Film o Marilyn dráždí "skandální" nepřístupností. Do kin by se nejspíš nedostal

pru pru
15. 8. 2022 15:18
Film Blonde o životě americké herečky Marilyn Monroe v produkci Netflixu bude mít na streamovací platformě premiéru na konci letošního září. Kvůli sexuálním scénám ale jako historicky první snímek Netflixu získal od Americké filmové asociace hodnocení NC-17 čili nejpřísnější rating, jaký může film v americké kinematografii dostat. Režisér ale i přesto odmítá nekompromisní záběry odstranit.
Trailer k filmu Blonde | Video: Youtube / Netflix Česká republika

Knižní předlohou pro snímek Blonde (česky Blodýnka) je román americké spisovatelky Joyce Carol Oatesové z roku 2000. Australský režisér Andrew Dominik tak filmem předkládá silně beletrizovanou verzi života americké legendy a nabízí v něm drsný a nekompromisní pohled na její život.

Snímek, v němž se v hlavní roli představí herečka Ana de Armasová, se natáčel v roce 2019 a původně se jeho premiéra očekávala už na rok 2021. Netflix ji ale posléze bez uvedení důvodu odložil až na letošní září. Jak později pro server Screen Daily naznačil i samotný režisér, streamovací platforma tehdy nesouhlasila s některými extrémnějšími scénami a požadovala jejich přepracování, aby se vyhnula právě nechvalnému ratingu NC-17.

Dominik v únoru letošního roku potvrdil, že na požadavky Netflixu se později do filmu zapojila střihačka Jennifer Lameová, která spolupracovala například na akčním thrilleru Tenet. I přesto si ale režisér stál na svém a ve filmu ponechal mnohé drsné záběry. Připustil, že se v něm například objevuje scéna se znásilněním, kterou převzal z knižní předlohy.

Rating NC-17, jehož označení se objevuje i v závěru traileru, Dominik označil za "snůšku hloupostí" a považuje ho pouze za znak nekompromisnosti snímku. Ve filmu podle jeho slov nehodlá nic měnit.

"Je to náročný film. Pokud se divákům nelíbí, je to do háje jejich problém. Film nemíří k všeobecnému přijetí. Je to film o Marilyn Monroe s ratingem NC-17. To je ale to, co chcete, ne? Já chci jít a vidět NC-17 verzi příběhu o Marilyn Monroe," uvedl pro Screen Daily a dodal, že je Netflixu vděčný za jeho spolupráci.

Sexualita nebo násilí

Americká filmová asociace (MPA) využívá k hodnocení vhodnosti filmů vytvořených ve Spojených státech několikastupňový žebříček. Udělení nejpřísnějšího ratingu NC-17 znamená, že film obsahuje velmi výrazné projevy sexuality, násilí, hrubé mluvy nebo nahoty a nesmí ho vůbec navštívit nezletilí. Jeho získání tak výrazně omezuje vyhlídky snímku na uvedení na trh a jeho promítání v kinech.

V posledních letech získalo tento rating, který je spojován zejména s pornografickými díly, jen několik amerických snímků. Kvůli obavám z jejich nevýdělečnosti takové filmy v Hollywoodu již téměř nevznikají. Hodnocením NC-17 se například může "chlubit" horor Tapes from the Underground nebo mysteriózní drama Killing Eva Braun.

Pro Netflix je ale nejpřísnější přístupnost mnohem méně škodlivá než pro tradiční filmová studia a může mít na výdělečnost filmu jen malý dopad, upozorňuje server Polygon. Již v minulosti streamovací platforma uvedla erotické drama Love v režii Gaspara Noého, které se na Netflixu stalo hitem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy