Trailer představuje Příběh služebnice 2, druhá řada seriálu se vzdálí předloze od Atwoodové

Kultura Kultura
15. 1. 2018 9:00
Chystaná druhá řada dystopického televizního seriálu Příběh služebnice se odpoutá od knižní předlohy. Její autorka Margaret Atwoodová však u projektu zůstává jako konzultantka. V neděli to oznámila americká televizní společnost Hulu, když vydala první trailer z druhé řady.
Druhá řada Příběhu služebnice bude mít v USA premiéru 25. dubna. | Video: Hulu

Druhá řada seriálu Příběh služebnice má čítat třináct epizod, první dvě budou mít v USA premiéru 25. dubna. Tisková mluvčí české pobočky HBO Pavla Brožková potvrdila, že ve stejnou dobu díly uvidí i tuzemští diváci.

Nová série se opět odehrává v totalitě zvané Gileád a dle producentů vysvětlí, jak se tento svět zrodil z někdejších Spojených států. Ukáže také novou lokaci označovanou jako kolonie.

Příběh služebnice, jenž vychází z populárního stejnojmenného románu Margaret Atwoodové z roku 1985, je zasazený do alternativní reality, v níž došlo k ekologickým katastrofám a ztrátě lidské plodnosti.

Hlavní hrdinka Offred, kterou také ve druhé řadě seriálu ztvární držitelka ceny Zlatý glóbus Elisabeth Mossová, je jako jedna z mála plodných žen příslušnicí kasty, kterou muži nutí k sexuálnímu otroctví.

"Nová řada se bude zabývat především tématem mateřství," vysvětlila herečka Mossová na nedělním představení seriálu v americké Kalifornii. "Offred čeká porod. Dítě se jí narodí, ale hned jí ho seberou, protože Offred nesmí být jeho matkou. Ta situace je správně dramatická," popsala Mossová.

V seriálu se objeví mimo jiné nová postava ztělesněná hollywoodskou herečkou Marisou Tomei.

"Dnešní doba jako kdyby vypadla z románu Atwoodové"

První řada Příběhu služebnice v září získala televizní ceny Emmy a letos v lednu uspěla na prestižních Zlatých glóbech. "Největší překážkou k úspěchu druhé řady je vždy ta první," přitakal showrunner seriálu Bruce Miller, že autoři si uvědomují, jak vysoko nastavili laťku.

Podle Millera si však při adaptaci románu Atwoodové spoustu motivů schovali. "Z první sezony nám hodně zbylo, máme dlouhý seznam," uvedl showrunner, podle něhož druhá řada přirozeně rozvine svět, jejž Atwoodová v románu stvořila. "Rozhodně ten svět neopouštíme," dodal Miller.

Americký oborový časopis Variety připomíná, že druhá řada seriálu Příběh služebnice se na obrazovky chystá v době, kdy USA stále žijí vlnou nařčení ze sexuálního obtěžování a obecně diskriminací žen. Podle Variety spousta divaček i diváků, kteří nesouhlasí s politikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, souzní s odbojem, jejž v seriálu vedou utlačované ženy.

"Neřekl bych ale, že ten příběh je opsaný z titulků dnešních novin. Spíš ty titulky jako by vypadly z románu Atwoodové," dodal showrunner seriálu.

Knižní předlohu od Margaret Atwoodové v překladu Veroniky Láskové vloni znovu vydalo nakladatelství Argo. Autorka o knize hovořila na podzim v Praze, kde převzala Cenu Franze Kafky a účinkovala v zaplněné Knihovně Václava Havla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy