TV tipy na celý týden: Skrytá identita nebo Jméno růže

Kultura Kultura, MD
30. 3. 2012 4:31
Tipy na kvalitní filmy v televizi od soboty do čtvrtka
Krimi thriller Skrytá identita
Krimi thriller Skrytá identita | Foto: warnerbros.com

Jaký kvalitní film si pustit v televizi? Přinášíme vám tipy od soboty 31. března do čtvrtka 5. dubna.

Sobota - Obchodník se smrtí

Ve 22:35 si nenechte ujít thriller Obchodník se smrtí (2005) režiséra Andrewa Niccola (Vyměřený čas). Film vypráví skutečný příběh obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova (v charismatickém podání Nicolase Cage, v dalších rolích se objeví Jared Leto či Ethan Hawke). Nabízí portrét člověka, který dosáhne úspěchu a bohatství navzdory (nebo spíš díky) tomu, že se přátelí s největšími diktátory a svým byznysem napomáhá mučení a zabíjení v nejchudších zemích světa. Příběh má sílu a je plný zajímavých momentů (setkání s liberijským diktátorem, mise na ukrajinské základně, rozebrání letadla africkou chudinou). Vytknout mu lze snad to, že čím víc se snaží nemoralizovat, tím víc otázek stran své morálky vyvolává. Nicméně jako portrét bezskrupulózního, cynického "obchodníka se smrtí" funguje bezchybně.

Neděle - Skrytá identita

Americké krimi drama režiséra Martina Scorseseho Skrytá identita (2006) vysílá ČT 1 ve 22:35. Film získal čtyři Oscary včetně sošky v kategorii Nejlepší film. Irena Hejdová ve své recenzi pro Aktuálně.cz napsala: "Scorsese zase naplno rozvinul suverénní vypravěčský styl vyšperkovaný citem pro detail. Myslí i na takové libůstky, jako je Costiganova záliba v brusinkovém džusu, pro kterou je ochoten se porvat. Skvělá je i závěrečná krvavá řež s překvapivou pointou. Svižné tempo a dobrá hudba, vtipně zapojené mobily."

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pondělí - Pán prstenů: Společenstvo prstenu

První díl epické fantasy trilogie Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001) režiséra Petera Jacksona vysílá ve 20 hodin Nova Cinema. Film vyhrál čtyři Oscary a získal si stabilní fanouškovskou základnu, ale i pozitivní ohlasy kritiků. Snímek natočený podle stejnojmenné knižní předlohy anglického autora J. R. R. Tolkiena nabízí napínavý příběh, výbornou hudbu skladatele Howarda Shorea a detailně navržený fikční svět - ať už jde o kostýmy, zbraně, masky a další propriety.

Úterý - Zdrojový kód

Fanouškům sci-fi by ve 13:20 neměl uniknout Zdrojový kód (2011). Recenzent Kamil Fila americkému filmu udělil 80 procent a napsal: "I s vědomím toho, že Zdrojový kód chce hlavně rozvíjet zajímavou úvahu a nehodlá domýšlet vše do důsledků, pořád zbývá mnoho nejasností.  Pokud vás zajímá, jak to celé dopadlo, a máte rádi spekulace, mrkněte třeba sem a uvidíte, že po skončení děje, jež nám byl představen, může následovat další příběh, který stejně tak může být psychologickým dramatem i romantickou komedií."

Středa - Mise

V 6:25 ráno vysílá FilmBox vynikající historické drama Mise (1986), v němž výborně ztvárnil hlavní roli Robert De Niro, vysílá FilmBoy ve 22:30. Film se může pochlubit především působivou kamerou a dechberoucí hudbou Ennia Morriconeho. Příběh se odehrává v roce 1750 ve španělských a portugalských koloniích Jižní Ameriky. Obchodník s otroky (Robert de Niro) je obávaný pro svou vznětlivou povahu. V souboji o ženu zabije svého bratra, ale pozdější výčitky jej přinutí hledat možnost, jak odčinit svou vinu. Vydává se na nebezpečnou misijní cestu po boku kněze Gabriela (Jeremy Irons).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Čtvrtek - Jméno růže

Jméno růže je filmovou adaptací románu Umberta Eca, kterou vysílá ve 21 hodin FilmBox. V dnes již legendárním snímku z roku 1986 se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které nechce opatství odhalit, dochází k dalším úmrtím. 

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy