Zemřel Jiří Hubač, autor Dobré vody, Sanitky i Fany

Kamil Fila ČTK Kamil Fila, ČTK
27. 9. 2011 17:30
Známému scenáristovi bylo 82 let
Dramatik a scénárista Jiří Hubač ve svém domě v Praze, na archivním snímku z 6. srpna 2009.
Dramatik a scénárista Jiří Hubač ve svém domě v Praze, na archivním snímku z 6. srpna 2009. | Foto: ČTK

Praha - Ve věku 82 let zemřel uznávaný český dramatik a zejména televizní scenárista Jiří Hubač. ČT o úmrtí informoval jeho syn Ivo. Hubač často pracoval se známými režiséry (František Filip, Karel Kachyňa, Martin Hollý, Jaroslav Dudek, Jaromil Jireš, Matěj Mináč, Zdeněk Zelenka) a psal role přímo pro konkrétní herce (Vladimíra Menšíka, Jiřinu Bohdalovou nebo Jiřinu Jiráskovou).

Jeho tvorba vytvářela v televizi jakousi šedou zónu "povoleného humanistického umění pro všechny", v němž se něřeší společenské, ale takřka vždy jen osobní problémy. Zároveň důraz na hlavní postavy dával vzniknout oblíbenému "hereckého koncertu". Nálada Hubačových filmů oscilovala mezi civilně pojatou melancholií a mírnou plebejskou bodrostí; zároveň v ní byla vždy snaha o noblesu, která se stávala hlavním autorovým způsobem boje s dobovými poměry.

V roce 1961 Hubač nastoupil jako dramaturg do Československé televize, kde působil do roku 1974, od té doby byl jako scenárista na volné noze. Od počátku své scenáristické tvorby spolupracoval s Jaroslavem Dietlem (seriál Tři chlapi v chalupě, 1963), jeho vlastní prvotinou byla televizní hra Zítra a pozítří (1963), následně stál jako autor u zrodu televizního seriálu Eliška a její rod (1966).

Foto: Aktuálně.cz

Od konce 60. let Hubač spolupracoval s režisérem Antonínem Moskalykem. Spolu vytvořili oceněné filmy Raport (1968) a Dlouhé podzimní odpoledne (1971), úspěch zaznamenala i inscenace Pozdní léto (1974).

V 70. letech pak navázal spolupráci s Františkem Filipem, jejich první společnou prací byl televizní film Lístek do památníku (1976).  Úspěšné byly dvě jejich spolčené inscenace s tematikou alkoholismu s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli - Ikarův pád (1977; ocenění na festivalech v Monte Carlu a v Praze) a Tažní ptáci z roku 1983. (Na tento minicyklus navázal film Hodina klavíru v roce 2007 s Boleslavem Polívkou v hlavní roli.) O rok dříve vznikl film Nezralé maliny (1982) o setkání dávných spolužáků. Populární byly seriály Dobrá voda (1982) a Sanitka (1984).

V 90. letech napsal Hubač několik scénářů k úspěšným filmům,  které přinesly ocenění i hercům. To byly snímky Učitel tance z roku 1994 s Martinem Dejdarem,  Fany (1995) s Jiřinou Bohdalovou a  Jiřinou Jiráskovou, Všichni moji blízcí (1998) s Josefem Abrhámem a Babí léto (2001) s Vlastimilem Brodským. Právě tyto snímky již ve změněných podmínkách 90. a nultých let působily poněkud archaicky a staromilecky.

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

K televizním filmům porevoluční doby patří Hřbitov pro cizince (1991) a Zámek v Čechách opět s Jiřinou Jiráskovou (1993) - právě u něj se projevil Hubačův způsob vyrovnávání se s minulostí: proti hrubosti představitelů tehdějšího režimu a jejih byrokratickému myšlení postavil aristokratickou noblesu a zároveň zdravý selský rozum hlavní hrdinky.

Jiří Hubač také zadaptoval do třídílného televizní ho filmu román anglického spisovatele S. Lewise Arrowsmith v roce 1997. Psal rovněž divadelní hry, zdramatizoval romány Král Krysa nebo Komu zvoní hrana. Na žádost Jiřiny Bohdalové a přímo pro ni napsal v roce 1980 divadelní hru Dům na nebesích (v roce 1993 byla zfilmována pod názvem Jedna kočka za druhou, opět s Hubačovým scénářem).  Hrou napsanou přímo pro Jiřinu Bohdalovou byla Generálka (1986), později televizně zpracovaná (Generálka Jeho Veličenstva, 1995).

V Národním divadle byla uvedena jeho hra Stará dobrá kapela (1984), v 90. letech napsal libreto k muzikálu Johanka z Arku. Výjimečně psal Jiří Hubač také prózu (román Neděle s Bardotkou, 1965).

V roce 1999 byl uveden do Dvorany slávy v anketě TýTý. Posledním dokončeným filmem podle scénáře Jiřího Hubače bylo drama Anglická rapsodie (2010) v režii Matěje Mináče.


 

Právě se děje

před 40 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 57 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy