V Německu tančí salám, v Belgii čurá chlapeček

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 11. 2008 15:00
České předsednictví EU bude mít i dětské fanoušky

Praha - Česká televize příští rok nabídne první český 3D animovaný Večerníček Tři prasátka.

Děti se ale mohou těšit i na další animované pořady, z nichž se dozvědí třeba o Evropské unii či o dějinách českého národa.

Vzdělávací Evropské pexeso se bude vysílat od 3. ledna každou sobotu přímo před Večerníčkem. K českému předsednictví Evropské unii představí osmadvacetidílný cyklus jednotlivé země EU.

"Dva dětské hlasy nejdříve hádají, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji dětsky okomentují - s humorem a nadhledem," charakterizuje pořad vedoucí Centra vysílání pro děti a mládež Kateřina Krejčí.

Průvodci budou Matouš Kratina a Dorotka Dědková, dva dětští herci, kteří se na sklonku roku objeví ve filmu Kdopak by se vlka bál. 

Režisérkou cyklu je právě autorka Vlka Maria Procházková, výtvarně se ale jednotlivých dílů zhostí další kolegové.

Foto: Ondřej Besperát

"Téměř každý díl Evropského pexesa, každou zemi představí jiné výtvarné pojetí - potkáte se zde především se jmény mladých tvůrců a tvůrkyň, ale i se známými jmény animovaného a výtvarného světa," vysvětluje Krejčí.

Děti se tak pokochají mimo jiné animací Zdeňka Durdila, autora ceněného filmu Radio Kebrle.

Ten spolu s Martinem Búřilem měl na starost Německo. "Za zmínku stojí pasáž věnovaná uzeninám, ve které tančí salámové figurky," poodkrývá Krejčí.

Finsko si pod křídla vzala výtvarnice a animátorka Bára Dlouhá, Lotyšsko pojali Martin Ferencei a Alan Shansudin technikou 3D animace; v dílu o Belgii výtvarník Denizcan Yűzgűl nemohl zapomenout na belgické pralinky, Brusel ani sošku čurajícího chlapečka.

Foto: Ondřej Besperát

Maria Procházková stojí i za dalším novým animovaným cyklem České televize nazvaným Děti kreslí písničky.

Jde o pokračování populárního cyklu, který se s úspěchem promítal na Anifestu a Letní filmové škole v Uherském Hradišti, vysílat se bude v rámci dětského Hřiště 7.

Jde o videoklipy vytvořené animací dětských kreseb s využitím různých technologií.

Do třetice se dětští diváci mohou těšit na Dějiny udatného českého národa. Jak název napovídá, jde o kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné velmi úspěšné knihy  Lucie Seifertové.

Vypravěčem historických událostí Čechů a Moravanů od pravěku po současnost tu bude Český lev.

"Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující," říká Krejčí; podle ní forma kresleného seriálu umožňuje spojit prvek informativní se zábavou.

Režisérem cyklu je Pavel Koutský, zatím má 100 dílů, které se budou vysílat od příštího podzimu o víkendu před Večerníčkem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy