Zemřel František Filip. Režisérovi Chalupářů nebo Cirkusu Humberto bylo 90 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2021 17:14
Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Informovala o tom v sobotu Česká televize. Filip byl významnou postavou české televizní tvorby. Natočil okolo 600 dramatických, hudebních a zábavních pořadů, včetně divácky oblíbených seriálů. Mezi ně se řadí Tři chlapi v chalupě, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto.
Zemřel František Filip.
Zemřel František Filip. | Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Filip byl neobvykle plodný režisér. Jen televizních filmů lze u jeho jména v Česko-Slovenské filmové databázi napočítat přes 100, seriálů přes 20. Točil i na Barrandově, v neposlední řadě byl uznávaným autorem adaptací dramatických a prozaických předloh domácí či světové klasiky. Dohromady natočil kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných pořadů.

Televizní seriály z jeho dílny byly většinou divácky oblíbené. Tvořil je s věhlasnými scenáristy, jako byli Jiří Hubač, Otto Zelenka, Václav Pavel Borovička, Oldřich Daněk a Jaroslav Dietl, a obsazoval českými hereckými hvězdami.

Jejich zlatou éru zahájil v 60. letech Třemi chlapy v chalupě, kterým ještě předcházel loutkový Ferda Mravenec. Pokračoval seriály Eliška a její rod, Sňatky z rozumu, F. L. Věk nebo Chalupáři.

V 80. letech na jejich ohlas Filip navázal mimo jiné seriály Dnes v jednom domě, Dobrá voda, Zlá krev či Cirkus Humberto, v letech 90. natočil kupříkladu Náhrdelník. Naposledy své režisérské umění divákům předvedl v cyklech Nadměrné maličkosti a 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem nebo v komedii Tři dámy s pistolí z roku 2004.

Z filmů, které Filip režíroval, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Mimo jiné byl také autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.

Dodnes reprízované filmy

Většina Filipových seriálů i řada filmů je dodnes v televizi s úspěchem reprízována. Patří k nim například komediální Chalupáři o střetu městského a venkovského životního stylu, kterým vévodí zejména herecké výkony komediálního tria Jiří Sovák, Josef Kemr a Jiřina Bohdalová, dále Sňatky z rozumu a Zlá krev podle románů Vladimíra Neffa či obrozenecký F. L. Věk, který ovšem mohl začít být populární až po změně režimu, neboť jej komunisti zakázali.

Mnohdy točil také náročné a nákladné projekty. Například v seriálu Cirkus Humberto, jehož děj se odehrává v nejrůznějších koutech Evropy, Rusku, Persii a Cařihradě, účinkovalo více než 100 hlavních herců, několik tisíc komparzistů, špička českých i světových artistů, drezérů a zvířat.

Oceňovaný režisér

František Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo, studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo.

O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. Již v roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

Video: Znělka z Chalupářů

Video: Martin Krahulec / YouTube.com
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy