V Německu tančí salám, v Belgii čurá chlapeček

Irena Hejdová Irena Hejdová
30. 11. 2008 15:00
České předsednictví EU bude mít i dětské fanoušky

Praha - Česká televize příští rok nabídne první český 3D animovaný Večerníček Tři prasátka.

Děti se ale mohou těšit i na další animované pořady, z nichž se dozvědí třeba o Evropské unii či o dějinách českého národa.

Vzdělávací Evropské pexeso se bude vysílat od 3. ledna každou sobotu přímo před Večerníčkem. K českému předsednictví Evropské unii představí osmadvacetidílný cyklus jednotlivé země EU.

"Dva dětské hlasy nejdříve hádají, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji dětsky okomentují - s humorem a nadhledem," charakterizuje pořad vedoucí Centra vysílání pro děti a mládež Kateřina Krejčí.

Průvodci budou Matouš Kratina a Dorotka Dědková, dva dětští herci, kteří se na sklonku roku objeví ve filmu Kdopak by se vlka bál. 

Režisérkou cyklu je právě autorka Vlka Maria Procházková, výtvarně se ale jednotlivých dílů zhostí další kolegové.

Foto: Ondřej Besperát

"Téměř každý díl Evropského pexesa, každou zemi představí jiné výtvarné pojetí - potkáte se zde především se jmény mladých tvůrců a tvůrkyň, ale i se známými jmény animovaného a výtvarného světa," vysvětluje Krejčí.

Děti se tak pokochají mimo jiné animací Zdeňka Durdila, autora ceněného filmu Radio Kebrle.

Ten spolu s Martinem Búřilem měl na starost Německo. "Za zmínku stojí pasáž věnovaná uzeninám, ve které tančí salámové figurky," poodkrývá Krejčí.

Finsko si pod křídla vzala výtvarnice a animátorka Bára Dlouhá, Lotyšsko pojali Martin Ferencei a Alan Shansudin technikou 3D animace; v dílu o Belgii výtvarník Denizcan Yűzgűl nemohl zapomenout na belgické pralinky, Brusel ani sošku čurajícího chlapečka.

Foto: Ondřej Besperát

Maria Procházková stojí i za dalším novým animovaným cyklem České televize nazvaným Děti kreslí písničky.

Jde o pokračování populárního cyklu, který se s úspěchem promítal na Anifestu a Letní filmové škole v Uherském Hradišti, vysílat se bude v rámci dětského Hřiště 7.

Jde o videoklipy vytvořené animací dětských kreseb s využitím různých technologií.

Do třetice se dětští diváci mohou těšit na Dějiny udatného českého národa. Jak název napovídá, jde o kreslený animovaný seriál, který vychází obsahově i výtvarně ze stejnojmenné velmi úspěšné knihy  Lucie Seifertové.

Vypravěčem historických událostí Čechů a Moravanů od pravěku po současnost tu bude Český lev.

"Pohled na historii je úsměvný a mírně ironizující," říká Krejčí; podle ní forma kresleného seriálu umožňuje spojit prvek informativní se zábavou.

Režisérem cyklu je Pavel Koutský, zatím má 100 dílů, které se budou vysílat od příštího podzimu o víkendu před Večerníčkem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy