Záhady Ďáblovy bible zkoumá i dokument na ČT

Jitka Gráfová
26. 1. 2008 23:00
Výstavu v Praze už vidělo přes 50 tisíc lidí

Praha - Novodobá mediální hvězda má o sobě i film. Dokumentární snímek Nadi Kverkové Codex gigas Ďáblova bible uvede České televize.

Veřejnoprávní televize ho představí v neděli v 11:30 na druhém programu a v repríze pak hodinu po půlnoci na jedničce.

Dokument natáčela Kverková během příprav výstavy na místech, která jsou spjata s osudy Ďáblovy bible. Na vzniku spolupracovali historikové, kteří měli možnost zkoumat unikátní rukopis.

Megakniha přitahuje pozornost už váhou 75 kilogramů.a svými rozměry - bezmála jeden metr výšky a půl metru šířky - jimž žádná ze středověkých knih nemohla konkurovat.

Foto: Národní knihovna

Film se samozřejmě věnuje i "záhadnému" vyobrazení ďábla, k němuž se váže pověst o mnichovi odsouzeném na smrt, dobovým souvislostem a také putování, které přivedlo Ďáblovu bibli na sklonku třicetileté války až do Švédska.

Mediální sláva začala už vojenským transportem a záhy se objevila otázka, jestlipak ji těm Švédům vůbec vrátíme; i díky tomu výstavu v Národní knihovně vidělo už přes 50 tisíc lidí.

Díky vstřícnosti švédské Královské knihovny ve Stockholmu, která Codex gigas do Prahy zapůjčila, se podařilo výstavu prodloužit až do 9. března.

Předprodej vstupenek na únorové a březnové termíny už běží. "Zájemci o výstavu si mohou rezervovat vstupenky prostřednictvím on-line systému. Anebo se vydat na návštěvu Galerie Klementinum v úterý či v sobotu - což jsou dny, na které se vstupenky prodávají přímo u naší pokladny bez předchozích on-line rezervací," upozorňuje Ivo Mirošovský z Klementina.

Pro objednávky vstupenek je na webových stránkách zřízen speciální rezervační on-line systém. Před objednávkou mají zájemci k dispozici aktuální přehled o datech a hodinách v daném měsíci, na které si ještě mohou lístky objednat.

Základní cena vstupného je 100 korun, zlevněné vstupenky stojí 50 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy