Trojdílný Hořící keř o upálení Jana Palacha uvede HBO

Kultura ČTK Kultura, ČTK
16. 11. 2012 18:10
Snímek natočila režisérka Agnieszka Hollandová
Scéna upálení Jana Palacha
Scéna upálení Jana Palacha | Foto: Dušan Martinček - HBO

Praha - Třídílné drama Hořící keř, jež natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová, vstoupí na obrazovky filmového kanálu HBO v neděli 27. ledna 2013. Projekt se se vrací do období novodobých českých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno.

Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupovaní matky Jana Palacha ve sporu s významným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejší československé společnosti - od tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignaci až k bolševické normalizaci.

Čtěte také
Hollandová točí o Palachovi. Má velký rozpočet i ambice
Dobro není fotogenické, říká Agnieszka Hollandová

Drama, jehož scenář napsal Štěpan Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnovém Československu. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která zastupovala Palachovu matku Libuši a bratra Jiřího ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.

Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová
Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová | Foto: HBO

Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového. Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku lživým prohlášením o takzvaném 'studeném ohni'. Film připomene i sebeobětovaní Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Scenárista Hulík se svými kolegy producenty nabízeli scénář i České televizi. Neúspěšně. Ovšem časem se to ukázalo jako velká výhoda - v ČT by námět totiž nikdy nezískal takové podmínky, jaké mu poskytla HBO.

Českým prostředím nezatížená Agnieszka Hollandová měla také docela překvapivé castingové nápady. „Třeba Ivana Uhlířová je u nás v takové groteskní komediální poloze," říká Hulík. „Tady ale hraje tvrdou soudkyni - sekernici - a padne jí to skvěle."

V třídílném projektu se objeví také Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach a Martin Huba. Další role ztvárnili Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Alois Švehlík, David Novotný, Igor Bareš, Miroslav Krobot a Stanislav Zindulka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy