TEST Jste náležitě gramotní? Vyzkoušejte se

Magazín Magazín
8. 9. 2014 14:15
Dne 8. září si připomínáme Mezinárodní den gramotnosti. Zkuste si náš test.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Na 8. září připadá Mezinárodní den gramotnosti. Připomíná, jak důležité je pro člověka vzdělání. Upozorňuje, že vzdělání rozhodně není "zbytečný luxus".

Gramotnost není jen schopnost číst, psát a počítat, ale i schopnost porozumět textu a pracovat s ním, schopnost porozumět číselným úkonům a pracovat s čísly.

Součástí Mezinárodního dne gramotnosti je i boj za právo na vzdělání, které ještě v mnoha zemích, zejména v případě žen a malých dětí, není samozřejmostí.

Obstojíte v našem testu?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy