TEST Znáte život a dílo hudebního génia Mozarta?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 1. 2014 22:22
V pondělí 27. ledna by Wolfgang Amadeus Mozart oslavil 258. narozeniny. Dožil se pouhých 35 let, přesto složil stovky skladeb. Komponoval a koncertoval již jako pětiletý.
Foto: Magic Box

Praha - Mozart se dožil pouze 35 let, nicméně složil tolik symfonií, komorních her, oper a sborových skladeb, co jiní skladatelé nezvládli za celý život.

"Nad námi bydlí houslista, pod námi druhý, vedle nás učitel zpěvu, který dává hodiny, a v posledním pokoji proti nám bydlí hobojista. To se to komponuje. Nápady se jen hrnou," zlehčoval Mozart svou jedinečnou schopnost během krátké doby zkomponovat geniální dílo.

Znáte život a dílo hudebního génia Mozarta? Vyzkoušejte si znalosti v našem testu ZDE>>

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy