybych byl Číňan, vzbouřil bych se. Opravdu bych se vzbouřil. Tenhle druh chování zabíjí společnost."

 

Právě se děje

před 32 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy