Novinářku vyvedli z australského parlamentu. Měla příliš odhalená ramena

Magazín Magazín
5. 12. 2018 11:35
Televizní reportérka Patricia Karvelasová musela odejít z jednací síně australského parlamentu, protože na sobě měla šaty, které příliš odhalovaly její ramena. Incident vzbudil rozhořčené reakce mezi uživateli Twitteru, kteří mimo jiné upozornili, že i některé poslankyně nosí v parlamentu šaty bez rukávů.
Odhalený oděv australské novinářky, kvůli kterému musela opustit parlament
Odhalený oděv australské novinářky, kvůli kterému musela opustit parlament | Foto: twitter.com/PatsKarvelas

Reportérka televizní stanice ABC Patricia Karvelasová musela opustit jednání australského parlamentu, protože její oblečení údajně odhalovalo příliš mnoho. Podle britské BBC se tak stalo ve chvíli, kdy měli novináři prostor pokládat poslancům otázky.

"Jeden z účastníků v sále mě požádal, abych si na sebe vzala oděv, který by mé tělo více zakrýval, protože mám prý příliš odhalená ramena," řekla později Karvelasová ve zpravodajské relaci, kterou uvádí. Žádosti ale nechtěla vyhovět, protože byla přesvědčená, že její oblečení splňuje parlamentní standardy.

Webová stránka australského parlamentu přitom uvádí, že výběr vhodných šatů závisí na vlastním úsudku osoby, která se v parlamentu chystá mluvit. "Za vyhovující standard považujeme kalhoty, sako, košili a kravatu v případě mužů a podobná pravidla by měly splňovat ženy," píše se dále na webu.

Stejný návod, jak se do parlamentu správně obléknout, platí pro poslance i pro novináře. Lidé na sociálních sítích včetně další politické reportérky Airlie Walshové proto teď v reakci na incident upozorňují na jisté nesoulady.

Poslankyně Julie Bishopová si už totiž například do parlamentu několikrát oblékla šaty s krátkými rukávy, nebo dokonce bez rukávů a nikdo ji ze sálu nevyprovodil.

Poslanec Adam Bandt pak na svém Twitteru připomněl, že se minulý rok přísné pravidlo na zahalování ramen neúspěšně pokusil zrušit. Jiný diskutující na Twitteru označil rozhodnutí reportérku ze síně vyvést za "ponižující ukázku patriarchálního sexismu, který zneuznává ženskost".

Některé ženy se rozhodly Karvelasovou na sociálních sítích podpořit tím, že přidávají vlastní fotky s odhalenými rameny. Mezi uživateli Twitteru se pak začal šířit hashtag #ShowUsSomeArm (Ukažte nám své paže), který sdílela i sama novinářka. "Austrálie potřebuje druhý dodatek ústavy o právu na obnažené paže," vtipkoval jeden diskutující.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy