Zemřel herec a dabér Petr Oliva, hlas Redforda i Richarda. Bylo mu 75 let

ČTK Magazín ČTK, Magazín
Aktualizováno 9. 2. 2019 16:14
Ve věku 75 let zemřel herec a dabér Petr Oliva. Na svých facebookových stránkách to uvedlo Divadlo Radka Brzobohatého, kde Oliva hrál v několika inscenacích. Serveru Blesk.cz informaci potvrdila hercova dcera. Oliva v dabingu propůjčil hlas Pierru Richardovi, Robertu Redfordovi, Paolu Villaggimu či Bodiemu z britského seriálu Profesionálové.
Foto: ČTK

"Tato zpráva nás velice zasáhla. Petře, budeme vždy vzpomínat s láskou. Nikdy nám nepřestanete chybět!" uvedlo divadlo.

Petr Oliva se narodil 14. února 1943 v Praze. Vystudoval pražskou DAMU a poté v rámci vojenské služby nastoupil do Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Po vojně získal angažmá v kladenském divadle, odkud po šesti letech, v roce 1972, přešel do Divadla E. F. Buriana.

Zde získal řadu významných rolí například ve hrách Peer Gynt, Král Lear, Rváč a Žebrácká opera. Působil tu do roku 1991, poté hrál na několika menších pražských scénách a krátce provozoval i vlastní divadlo.

Petr Oliva, který by za pět dní oslavil 76. narozeniny, debutoval ve filmu Atentát roku 1964. U filmu však dostával většinou menší role, naposledy hrál v dobrodružném historickém filmu Poslední propadne peklu z roku 1982.

Mnohem více rolí získal v televizních filmech. Hrál mimo jiné ve snímcích Podnájemníci (1976) a Dopis psaný španělsky (1980), z novějších například v detektivce Nepodepsaný knoflík (2003). Naposledy se objevil ve slovenském povídkovém filmu Tajemství pouze služební (2016). Hrál také v řadě seriálů (mj. Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Sanitka, Okres na severu, Nemocnice na kraji města po 20 letech, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě).

V poslední době působil v Divadle Radka Brzobohatého, Divadle Blaník nebo Společnosti J. Jurištové. V Redutě si pak vyzkoušel i divadelní režii v inscenacích Divadelní román a Domácí představení. V roce 1997 založil Pražské (ne)závislé divadlo, které ovšem nemělo dlouhého trvání.

Mistr dabingu

Jeho doménou byl především dabing. Diváci i režiséři milovali jeho nezaměnitelný hlas. Když se dnes řekne Pierre Richard, lidem automaticky naskočí Olivův hlas. Vždyť také namluvil desítky jeho filmů. Stejně tak ho mají Češi spojeného s Bodiem z Profesionálů či s Robertem Redfordem.

Profesionálové (zleva Bodie, Cowley a Doyle). Bodie (hrál ho Lewis Collins) k českým divákům léta promlouval hlasem Petra Olivy.
Profesionálové (zleva Bodie, Cowley a Doyle). Bodie (hrál ho Lewis Collins) k českým divákům léta promlouval hlasem Petra Olivy. | Foto: Aktuálně.cz

Oliva se uplatnil i v rozhlasovém vysílání či v uměleckém přednesu. V roce 2015 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní herecké mistrovství v dabingu.

Skvěle namluvil třeba detektivky, které J. K. Rowlingová napsala pod pseudonymem Robert Galbraith.

Petr Oliva byl dvakrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Regina Rázlová, se kterou měl syna Lukáše a dceru Adélu. Podruhé se oženil s herečkou Dagmar Čárovou, s níž měl syna Pavla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy