Zdegenerované živly se radují. Česká soda se vrací

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 11. 2008 12:55
DVD: Paroubek s Rathem jsou Karl a Egon z Alles Gute
Česká soda: Alles Gute!
Česká soda: Alles Gute! | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byl to jeden z nejzábavnějších televizních pořadů 90. let. Přesto, že novináři tehdy nechápavě psali o vyčpělých vtipech, amatérských scénkách či slaboduchých reklamách - které přitom dodnes kolují na YouTube.

"Netrpělivě čekám, kdy se začne v České sodě i krkat a prdět," pohoršoval se kritik Jan Foll a diváci nezůstávali pozadu.

"Tomu se může smát jen zdegenerovaný živel s násilnickou myslí," psala čtenářka týdeníku Televize a jiná dodávala, že "Česká soda není přijatelná ani pro ústavy s vysoce mentálně postiženými."

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Česká soda měla řadu odpůrců i příznivců.

"Byl to typický produkt své doby, produkt 90. let, kdy takové pořady mohly najít prostor i v prime time veřejnoprávní televize," vzpomíná s nostalgií Fero Fenič na výbuch absolutní svobody, jaký už dnes zdejší televize moc nenabízejí.

Průkopnický cyklus komediálních skečů, reklamních a zpravodajských parodií i politické satiry rozjel Fero Fenič s dramaturgem Milanem Tesařem a hercem a později i režisérem Petrem Čtvrtníčkem v roce 1993.

Jako režiséři se vystřídali mimo jiné Jan Hřebejk, Václav Křístek, Igor Chaun, Tereza Kopáčová, Ján Sebechlebský či Milan Šteindler. Autorsky se na Sodě podílel i okruh humoristů kolem časopisu Sorry.

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Velkou popularitu si získali herci divadla Sklep Milan Šteindler a David Vávra v převleku za bodré bavoráky, kteří český národ vyučovali němčinu v pořadu Alles Gute.

Celkem od roku 1993 do roku 1997 vzniklo 16 dílů včetně dvou půlhodinových silvestrovských sestřihů, v roce 1998 následoval veleúspěšný celovečerní film.

"Fero ten projekt rozjel, i když jsem okamžitě pochopil, že ten humor není jeho šálek kávy," říká dnes Milan Tesař.

Fenič přiznává, že s dobou vysílání České sody má spojenou především vzpomínku na to, jak ji obhajoval před Českou televizí: "Za každý díl jsem se do ČT musel chodit zpovídat."

Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon
Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon | Foto: Aktuálně.cz

Od počátku vysílání České sody provázela řada protestů. "Reakce byla drsná ze strany publicistů, státní správy i německého vyslanectví," vzpomíná s úsměvem Tesař.

"Za historii Febia jsme nedostali tolik anonymních dopisů jako během vysílání České sody," dodává Fenič.

Po prvních šesti dílech následovala pauza, pak se Soda vrátila. "Měla už tak velké jméno, že se ji asi báli zrušit. V prime time ale už nešla," rekapituluje Fenič. Definitivně skončila v roce 1997.

Teď se "celonárodní zkouška z demokracie" vrací a její početní příznivci si ji mohou připomenout prostřednictvím tří právě vydávaných DVD.

Na novinových stáncích se budou prodávat postupně od pondělí 1. prosince za cenu 49,99 korun a v celkovém nákladu 450 tisíc kusů.

Česká soda
Česká soda | Foto: Česká televize

Obaly DVD ozdobené slavnou lahví České sody nabídnou i drobnou aktualizaci, zdobí je tváře současných politiků.

V pozici Karla a Egona z Alles Gute se z prvního DVD smějí Jiří Paroubek s Davidem Rathem, na druhém se objeví Vojtěch Filip dojící krávu, na třetím kněz s tváří Jiřího Čunka dává poslední pomazání mrtvole v rakvi nápadně připomínající Martina Bursíka.

V souvislosti s vydáním DVD se nabízí i otázka, zda tvůrci neuvažují o resiscutaci pořadu.

"Nedovedu si představit, že dnes by něco podobného mohlo ještě vznikat a být vysíláno," říká Fenič, ale zároveň dodává, že pořad by mohl najít prostor v jeho chystané Febio TV.

"Pokud vznikne, tak se tam Česká soda v nějaké podobě určitě vrátí," slibuje Fenič. "Nedovedu si představit, že by z jiné televize po ní mohla být poptávka."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy