Zdegenerované živly se radují. Česká soda se vrací

Irena Hejdová Irena Hejdová
27. 11. 2008 12:55
DVD: Paroubek s Rathem jsou Karl a Egon z Alles Gute
Česká soda: Alles Gute!
Česká soda: Alles Gute! | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Byl to jeden z nejzábavnějších televizních pořadů 90. let. Přesto, že novináři tehdy nechápavě psali o vyčpělých vtipech, amatérských scénkách či slaboduchých reklamách - které přitom dodnes kolují na YouTube.

"Netrpělivě čekám, kdy se začne v České sodě i krkat a prdět," pohoršoval se kritik Jan Foll a diváci nezůstávali pozadu.

"Tomu se může smát jen zdegenerovaný živel s násilnickou myslí," psala čtenářka týdeníku Televize a jiná dodávala, že "Česká soda není přijatelná ani pro ústavy s vysoce mentálně postiženými."

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Česká soda měla řadu odpůrců i příznivců.

"Byl to typický produkt své doby, produkt 90. let, kdy takové pořady mohly najít prostor i v prime time veřejnoprávní televize," vzpomíná s nostalgií Fero Fenič na výbuch absolutní svobody, jaký už dnes zdejší televize moc nenabízejí.

Průkopnický cyklus komediálních skečů, reklamních a zpravodajských parodií i politické satiry rozjel Fero Fenič s dramaturgem Milanem Tesařem a hercem a později i režisérem Petrem Čtvrtníčkem v roce 1993.

Jako režiséři se vystřídali mimo jiné Jan Hřebejk, Václav Křístek, Igor Chaun, Tereza Kopáčová, Ján Sebechlebský či Milan Šteindler. Autorsky se na Sodě podílel i okruh humoristů kolem časopisu Sorry.

Česká soda
Česká soda | Foto: Aktuálně.cz

Velkou popularitu si získali herci divadla Sklep Milan Šteindler a David Vávra v převleku za bodré bavoráky, kteří český národ vyučovali němčinu v pořadu Alles Gute.

Celkem od roku 1993 do roku 1997 vzniklo 16 dílů včetně dvou půlhodinových silvestrovských sestřihů, v roce 1998 následoval veleúspěšný celovečerní film.

"Fero ten projekt rozjel, i když jsem okamžitě pochopil, že ten humor není jeho šálek kávy," říká dnes Milan Tesař.

Fenič přiznává, že s dobou vysílání České sody má spojenou především vzpomínku na to, jak ji obhajoval před Českou televizí: "Za každý díl jsem se do ČT musel chodit zpovídat."

Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon
Česká soda: Jiří Paroubek a David Rath jako Karl a Egon | Foto: Aktuálně.cz

Od počátku vysílání České sody provázela řada protestů. "Reakce byla drsná ze strany publicistů, státní správy i německého vyslanectví," vzpomíná s úsměvem Tesař.

"Za historii Febia jsme nedostali tolik anonymních dopisů jako během vysílání České sody," dodává Fenič.

Po prvních šesti dílech následovala pauza, pak se Soda vrátila. "Měla už tak velké jméno, že se ji asi báli zrušit. V prime time ale už nešla," rekapituluje Fenič. Definitivně skončila v roce 1997.

Teď se "celonárodní zkouška z demokracie" vrací a její početní příznivci si ji mohou připomenout prostřednictvím tří právě vydávaných DVD.

Na novinových stáncích se budou prodávat postupně od pondělí 1. prosince za cenu 49,99 korun a v celkovém nákladu 450 tisíc kusů.

Česká soda
Česká soda | Foto: Česká televize

Obaly DVD ozdobené slavnou lahví České sody nabídnou i drobnou aktualizaci, zdobí je tváře současných politiků.

V pozici Karla a Egona z Alles Gute se z prvního DVD smějí Jiří Paroubek s Davidem Rathem, na druhém se objeví Vojtěch Filip dojící krávu, na třetím kněz s tváří Jiřího Čunka dává poslední pomazání mrtvole v rakvi nápadně připomínající Martina Bursíka.

V souvislosti s vydáním DVD se nabízí i otázka, zda tvůrci neuvažují o resiscutaci pořadu.

"Nedovedu si představit, že dnes by něco podobného mohlo ještě vznikat a být vysíláno," říká Fenič, ale zároveň dodává, že pořad by mohl najít prostor v jeho chystané Febio TV.

"Pokud vznikne, tak se tam Česká soda v nějaké podobě určitě vrátí," slibuje Fenič. "Nedovedu si představit, že by z jiné televize po ní mohla být poptávka."

 

Právě se děje

před 18 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 42 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy