Slavné město z Hvězdných válek vede odpor proti islamistům

Magazín Magazín
27. 3. 2015 11:00
Tuniské město, jehož exteriéry se staly symbolem čtvrté epizody sci-fi ságy Star Wars, se teď stává místem odporu proti bojovníkům Islámského státu a varuje turisty, aby se oblasti vyhnuli.
Scéna z Hvězdných válek: Epizody IV
Scéna z Hvězdných válek: Epizody IV | Foto: LucasFilm Ltd.

Tatouine - Pouště u tuniského města Tataouine se v 70. letech staly kulisou natáčení Hvězdných válek a ještě donedávna je každoročně navštívily desítky tisíc turistů a fanoušků této filmové sci-fi ságy. Tuniské úřady ale před návštěvou tohoto místa teď varují. V lokalitě, která se nachází velmi blízko hranic s Libyí a je místem přechodu džihádistů, se dá pohybovat pouze se speciálním povolením.

Právě zde byli začátkem března zadrženi tři muži, kteří plánovali přejít hranice a vstoupit do Islámského státu, potvrdil CNN tamní úředník. V regionu byly rovněž nalezeny dvě ukryté zbraně, včetně granátometu. Podle všeho šlo o arzenál ukradený ze zbrojnice Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Tuniská vláda na potenciální nebezpečí reagovala posílením hlídek. V současnosti zde hlídá desetkrát více vojáků než dřív. Zároveň byla bezprostředně u hranice vytvořena zakázaná zóna a v okruhu do 20 kilometrů se mohou pohybovat pouze osoby s povolením.

Tuniské úřady zároveň zavedly speciální opatření, podle kterého nesmí z Remanu, města nedaleko Tataouine, přejít do Libye žádný muž ve věku mezi 18 až 35 lety bez dokladů o pobytu či zaměstnání v Libyi.

Názory Tunisanů na uvedená opatření jsou podle CNN různé. Uvědomují si, že je nutné zajistit v regionu bezpečnost. Zároveň se obávají úbytku turistů, kteří jsou hlavním zdrojem jejich příjmu.

"Musíme myslet na bezpečí nejenom turistů, ale také našich rodin," komentoval politickou situaci taxikář Bassim ze 60 kilometrů vzdálené Džerby. Tunisané by se podle něho měli naučit být ostražití a umět předcházet nebezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy