Trailer představuje Příběh služebnice 2, druhá řada seriálu se vzdálí předloze od Atwoodové

Kultura Kultura
15. 1. 2018 9:00
Chystaná druhá řada dystopického televizního seriálu Příběh služebnice se odpoutá od knižní předlohy. Její autorka Margaret Atwoodová však u projektu zůstává jako konzultantka. V neděli to oznámila americká televizní společnost Hulu, když vydala první trailer z druhé řady.
Druhá řada Příběhu služebnice bude mít v USA premiéru 25. dubna. | Video: Hulu

Druhá řada seriálu Příběh služebnice má čítat třináct epizod, první dvě budou mít v USA premiéru 25. dubna. Tisková mluvčí české pobočky HBO Pavla Brožková potvrdila, že ve stejnou dobu díly uvidí i tuzemští diváci.

Nová série se opět odehrává v totalitě zvané Gileád a dle producentů vysvětlí, jak se tento svět zrodil z někdejších Spojených států. Ukáže také novou lokaci označovanou jako kolonie.

Příběh služebnice, jenž vychází z populárního stejnojmenného románu Margaret Atwoodové z roku 1985, je zasazený do alternativní reality, v níž došlo k ekologickým katastrofám a ztrátě lidské plodnosti.

Hlavní hrdinka Offred, kterou také ve druhé řadě seriálu ztvární držitelka ceny Zlatý glóbus Elisabeth Mossová, je jako jedna z mála plodných žen příslušnicí kasty, kterou muži nutí k sexuálnímu otroctví.

"Nová řada se bude zabývat především tématem mateřství," vysvětlila herečka Mossová na nedělním představení seriálu v americké Kalifornii. "Offred čeká porod. Dítě se jí narodí, ale hned jí ho seberou, protože Offred nesmí být jeho matkou. Ta situace je správně dramatická," popsala Mossová.

V seriálu se objeví mimo jiné nová postava ztělesněná hollywoodskou herečkou Marisou Tomei.

"Dnešní doba jako kdyby vypadla z románu Atwoodové"

První řada Příběhu služebnice v září získala televizní ceny Emmy a letos v lednu uspěla na prestižních Zlatých glóbech. "Největší překážkou k úspěchu druhé řady je vždy ta první," přitakal showrunner seriálu Bruce Miller, že autoři si uvědomují, jak vysoko nastavili laťku.

Podle Millera si však při adaptaci románu Atwoodové spoustu motivů schovali. "Z první sezony nám hodně zbylo, máme dlouhý seznam," uvedl showrunner, podle něhož druhá řada přirozeně rozvine svět, jejž Atwoodová v románu stvořila. "Rozhodně ten svět neopouštíme," dodal Miller.

Americký oborový časopis Variety připomíná, že druhá řada seriálu Příběh služebnice se na obrazovky chystá v době, kdy USA stále žijí vlnou nařčení ze sexuálního obtěžování a obecně diskriminací žen. Podle Variety spousta divaček i diváků, kteří nesouhlasí s politikou současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, souzní s odbojem, jejž v seriálu vedou utlačované ženy.

"Neřekl bych ale, že ten příběh je opsaný z titulků dnešních novin. Spíš ty titulky jako by vypadly z románu Atwoodové," dodal showrunner seriálu.

Knižní předlohu od Margaret Atwoodové v překladu Veroniky Láskové vloni znovu vydalo nakladatelství Argo. Autorka o knize hovořila na podzim v Praze, kde převzala Cenu Franze Kafky a účinkovala v zaplněné Knihovně Václava Havla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy