TV tipy na celý týden: Olověná vesta nebo Single Man

MD
2. 3. 2012 1:02
Jaký kvalitní film si pustit? Přinášíme vám tipy až do 8. března
Válečné drama Olověná vesta
Válečné drama Olověná vesta | Foto: Archiv ČT

Jaký kvalitní film si pustit v televizi? Přinášíme vám tip na každý den od soboty 3. března do čtvrtka 8. března. 

Sobota - Olověná vesta

Ve 21:45 si nenechte na MGM ujít slavný válečný film Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987). Film patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výcvikovém středisku námořní pěchoty , kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.

Neděle - Single Man

HBO vysílá v 17:50 psychologické drama Single Man (2009) - vizuálně strhující snímek s Colinem Firthem a Julianne Moore, který vypráví o jednom dni v životě vysokoškolského učitele - homosexuála, který se vyrovnává se ztrátou partnera. Colin Firth byl za svůj výkon nominován na Oscara

Pondělí - Vertigo

Deset minut před osmnáctou hodinou poběží na Cinemaxu hororová klasika Vertigo (1958) uznávaného režiséra Alfreda Hitchcocka. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca , jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Úterý - Byt

Cinemax v 11:15 vysílá dnes již kultovní komedii Byt (1960), která získala pět Oscarů včetně sošky za nelepší film. Snímek Billyho Wildera vypráví o kariéristickém úředníku Budu Baxterovi (Jack Lemmon), který vychytrale půjčuje svůj byt nadřízeným k romantickým schůzkám. Problém nastane, když se Bud zamiluje do dívky, která zároveň chodí s jedním z jeho šéfů do jeho bytu. Humorná satira je plná trefných slovních výměn, které dávají vyniknout ústřední dvojici Lemmon - MacLaineová.

Středa - Edith Piaf

Ve 22:15 na ČT 2 si nenechte ujít biografické drama Edith Piaf (2007) s vynikající Marion Cotillardová v hlavní roli. Bývala recenzentka Aktuálně.cz Irena Hejdová ve své recenzi napsala: "Režisér Dahan život Edith Piaf uchopil se smyslem pro jeho (melo)dramatické momenty a svou hrdinku s chutí nechává padnout na úplné dno. Některé diváky může až znechutit, ale nelze mu upřít pevné režijní vedení a obratnost, se kterou diváky cíleně dojímá. Informace, ze je ceněným autorem hudebních videoklipů, vysvětluje mnohé."

Marion Cotillard jako Edith Piaf
Marion Cotillard jako Edith Piaf | Foto: Aktuálně.cz

Čtvrtek - Smrt krásných srnců

Ve dvacet hodin si pusťte na programu tv Nova drama Smrt krásných srnců (1986), které natočil Karel Kachyňa podle stejnojmenné předlohy. Spisovatel Ota Pavel nenapodobitelným způsobem popsal život své smíšené židovsko-české rodiny v předválečných a válečných letech. Karel Kachyňa se povídek chopil a ve vlastním scénáři ke svému snímku je pospojoval v souvislé dějové pásmo. Výsledkem je působivý film, v němž se prolínají události úsměvné i vážné. Ota Pavel vtělil své dětství do postavy malého kluka přezdívaného Prdelka. V prosluněném kraji poblíž Berounky ho tatínek a "strejda" Prošek učí rybařit, chlapec se také dozvídá ledacos důležitého o životě. Pak přijdou tragické chvíle okupace a rodina má náhle starostí až nad hlavu. 

 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy