Lidé se baví vypouštěním milionů žab do přírody, vše točí na TikTok. Vědce to děsí

Magazín Magazín
12. 7. 2022 12:46
Vědci jsou znepokojení tvrzením některých uživatelů sociální sítě TikTok, kteří do přírody údajně vypustili deset milionů žab a sto milionů berušek. Lidé tím chtějí zvýšit sledovanost svých účtů.
Žába Congolius.
Žába Congolius. | Foto: Národní muzeum.

Takzvanou "žabí armádu" začal údajně budovat uživatel TikToku žijící ve Spojeném království. Do experimentu se pustil v únoru tohoto roku, tehdy si nedaleko svého domova měl všimnout mělkého rybníčku plného "jakýchsi vajíček". Na problém upozornil list The Guardian.

Nedávno uvedl, že v bazénu na domácím dvorku shromáždil více než jeden milion čtyři sta tisíc vajec, z nichž se vyvinuli pulci. "Chtěl jsem vytvořit největší žabí armádu v historii," prohlásil v jednom ze svých videí. "Příští rok hodlám vyrobit obří nádrž pro deset milionů žab."

@thinfrog

giant frog army are growing bigger😈🐸

♬ RAVE - Dxrk ダーク

Na jaře tohoto roku zase jiný uživatel sítě TikTok tvrdil, že do newyorského Central Parku vypustil sto milionů berušek. V dalším postu uvedl, že kvůli tomu čelí žalobě, a proto uprchl ze Spojených států.

Se stovkami milionů zhlédnutých videí roste chuť pouštět se do nových akcí. Oba uživatelé proto slibovali další vypouštění stále většího množství zvířat do přírody. 

Žába, nebo jedna velká kachna

Deník The Guardian nedokázal nezávisle ověřit věrohodnost ani jednoho z uživatelských účtů, přestože oba majitele požádal o komentář. Objevily se také spekulace, že je příběh o armádě žab ve skutečnosti jen hoaxem. Vědci přesto zůstávají znepokojeni, obavy mají především kvůli masové oblibě těchto videí.

"Vůdce" takzvané žabí armády momentálně nasbíral dva miliony sledujících a na své stránce shromáždil přes dvacet milionů lajků. Organizátor "beruškového nájezdu" si připsal více než dvaačtyřicet milionů zhlédnutí. "Je mi z toho nevolno," uvádí Tierra Curryová, která se zabývá ochranářskou populační biologií a genetikou v Centru pro biologickou rozmanitost v americké Arizoně.

Stěhování druhů, jako jsou žáby nebo motýli, může mít vážné následky, kroutí hlavou nad jednáním uživatelů sociální sítě ochranářka. "Místo aby jim pomáhali, tak nejenže škodí zvířatům, která vypouštějí, ale také těm, která se s nimi setkají." Vzniká tak prostor pro přenos nemocí a invazivních druhů, domnívá se vědkyně.

Žába nestěhovavá

Podle vědců je stěhování pro žáby hlavní existenční hrozbou. A upozorňují na případ z minulosti, kdy člověk nakazil žabí populaci agresivní houbou, která zcela vyhubila 90 druhů obojživelníků a u stovek dalších radikálně snížila jejich počty.

Vyhřívající se berušky.
Vyhřívající se berušky. | Foto: VeVerča

Podle ankety The Guardianu sociální síť TikTok podobné jednání posiluje. K velkému počtu zhlédnutých videí není třeba postupně budovat kanál příspěvků, ale díky obrovskému dosahu sítě stačí natočit jeden úspěšný virál. Čím více je šokující, tím lépe. V případě "žabí" a "beruškové" armády se uživatelé v uvedeném jednání nejen podporovali, ale dávali si rady, kde by mohli vajíčka zvířat sehnat.

Tierra Curryová upozorňuje, že podobné jednání může být protizákonné, záleží ale na pravidlech konkrétní země.

 

Právě se děje

Další zprávy