Trojdílný Hořící keř o upálení Jana Palacha uvede HBO

Kultura ČTK Kultura, ČTK
16. 11. 2012 18:10
Snímek natočila režisérka Agnieszka Hollandová
Scéna upálení Jana Palacha
Scéna upálení Jana Palacha | Foto: Dušan Martinček - HBO

Praha - Třídílné drama Hořící keř, jež natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová, vstoupí na obrazovky filmového kanálu HBO v neděli 27. ledna 2013. Projekt se se vrací do období novodobých českých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno.

Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupovaní matky Jana Palacha ve sporu s významným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejší československé společnosti - od tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignaci až k bolševické normalizaci.

Čtěte také
Hollandová točí o Palachovi. Má velký rozpočet i ambice
Dobro není fotogenické, říká Agnieszka Hollandová

Drama, jehož scenář napsal Štěpan Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnovém Československu. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která zastupovala Palachovu matku Libuši a bratra Jiřího ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.

Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová
Agnieszka Hollandová a Táňa Pauhofová | Foto: HBO

Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového. Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku lživým prohlášením o takzvaném 'studeném ohni'. Film připomene i sebeobětovaní Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Scenárista Hulík se svými kolegy producenty nabízeli scénář i České televizi. Neúspěšně. Ovšem časem se to ukázalo jako velká výhoda - v ČT by námět totiž nikdy nezískal takové podmínky, jaké mu poskytla HBO.

Českým prostředím nezatížená Agnieszka Hollandová měla také docela překvapivé castingové nápady. „Třeba Ivana Uhlířová je u nás v takové groteskní komediální poloze," říká Hulík. „Tady ale hraje tvrdou soudkyni - sekernici - a padne jí to skvěle."

V třídílném projektu se objeví také Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach a Martin Huba. Další role ztvárnili Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Alois Švehlík, David Novotný, Igor Bareš, Miroslav Krobot a Stanislav Zindulka.

 

Právě se děje

před 57 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy