Vánoce českých televizí nabídnou pohádky i chlípnost

Irena Hejdová Irena Hejdová
3. 12. 2008 8:00
Silvestra na Nově bude moderovat metalista Ozzák
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jaké pohádky nabídnou domácí stanice jako pozadí pro smaženého kapra a bramborový salát?

Zatímco Česká televize tradičně láká na vlastní tvorbu, komerční televize spoléhají na osvědčené pohádky z minulosti.

Nova tak 24. prosince v podvečer nabídne Tři oříšky pro Popelku, zatímco ČT naservíruje novou pohádku Kouzla králů od Zdeňka Zelenky. V pozdějším čase pak nejsledovanější stanice odvysílá americký film Vánoce naruby.

Prima nabídne pohádku O medvědu Ondřejovi, odpolední Polární expres, českou klasiku Byl jednou jeden král a Obušku, z pytle ven, posléze pak ohromující Malickův film Nový svět a Vánoce zakončí k orgiím vánoční pohody poněkud nestylově úchylnou sexuální komedií Chlípnost nade vše.

Vánoce ČT: Kouzla králů
Vánoce ČT: Kouzla králů | Foto: ČT

Nova přitom mohla České televizi zdatně konkurovat i na poli původní tvorby a nabídnout ve štědrovečerním čase televizní premiéru Troškovy pohádky Nejkrásnější hádanka, kterou letos koprodukovala.

Diváci se jí ale dočkají až v průběhu příštího roku.

Nova se vůbec zatím zdráhá vstoupit do vánočních soubojů s vlastní tvorbou. "Na Nově dobře fungují klasické pohádky, v tomto ohledu není tendence něco měnit," říká mluvčí Michaela Fričová, ale dodává, že v budoucnu může být všechno jinak. "Nelze to vyloučit, na úvahy o příštích Vánocích je ale ještě příliš brzy."

Nova i Prima tak letos sázejí i na speciální vánoční díly svých vlajkových seriálů.

Kapra si tak osmaží a dárky rozbalí i rodiny ze seriálů Ulice, Ordinace v růžové zahradě a Velmi křehké vztahy. Prima chystá i speciály svých úspěšných pořadů Hádej kdo jsem či Ber nebo neber.

Televize opět sázejí i na zahraniční hity. Nova slibuje mimo jiné filmy Moje krásná čarodějka, Match Point Woodyho Allena, Chicago, Deník princezny či bondovku Zlaté oko.

New World
New World | Foto: Aktuálně.cz

Prima v předvečer Štědrého dne potěší britskou romantickou komedií Láska nebeská, v průběhu vánočních svátků pak nabídne i Shyamalanovo Znamení, film Michael s Johnem Travoltou, Příliš dlouhé zásnuby, Karlíka a továrnu na čokoládu i Mrtvou nevěstu, Stopařova průvodce po galaxii či Carpenterův horor Věc.

Před dvěma lety pomyslný štědrovečerní souboj televizí vyhrála veřejnoprávní stanice s televizní premiérou pohádky Anděl Páně: v roce 2006 ji vidělo 2, 731 milionu diváků.

Anděl Páně se tak stal vůbec nejsledovanější premiérovou štědrovečerní pohádkou ČT za posledních pět let. Dobře se tehdy ale dařilo i Nově s vánočními díly Ordinace v růžové zahradě a Ulice.

Loni Štědrý večer ukořistila Nova, která nabídla půlhodinovou Shrekoledu, jež volně navázala na trilogii o dobráckém zlobru Shrekovi. Tu na Štědrý den 2007 sledovalo 1,8 milionu diváků, což bylo 43 procent z těch, kteří v té chvíli seděli u obrazovek.

Match Point - Hra osudu
Match Point - Hra osudu | Foto: SPI

Nova loni bodovala i s Třemi oříšky pro Popelku, které nabídne také letos. Loni jí Libuše Šafránková ve své nejslavnější roli přinesla 1,44 milionu dospělých diváků, což značí share 42 procent.

Konkurenční pohádkovou novinku ČT Tři životy v tu dobu sledovalo 39 procent dospělých diváků.

Na obrazovkách se o Vánocích daří i zahraničním filmům, jak dokázal americký romantický snímek Smím prosit? - na něj Nova od 20:30 přilákala 1,7 milionu diváků.

Tradičně nepříliš objevnou porci zábavy chystají televize na Silvestra, kdy k obrazovkám zasednou spíše starší generace.

Silvestrem České televize tak proveze diváky k půlnoci Taxík Aleše Hámy, zatímco na Nově další "Mejdan roku z Václaváku" odmoderuje nová metalistická celebrita, Ozzák ze sitcomu Comeback.

 

Právě se děje

Další zprávy