Zemřel František Filip. Režisérovi Chalupářů nebo Cirkusu Humberto bylo 90 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2021 17:14
Ve věku 90 let zemřel režisér František Filip. Informovala o tom v sobotu Česká televize. Filip byl významnou postavou české televizní tvorby. Natočil okolo 600 dramatických, hudebních a zábavních pořadů, včetně divácky oblíbených seriálů. Mezi ně se řadí Tři chlapi v chalupě, Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Chalupáři či Cirkus Humberto.
Zemřel František Filip.
Zemřel František Filip. | Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Filip byl neobvykle plodný režisér. Jen televizních filmů lze u jeho jména v Česko-Slovenské filmové databázi napočítat přes 100, seriálů přes 20. Točil i na Barrandově, v neposlední řadě byl uznávaným autorem adaptací dramatických a prozaických předloh domácí či světové klasiky. Dohromady natočil kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných pořadů.

Televizní seriály z jeho dílny byly většinou divácky oblíbené. Tvořil je s věhlasnými scenáristy, jako byli Jiří Hubač, Otto Zelenka, Václav Pavel Borovička, Oldřich Daněk a Jaroslav Dietl, a obsazoval českými hereckými hvězdami.

Jejich zlatou éru zahájil v 60. letech Třemi chlapy v chalupě, kterým ještě předcházel loutkový Ferda Mravenec. Pokračoval seriály Eliška a její rod, Sňatky z rozumu, F. L. Věk nebo Chalupáři.

V 80. letech na jejich ohlas Filip navázal mimo jiné seriály Dnes v jednom domě, Dobrá voda, Zlá krev či Cirkus Humberto, v letech 90. natočil kupříkladu Náhrdelník. Naposledy své režisérské umění divákům předvedl v cyklech Nadměrné maličkosti a 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem nebo v komedii Tři dámy s pistolí z roku 2004.

Z filmů, které Filip režíroval, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Mimo jiné byl také autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.

Dodnes reprízované filmy

Většina Filipových seriálů i řada filmů je dodnes v televizi s úspěchem reprízována. Patří k nim například komediální Chalupáři o střetu městského a venkovského životního stylu, kterým vévodí zejména herecké výkony komediálního tria Jiří Sovák, Josef Kemr a Jiřina Bohdalová, dále Sňatky z rozumu a Zlá krev podle románů Vladimíra Neffa či obrozenecký F. L. Věk, který ovšem mohl začít být populární až po změně režimu, neboť jej komunisti zakázali.

Mnohdy točil také náročné a nákladné projekty. Například v seriálu Cirkus Humberto, jehož děj se odehrává v nejrůznějších koutech Evropy, Rusku, Persii a Cařihradě, účinkovalo více než 100 hlavních herců, několik tisíc komparzistů, špička českých i světových artistů, drezérů a zvířat.

Oceňovaný režisér

František Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo, studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo.

O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.

Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. Již v roce 2011 převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.

Video: Znělka z Chalupářů

Video: Martin Krahulec / YouTube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy