VIDEO: Tak vypadá říše padesátiletého Večerníčka. Najdete ji v Senátu i na Kampě

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 6. 2015 15:26
Kde je třída Macha a Šebestové, bouda Maxipsa Fíka a kde je Krakonošovo? Momentálně v Praze ve Valdštejnské jízdárně.
Výstava k 50 letům Večerníčku ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Večerníček slaví 50 let v honosných prostorách - ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie a v Museu Kampa. Probíhá od začátku června až do 13. září.

Na Kampě mohou návštěvníci vidět originály večerníčkovských kreseb, ve Valdštejnské jízdárně se pak před nimi otevírá přímo celá pohádková říše.

Děti i dospělí mohou zavítat do třídy 3.B k Machovi a Šebestové, do boudy k Maxipsu Fíkovi, do klobouku k Bobovi a Bobkovi, mohou navštívit doma Spejbla a Hurvínka či se zajít podívat, kde je Krakonošovo.

V rámci doprovodného programu dojde i na osobní setkání s legendami Večerníčku, jako jsou Jiřina Bohdalová či Josef Dvořák. Zavítá sem i Anče z Krkonoškých pohádek Hana Maciuchová a řada tvůrců.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy