Vrací se Galerie elity národa, první díl je věnovaný Madeleine Albrightové

ČTK ČTK
14. 10. 2016 13:36
Dalším padesáti osobnostem bude věnována čtvrtá série dokumentárního cyklu GEN – Galerie elity národa, která se objeví na obrazovkách České televize od ledna příštího roku. Zahajovací díl přiblíží bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou v režii slovenského režiséra Dušana Trančíka.
Foto: Reuters

Na obrazovky České televize se od ledna příštího roku vrací dokumentární cyklus GEN – Galerie elity národa.

"Do konce září se natáčelo či se právě dotáčejí Josef Somr, Dana Drábová, Dagmar Havlová, Zdeněk Sternberg, Jiří Bartoška, Milan Uhde, Eva Herzigová, Jiří Drahoš, Juraj Herz, Viktor Preiss a Ivan Passer," řekl vedoucí projektu Fero Fenič.

V nejbližším období se před kamery postaví Martina Sáblíková, Petr Pithart, Dominik Duka, Šimon Pánek, Jožka Černý, Radek Baborák, Vladimír Beneš, Michal Pavlíček, Petr Čech a Stanislav Kolíbal.

"Mezi dalšími osobnostmi budou generál Petr Pavel, režisér Ladislav Smoček, muzikant David Koller nebo podnikatel Zbyněk Frolík," dodal Fenič. Na realizaci pěti desítek dílů se podílí stejný počet režisérů. I tady půjde podle něj o elitu, jsou mezi nimi Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Olga Sommerová, Petr Nikolaev, Karel Smyczek, Viktor Polesný, Tereza Kopáčová, Igor Chaun, Matej Mináč, Roman Vávra, Linda Jablonská a Jaroslav Brabec.

Po víceleté pauze se k režii vrátí sám Fenič. Přidají se k němu filmaři, kteří dokumenty obvykle netočí, například Vladimír Michálek, David Ondříček, Jiří Strach, Saša Gedeon, Ivan Fíla, Jiří Mádl a Václav Marhoul.

Výjimečnou sestavu tvůrců doplní umělecké osobnosti, které byly k dokumentární režii přizvány. Jde například o výtvarníka Davida Černého, divadelní režiséry Dana Špinara, Jakuba Špalka či Vladimíra Morávka.

Výběr 50 osobností, které Fenič navrhl, byl už uzavřen. Kritéria byla stejná jako v předchozích sériích: jde o žijící osobnost se současnou nebo původní státní příslušností ČR, bezúhonnou, reprezentující výjimečné dílo, činnost nebo přínos, osobnost, jejíž dílo, činnost nebo přínos je nadčasového charakteru a má přesah mimo ČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy