Vyhraje Síla lidskosti už druhou Emmy?

Irena Hejdová Irena Hejdová
22. 9. 2006 13:46
New York - Poprvé v historii má druhou šanci na zisk televizní obdoby Oscarů tentýž dokument. Jeho autorem je Matej Mináč.

"Když mi v únoru volali, že je můj film nominovaný na Emmy, říkal jsem, že to nechápu, že už jsem za něj jednou Emmy dostal," říká slovenský režisér.

V roce 2002 ovšem snímek Mateje Mináče a Patrika Pašše Síla lidskosti získal mezinárodní cenu Emmy. V kategorii nejlepší neamerický dokument - a jako vůbec první český film v hlavní kategorii.

Tentokrát je nominován na americkou národní televizní cenu Emmy v kategorii dokumentů, neboť ho v upravené verzi uvedla stanice HBO. Ceny se udělují v pondělí v New Yorku, měsíc po předávání hlavních trofejí v Los Angeles.

Nicholas Winton
Nicholas Winton | Foto: Aktuálně.cz

Síle lidskosti konkurují v kategorii "nejlepší historický dokument" čtyři snímky, z nichž za největšího soupeře je považován film Paper Clips producentů Boba a Harveyho Weinsteina, bývalých šéfů společnosti Miramax.

Dokument vypráví příběh Sira Nicholase Wintona, britského zachránce 669 českých dětí židovského původu. V roce 1939 tehdy devětadvacetiletý anglický burzovní makléř vypravil z Prahy šest vlaků, které je odvezly do bezpečí před nacismem; děti poté vyrůstaly v britských rodinách a dnes žijí po celém světě.

Padesát let Winton o své záchranné misi mlčel, dokud ho nevypátral režisér Mináč spolu s přeživšími dětmi. Tak vznikl dokument Síla lidskosti, který zaznamenává i setkání někdejších dětí s jejich zachráncem, kterému je nyní 97 let.

Mináč tento příběh zpracoval i hranou formou ve filmu Všichni moji blízcí; podle scénáře Jiřího Hubače chystá také hranou Anglickou rapsodii - příběh o tom, jak jedno z Wintonových dětí touží po dráze klavíristy. Pracuje rovněž na pokračování Síly lidskosti s názvem Nickyho rodina.

"Už jsme natočili padesát hodin materiálu," říká. "Jednáme s osobnostmi, které by se k Wintonovu činu vyslovily - s princem Charlesem, hercem Jeremym Ironsem i spisovatelkou Rowlingovou," dodává s tím, že dokument mapuje i současný Wintonův život.

Česká televize, která je koproducentem Síly lidskosti, film před udělováním Emmy zařadila ve čtvrtek do vysílání. Repríza je v sobotu v 9 hodin na stejném programu.

 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy