Vrací se Galerie elity národa, první díl je věnovaný Madeleine Albrightové

ČTK ČTK
14. 10. 2016 13:36
Dalším padesáti osobnostem bude věnována čtvrtá série dokumentárního cyklu GEN – Galerie elity národa, která se objeví na obrazovkách České televize od ledna příštího roku. Zahajovací díl přiblíží bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou v režii slovenského režiséra Dušana Trančíka.
Foto: Reuters

Na obrazovky České televize se od ledna příštího roku vrací dokumentární cyklus GEN – Galerie elity národa.

"Do konce září se natáčelo či se právě dotáčejí Josef Somr, Dana Drábová, Dagmar Havlová, Zdeněk Sternberg, Jiří Bartoška, Milan Uhde, Eva Herzigová, Jiří Drahoš, Juraj Herz, Viktor Preiss a Ivan Passer," řekl vedoucí projektu Fero Fenič.

V nejbližším období se před kamery postaví Martina Sáblíková, Petr Pithart, Dominik Duka, Šimon Pánek, Jožka Černý, Radek Baborák, Vladimír Beneš, Michal Pavlíček, Petr Čech a Stanislav Kolíbal.

"Mezi dalšími osobnostmi budou generál Petr Pavel, režisér Ladislav Smoček, muzikant David Koller nebo podnikatel Zbyněk Frolík," dodal Fenič. Na realizaci pěti desítek dílů se podílí stejný počet režisérů. I tady půjde podle něj o elitu, jsou mezi nimi Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Olga Sommerová, Petr Nikolaev, Karel Smyczek, Viktor Polesný, Tereza Kopáčová, Igor Chaun, Matej Mináč, Roman Vávra, Linda Jablonská a Jaroslav Brabec.

Po víceleté pauze se k režii vrátí sám Fenič. Přidají se k němu filmaři, kteří dokumenty obvykle netočí, například Vladimír Michálek, David Ondříček, Jiří Strach, Saša Gedeon, Ivan Fíla, Jiří Mádl a Václav Marhoul.

Výjimečnou sestavu tvůrců doplní umělecké osobnosti, které byly k dokumentární režii přizvány. Jde například o výtvarníka Davida Černého, divadelní režiséry Dana Špinara, Jakuba Špalka či Vladimíra Morávka.

Výběr 50 osobností, které Fenič navrhl, byl už uzavřen. Kritéria byla stejná jako v předchozích sériích: jde o žijící osobnost se současnou nebo původní státní příslušností ČR, bezúhonnou, reprezentující výjimečné dílo, činnost nebo přínos, osobnost, jejíž dílo, činnost nebo přínos je nadčasového charakteru a má přesah mimo ČR.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy