Vážní komici v čase terorismu. Dávají lidem to, co potřebují: Pobouření, patos i humor

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
8. 2. 2016 16:00
Díky lidem, jako je Stephen Colbert nebo John Oliver, se mají diváci s kým ztotožnit během tragických událostí. Nabízejí jim lidský pohled na teroristické útoky v Paříži nebo výbuchy během bostonského maratonu. A rovněž divákům pomáhají s jejich smutkem kombinací pobouření, patosu a humoru, kterých se jim nedostává od klasických médií a politiků.
David Letterman a Stephen Colbert (vlevo) aneb střídání generací.
David Letterman a Stephen Colbert (vlevo) aneb střídání generací. | Foto: Profimédia

V pátek třináctého září Stephen Colbert z Late Show zrovna dokončoval přípravy na vysílání, když se dověděl o děsivých událostech z Paříže. Více než sto nevinných zavraždili příslušníci Islámského státu. Colbert si sedl za svůj stůl a se slzami v očích se podíval se do kamery. „Přátelé, s těžkým srdcem vám musím říct, že dnešní show nebude. Dotočili jsme ji před několika hodinami, pak jsme se dozvěděli o hrozných útocích v Paříži,“ řekl moderátor.

Následujícího pondělí měl už jasno v tom, co chce divákům sdělit. „New York je město, které moc dobře zná pocity, které Francie prožila v posledních dnech,“ začal. „Stojíme po boku Francouzů jako přátelé a spojenci. Věřte, že existuje naděje, jak se vyrovnat s touto nepopsatelnou událostí.“

Poté přečetl pár tweetů od lidí, kteří svou soustrast vyjadřovali sledováním pohádky Ratatouille. Ta je zasazená právě do Paříže. „Přesně tento druh sentimentu by za normálních okolností Colbert rozsápal svou další větou,“ konstatuje BBC.

Místo toho však komik pronesl: „Sledování pohádky o pařížské kryse vařící polévku je stejně vhodné jako všechno, co dnes večer řeknu, to vám slibuji. Pokud chcete vyjádřit podporu Francii, vypijte láhev bordeaux, snězte croissant, nasaďte si baret nebo vykuřte cigaretu. Jakékoli vyjádření empatií a sounáležitosti je správné.“

Show, jako je ta od Stephena Colberta, rozebírají aktuální témata, která rezonují ve společnosti. Komici musí na události, jako byl například teroristický útok v Paříži, nějak reagovat. Měli by pomáhat divákům s jejich smutkem kombinací pobouření, patosu a humoru. Což je vítaná změna od neustálého přívalu špatných zpráv a spekulací politiků a médií.

Komici, kteří se nesmějí

Colbertova show nebyla jediná, která se zabývala pařížskou tragédií. Například John Oliver využil liberálnější atmosféry kabelové televize HBO a odvázal se salvou sprostých slov mířených na Islámský stát a jeho příslušníky. Všichni to potřebovali slyšet. 

Lerry Wilmore v The Nightly Show pro změnu vynechal smutek a utahoval si z politiků a médií, kteří spekulovali o motivaci muslimů přidávat se do řad teroristů. Svoji pointu ilustroval v rozhovoru s falešným blízkovýchodním korespondentem převlečeným za surfaře, který si stěžoval, že politici zdiskreditovali slovo radikální, neboť toto slovo označuje člověka, který dokáže zdolat velkou vlnu.

V minulosti to byl David Letterman, který jako první dokázal přepnout z komediálního módu do toho vážného. Bylo to v souvislosti s útoky na newyorská dvojčata z 11. září 2001. "Dříve se američtí komici distancovali od tragických událostí. Ale s nástupem zrychlení zpravodajství a nárůstem mezinárodního terorismu a masového střílení se změnila i povaha amerických televizních komediálních pořadů," píše BBC. Za posledních deset let byli komici nuceni reagovat na tragédie znovu a znovu. Přes bombové útoky na bostonský maraton v roce 2013 k útoku na redakci Charlie Hebdo a nespočet masových útoků na veřejnost.

Nejenom američtí komici pomáhají divákům nadsázkou a humorem překlenout těžké časy. Britský komik Jason Manford použil svůj facebookový profil, aby se mohl vykřičet na pařížské útočníky, které označil za zbabělce a jež počastoval spoustou sprostých slov. „Doufám, že vás všechny chytí a zemřete stejně krutým způsobem,“ uzavřel svůj příspěvek. Ten byl následně Facebookem označen jako nevhodný a odstraněn.

I komici se mohou dostat do pozice, kdy jim dojde smysl pro humor. Po prosincové střelbě v San Bernardinu Wilmore z The Nightly Show řekl: Je to neakceptovatelné. Za letošek došlo k 355 případům masového střílení do civilistů, dnešek je 336. kalendářní den. Tohle musí skončit.“

Komici mají unikátní pozici. Dávají lidem to, co potřebují slyšet v těžkých časech. Novinové články jsou často matoucí a rozporuplné. Jednu minutu děsí své čtenáře, další jsou netečné. Internet vyšiluje o všem a vždycky. Ale late night show poskytují pauzu od neustálého čtyřiadvacetihodinového zpravodajství a twitterových příspěvků. Zároveň berou v potaz realitu a snaží se ji nějakým způsobem interpretovat. Colbertova show dala najevo, že každé vyjádření empatií a smutku je správné, John Oliver dal hlas lidskému rozhořčení.

„Zmíněné útoky se dostanou do hlavy každému a lidé jako Stephen Colbert nebo John Oliver nám umožňují tragické události lépe strávit než klasická média. Můžeme jenom doufat, abychom jejich schopnosti nepotřebovali v roce 2016,“ uzavírá BBC.

Petr Čtvrtníček si v roce 2015 zval do svojí televize velmi zajímavé hosty. Nabízíme sestřih jejich podnětných setkání. | Video: Petr Čtvrtníček
 

Právě se děje

Další zprávy