Trojdílný Hořící keř o upálení Jana Palacha uvede HBO

Kultura ČTK Kultura, ČTK
16. 11. 2012 18:10
Snímek natočila režisérka Agnieszka Hollandová
Scéna upálení Jana Palacha
Scéna upálení Jana Palacha | Foto: Dušan Martinček - HBO

Praha - Třídílné drama Hořící keř, jež natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová, vstoupí na obrazovky filmového kanálu HBO v neděli 27. ledna 2013. Projekt se se vrací do období novodobých českých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno.

Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupovaní matky Jana Palacha ve sporu s významným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejší československé společnosti - od tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignaci až k bolševické normalizaci.

Čtěte také
Hollandová točí o Palachovi. Má velký rozpočet i ambice
Dobro není fotogenické, říká Agnieszka Hollandová

Drama, jehož scenář napsal Štěpan Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnovém Československu. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která zastupovala Palachovu matku Libuši a bratra Jiřího ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.

Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová
Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová | Foto: HBO

Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového. Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku lživým prohlášením o takzvaném 'studeném ohni'. Film připomene i sebeobětovaní Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Scenárista Hulík se svými kolegy producenty nabízeli scénář i České televizi. Neúspěšně. Ovšem časem se to ukázalo jako velká výhoda - v ČT by námět totiž nikdy nezískal takové podmínky, jaké mu poskytla HBO.

Českým prostředím nezatížená Agnieszka Hollandová měla také docela překvapivé castingové nápady. „Třeba Ivana Uhlířová je u nás v takové groteskní komediální poloze," říká Hulík. „Tady ale hraje tvrdou soudkyni - sekernici - a padne jí to skvěle."

V třídílném projektu se objeví také Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach a Martin Huba. Další role ztvárnili Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Alois Švehlík, David Novotný, Igor Bareš, Miroslav Krobot a Stanislav Zindulka.

 

Právě se děje

Další zprávy