Terry Pratchett hájil televizní dokument o eutanazii

14. 6. 2011 14:42
Jeho názor nezměnilo ani to, že byl během umírání

Londýn - Britský spisovatel Terry Pratchett hájil televizní dokument zachycující okamžik smrti nevyléčitelně nemocného muže. Snímek Choosing to Die (Zemřít podle své volby) televize BBC odvysílala v pondělí večer. Známý fantasy autor v něm doprovází jednasedmdesátiletého Petera Smedleyho, který se rozhodl zemřít na švýcarské klinice Dignitas.

Eutanazii odvysílala v obdobném pořadu poprvé v Británii v roce 2008 televize Sky. Dokument BBC v Británii opět vyvolal protesty odpůrců eutanazie a kritiku veřejnoprávní BBC za to, že pořad natočila.

Třiašedesátiletý Pratchett je dlouhodobým zastáncem práva vybrat si okamžik smrti. Sám trpí od roku 2007 Alzheimerovou chorobou. V debatě po odvysílání pořadu uvedl, že jeho názor na asistovanou sebevraždu nezměnilo ani to, že byl během dokumentu svědkem Smedleyho umírání.

Naopak Liz Carrová, která se zasazuje za práva postižených, označila pořad za propagandu eutanazie a vyjádřila překvapení, že jej BBC odvysílala. "Já a mnoho dalších postižených a smrtelně nemocných lidí, se obáváme, co by legalizace asistované sebevraždy znamenala," uvedla.

Foto: Aktuálně.cz

"Existují důkazy, že čím více tyto věci ukazujete, tím více sebevražd budete mít," uvedl Alistair Thompson, mluvčí skupiny Care Not Killing, která vystupuje proti eutanazii.

 BBC odmítla, že by dokument mohl být příkladem pro další sebevraždy, nebo že byl zaujatý. "Film líčí prožitek jednoho člověka - Terryho cestu, při které zkoumá tento problém," uvedla mluvčí BBC. "Snímek dává lidem možnost si na tuto věc utvořit názor."

Pratchett v dokumentu hovoří se třemi muži trpícími degenerativními onemocněními motorického systému. Jednasedmdesátiletého hoteliéra Smedleyho provází během cesty z britského ostrova Guernsey do Švýcarska, kde zemře na klinice Dignitas po smrtelné dávce barbiturátů.

Terry Pratchett prý film natočil i proto, aby zjistil, zda bude s to zemřít ve chvíli, kdy se pro to rozhodne. A zkušenost z Dignitas prý jeho názor na asistovanou sebevraždu nezměnila.

 "Věřím, že každý, kdo je postižen vážnou a smrtelnou nemocí, by měl mít možnost zemřít klidně a s lékařskou pomocí a netrpět," řekl v televizní debatě Pratchett. Na dotaz o posvátnosti života Pratchett odpověděl: "A co důstojnost života?" Život bez důstojnosti je pro některé lidi dostatečným důvodem k sebevraždě, řekl.

Kritizoval také vládu, že problém přehlíží. "Styděl jsem se, že Britové se musejí trmácet do Švýcarska za poměrně velkých nákladů," řekl.

Podle něj Smedley zemřel dřív, než bylo potřeba. Do Švýcarska odjel, dokud byl schopen dopravy, a kdyby mohl podstoupiot eutanazii v Británii, udělal by to později.

Podle BBC za posledních dvanáct let spáchalo v Dignitas asistovanou sebevraždu 1100 lidí z celé Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy