Vyhraje Síla lidskosti už druhou Emmy?

Irena Hejdová Irena Hejdová
22. 9. 2006 13:46
New York - Poprvé v historii má druhou šanci na zisk televizní obdoby Oscarů tentýž dokument. Jeho autorem je Matej Mináč.

"Když mi v únoru volali, že je můj film nominovaný na Emmy, říkal jsem, že to nechápu, že už jsem za něj jednou Emmy dostal," říká slovenský režisér.

V roce 2002 ovšem snímek Mateje Mináče a Patrika Pašše Síla lidskosti získal mezinárodní cenu Emmy. V kategorii nejlepší neamerický dokument - a jako vůbec první český film v hlavní kategorii.

Tentokrát je nominován na americkou národní televizní cenu Emmy v kategorii dokumentů, neboť ho v upravené verzi uvedla stanice HBO. Ceny se udělují v pondělí v New Yorku, měsíc po předávání hlavních trofejí v Los Angeles.

Nicholas Winton
Nicholas Winton | Foto: Aktuálně.cz

Síle lidskosti konkurují v kategorii "nejlepší historický dokument" čtyři snímky, z nichž za největšího soupeře je považován film Paper Clips producentů Boba a Harveyho Weinsteina, bývalých šéfů společnosti Miramax.

Dokument vypráví příběh Sira Nicholase Wintona, britského zachránce 669 českých dětí židovského původu. V roce 1939 tehdy devětadvacetiletý anglický burzovní makléř vypravil z Prahy šest vlaků, které je odvezly do bezpečí před nacismem; děti poté vyrůstaly v britských rodinách a dnes žijí po celém světě.

Padesát let Winton o své záchranné misi mlčel, dokud ho nevypátral režisér Mináč spolu s přeživšími dětmi. Tak vznikl dokument Síla lidskosti, který zaznamenává i setkání někdejších dětí s jejich zachráncem, kterému je nyní 97 let.

Mináč tento příběh zpracoval i hranou formou ve filmu Všichni moji blízcí; podle scénáře Jiřího Hubače chystá také hranou Anglickou rapsodii - příběh o tom, jak jedno z Wintonových dětí touží po dráze klavíristy. Pracuje rovněž na pokračování Síly lidskosti s názvem Nickyho rodina.

"Už jsme natočili padesát hodin materiálu," říká. "Jednáme s osobnostmi, které by se k Wintonovu činu vyslovily - s princem Charlesem, hercem Jeremym Ironsem i spisovatelkou Rowlingovou," dodává s tím, že dokument mapuje i současný Wintonův život.

Česká televize, která je koproducentem Síly lidskosti, film před udělováním Emmy zařadila ve čtvrtek do vysílání. Repríza je v sobotu v 9 hodin na stejném programu.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy