Vrací se Galerie elity národa, první díl je věnovaný Madeleine Albrightové

ČTK ČTK
14. 10. 2016 13:36
Dalším padesáti osobnostem bude věnována čtvrtá série dokumentárního cyklu GEN – Galerie elity národa, která se objeví na obrazovkách České televize od ledna příštího roku. Zahajovací díl přiblíží bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou v režii slovenského režiséra Dušana Trančíka.
Foto: Reuters

Na obrazovky České televize se od ledna příštího roku vrací dokumentární cyklus GEN – Galerie elity národa.

"Do konce září se natáčelo či se právě dotáčejí Josef Somr, Dana Drábová, Dagmar Havlová, Zdeněk Sternberg, Jiří Bartoška, Milan Uhde, Eva Herzigová, Jiří Drahoš, Juraj Herz, Viktor Preiss a Ivan Passer," řekl vedoucí projektu Fero Fenič.

V nejbližším období se před kamery postaví Martina Sáblíková, Petr Pithart, Dominik Duka, Šimon Pánek, Jožka Černý, Radek Baborák, Vladimír Beneš, Michal Pavlíček, Petr Čech a Stanislav Kolíbal.

"Mezi dalšími osobnostmi budou generál Petr Pavel, režisér Ladislav Smoček, muzikant David Koller nebo podnikatel Zbyněk Frolík," dodal Fenič. Na realizaci pěti desítek dílů se podílí stejný počet režisérů. I tady půjde podle něj o elitu, jsou mezi nimi Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Olga Sommerová, Petr Nikolaev, Karel Smyczek, Viktor Polesný, Tereza Kopáčová, Igor Chaun, Matej Mináč, Roman Vávra, Linda Jablonská a Jaroslav Brabec.

Po víceleté pauze se k režii vrátí sám Fenič. Přidají se k němu filmaři, kteří dokumenty obvykle netočí, například Vladimír Michálek, David Ondříček, Jiří Strach, Saša Gedeon, Ivan Fíla, Jiří Mádl a Václav Marhoul.

Výjimečnou sestavu tvůrců doplní umělecké osobnosti, které byly k dokumentární režii přizvány. Jde například o výtvarníka Davida Černého, divadelní režiséry Dana Špinara, Jakuba Špalka či Vladimíra Morávka.

Výběr 50 osobností, které Fenič navrhl, byl už uzavřen. Kritéria byla stejná jako v předchozích sériích: jde o žijící osobnost se současnou nebo původní státní příslušností ČR, bezúhonnou, reprezentující výjimečné dílo, činnost nebo přínos, osobnost, jejíž dílo, činnost nebo přínos je nadčasového charakteru a má přesah mimo ČR.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy