Zdegenerované živly se radují. Česká soda se vrací

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 11. 2008 12:55
DVD: Paroubek s Rathem jsou Karl a Egon z Alles Gute
Česká soda: Alles Gute!
Česká soda: Alles Gute! | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byl to jeden z nejzábavnějších televizních pořadů 90. let. Přesto, že novináři tehdy nechápavě psali o vyčpělých vtipech, amatérských scénkách či slaboduchých reklamách - které přitom dodnes kolují na YouTube.

"Netrpělivě čekám, kdy se začne v České sodě i krkat a prdět," pohoršoval se kritik Jan Foll a diváci nezůstávali pozadu.

"Tomu se může smát jen zdegenerovaný živel s násilnickou myslí," psala čtenářka týdeníku Televize a jiná dodávala, že "Česká soda není přijatelná ani pro ústavy s vysoce mentálně postiženými."

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Česká soda měla řadu odpůrců i příznivců.

"Byl to typický produkt své doby, produkt 90. let, kdy takové pořady mohly najít prostor i v prime time veřejnoprávní televize," vzpomíná s nostalgií Fero Fenič na výbuch absolutní svobody, jaký už dnes zdejší televize moc nenabízejí.

Průkopnický cyklus komediálních skečů, reklamních a zpravodajských parodií i politické satiry rozjel Fero Fenič s dramaturgem Milanem Tesařem a hercem a později i režisérem Petrem Čtvrtníčkem v roce 1993.

Jako režiséři se vystřídali mimo jiné Jan Hřebejk, Václav Křístek, Igor Chaun, Tereza Kopáčová, Ján Sebechlebský či Milan Šteindler. Autorsky se na Sodě podílel i okruh humoristů kolem časopisu Sorry.

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Velkou popularitu si získali herci divadla Sklep Milan Šteindler a David Vávra v převleku za bodré bavoráky, kteří český národ vyučovali němčinu v pořadu Alles Gute.

Celkem od roku 1993 do roku 1997 vzniklo 16 dílů včetně dvou půlhodinových silvestrovských sestřihů, v roce 1998 následoval veleúspěšný celovečerní film.

"Fero ten projekt rozjel, i když jsem okamžitě pochopil, že ten humor není jeho šálek kávy," říká dnes Milan Tesař.

Fenič přiznává, že s dobou vysílání České sody má spojenou především vzpomínku na to, jak ji obhajoval před Českou televizí: "Za každý díl jsem se do ČT musel chodit zpovídat."

Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon
Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon | Foto: Aktuálně.cz

Od počátku vysílání České sody provázela řada protestů. "Reakce byla drsná ze strany publicistů, státní správy i německého vyslanectví," vzpomíná s úsměvem Tesař.

"Za historii Febia jsme nedostali tolik anonymních dopisů jako během vysílání České sody," dodává Fenič.

Po prvních šesti dílech následovala pauza, pak se Soda vrátila. "Měla už tak velké jméno, že se ji asi báli zrušit. V prime time ale už nešla," rekapituluje Fenič. Definitivně skončila v roce 1997.

Teď se "celonárodní zkouška z demokracie" vrací a její početní příznivci si ji mohou připomenout prostřednictvím tří právě vydávaných DVD.

Na novinových stáncích se budou prodávat postupně od pondělí 1. prosince za cenu 49,99 korun a v celkovém nákladu 450 tisíc kusů.

Česká soda
Česká soda | Foto: Česká televize

Obaly DVD ozdobené slavnou lahví České sody nabídnou i drobnou aktualizaci, zdobí je tváře současných politiků.

V pozici Karla a Egona z Alles Gute se z prvního DVD smějí Jiří Paroubek s Davidem Rathem, na druhém se objeví Vojtěch Filip dojící krávu, na třetím kněz s tváří Jiřího Čunka dává poslední pomazání mrtvole v rakvi nápadně připomínající Martina Bursíka.

V souvislosti s vydáním DVD se nabízí i otázka, zda tvůrci neuvažují o resiscutaci pořadu.

"Nedovedu si představit, že dnes by něco podobného mohlo ještě vznikat a být vysíláno," říká Fenič, ale zároveň dodává, že pořad by mohl najít prostor v jeho chystané Febio TV.

"Pokud vznikne, tak se tam Česká soda v nějaké podobě určitě vrátí," slibuje Fenič. "Nedovedu si představit, že by z jiné televize po ní mohla být poptávka."

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy