Zemřel další herec z Četnických humoresek, Leopold Haverl, 11 dnů před osmdesátinami

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 2. 2016 13:45
Slovenský divadelní a filmový herec Leopold Haverl skonal v pátek ráno, pouhých 11 dnů před svými osmdesátinami. Dlouholetý člen Slovenského národního je českým divákům známý z řady československých i českých televizních filmů a seriálů. Lidé si ho pamatují například ze seriálu Četnické humoresky. Dokázal se prosadit i v muzikálu, hrál i v řadě filmů.
Leopold Haverl
Leopold Haverl | Foto: Archiv TV JOJ / Marián Ďatko

Bratislava - Zemřel slovenský divadelní a filmový herec Leopold Haverl. Za necelé dva týdny, 16. února, by oslavil 80. narozeniny. Informoval o tom dnes slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize (RTVS). Dlouholetý člen Slovenského národního divadla, známý i z řady filmů natočených ještě před rozdělením Československa, skonal v pátek v časných ranních hodinách. O příčinách smrti se média nezmiňují.

České televizní publikum ho bude znát ze seriálu Četnické humoresky. Tehdejší herecká sestava již značně prořídla, naposledy zemřel v červenci 2015 Aleš Jarý. Nejčernějším rokem byl pro tento seriál rok 2011, kdy v březnu zemřel Rostislav Čtvrtlík, dva dny po sobě zemřeli slavní brněnští herci Ladislav Lakomý (11. dubna 2011) a Karel Janský (12. dubna 2011). V květnu 2011 skonal Erik Pardus, jenž ztvárnil strážmistra Zahálku, v září 2011 odešel další "četník", Jaroslav Dufek, a v říjnu 2011 Bořivoj Navrátil.

Za svou divadelní kariéru si Haverl udělal jméno především jako představitel charakterních rolí v dramatické klasice - Shakespearovi, Schillerovi, Dostojevském či Moliérovi. Zároveň se dokázal prosadit i v lehčím muzikálovém žánru a hrál také v řadě filmů. Mezi jeho nejslavnější role patří úloha malíře Rembrandta ve Vávrově Putování Jana Ámose a Babuška v Nočních jezdcích.

Haverl absolvoval počátkem 50. let odborný divadelní kurz při státní konzervatoři, poté putoval šest let po Slovensku se souborem Dědinského divadla. V kamenném divadle, konkrétně v trnavském, získal poprvé stálé angažmá v roce 1960. Pro mnohé herce nejvyšší mety dosáhl už osm let poté, kdy se po krátkém působení v Divadle poézie stal členem činohry Slovenského národního divadla.

V těch "ofiko" televizích jsou taková dohlížitelská oddělení, je to bohapustá cenzura, u seriálu Mamon se s tím nepotýkám, říká režisér Vladimír Michálek, který točí pro HBO seriál z devadesátých let. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 minutami

Tisíce Izraelců demonstrovaly za odstoupení premiéra Netanjahua kvůli obviněním z korupce a koronavirové krizi

Tisíce Izraelců v úterý večer demonstrovaly před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua. Lidé žádali jeho odstoupení v době, kdy čelí soudu kvůli obviněním z korupce a zápolí s prohlubující se koronavirovou krizí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

CSKA nabídl českého hokejistu Sekáče ostatním klubům KHL

Vedení hokejistů CSKA Moskva už nemá zájem o Jiřího Sekáče. Osmadvacetiletého českého útočníka nabídlo ostatním klubům Kontinentální ligy, ty nyní mají dva dna na rozmyšlenou. Podle agentury RIA-Novosti by po českém reprezentantovi mohly sáhnout nejspíš Barys Nur-Sultan nebo Dinamo Minsk.

Sekáč předloni vyhrál Gagarinův pohár s Kazaní, o rok později zamířil do CSKA. V sezoně nedokončené kvůli koronaviru odehrál kladenský rodák 45 zápasů a zaznamenal 25 bodů za 12 gólů a 13 asistencí.

Smlouvu se slavným moskevským klubem Sekáč podepsal do dubna 2021. Podle ruských médií činil jeho roční plat v uplynulé sezoně 100 milionů rublů (33 milionů korun), v příští měl dostat 60 milionů rublů (20 milionů korun).

Další zprávy