Televizní Elsa neřve jako Český lev, ale tiše pláče

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 12. 2008 11:15
Karl a Egon vyhlásí v sobotu ceny Elsa
Ceny Elsa
Ceny Elsa | Foto: VAC

Praha - Mladší sestřička Českého lva znovu v sobotu zkusí štěstí.

Zatímco Český lev se těší přízni divácké i mediální, ceny Elsa zůstávají v jeho stínu. A seznam nominovaných svědčí o tom, že vcelku oprávněně.

Snad víc diváků k obrazovkám přilákají zbrusu noví moderátoři, dvojice Karl a Egon z lekcí německého jazyka Alles Gute, součásti někdejší České sody.

Milan Šteindler a David Vávra budou mít ale dost práce vysvětlit, proč v seznamu nominovaných oproti pořadům České televize až na výjimku zcela absentují pořady Novy a Primy.

Ceny Elsa oceňují pořady a výkony realizované na domácích televizních stanicích v průběhu jednoho roku.

Nominace stojí na bedrech osmadvacetičlenné nominační poroty, v níž zasedl mimo jiné režisér a kameraman Jaroslav Brabec, profesionální vdova Magdalena Dietlová z časopisu Xantypa, moderátorka Halina Pawlowská, Vladimír Železný či ředitel ČFTA Petr Vachler.

Soukromé pasti: Tatínkova holčička
Soukromé pasti: Tatínkova holčička | Foto: TV Nova

Výběr nominovaných ale budí rozpaky: objevují se v něm stále stejná jména a chybí řada výrazných počinů uplynulého televizního roku.

Ostatně Nova i Prima mají zastoupení jen v jediné kategorii zahraničních seriálů, kde se utkají novácký Dr. House a primácké Zoufalé manželky s veřejnoprávními Simpsonovými.

Všech ostatních dvanáct kategorií ovládla Česká televize, a sobotní předávání cen Elsa se tak změní ve večírek veřejnoprávní stanice.

Nova a Prima přitom letos měly co nabídmout.

Ve výběru nominovaných přitom úplně chybí možná nejoceňovanější letošní pořad, novácký cyklus Soukromých pastí.

Za pozornost by jistě stála i Kriminálka Anděl, o prvním českém sitcomu Comeback ani nemluvě.

Dle statusu cen Elsa jsou totiž hodnoceny jen pořady vysílané od 1. července 2007 do 30. června 2008, tedy bez  podzimu, kam televize obvykle chystají své největší programové trumfy - což nabídku Novy, která letos Českou televizi zcela převálcovala, odkazuje až na příští ročník.

BrainStorm
BrainStorm | Foto: ČT

"Přál bych si, aby nominace byly bohatší co do výběru televizí," říká ředitel ČFTA Petr Vachler.

"Ale tajné hlasování, už i podle vybrané komise v předkolech, dává v letošním roce jasný signál. Ten se ale díky nastupující dramatické tvorbě, například Novy, může brzo obrátit jiným směrem," ujišťuje.

Dodává také, že by rád na našem mediálním trhu viděl odvážnější televize, které se soustředí na pozitivnější vidění světa a obsahem se neomezují na nezbytnou většinu. "To je ale v době materiálního katechismu asi utopie. Taková je doba," dodává.

Mezi publicistickými pořady lze z konkurence postrádat především Na vlastní oči - už s přihlédnutím k tomu, že o nejvyšší cenu se utkávají krom 168 hodin i debatní cyklus Historie.cs a sice kvalitní, ale už letitý pořad Na plovárně.

Hodina klavíru
Hodina klavíru | Foto: ČT

Mezi magazíny bojují - lze-li toto slovo v této souvislosti použít - cyklus Filmopolis, Šumná města zasvěcená Příbrami a literární magazín Třistatřicettři.

V oblasti zábavných pořadů je po zásluze Krausovo Uvolněte se, prosím; nejspíš tu musí být i největší veřejnoprávní zábavný projekt, pořad StarDance II, a do třetice ještě Šípova Všechnopárty. 

Řada sporných pořadů je i v dalších kategoriích. V kategorii dokumentární se do trojice protlačil například bulvární cyklus Třináctá komnata, kvalitní nové české dokumenty včetně filmů Heleny Třeštíkové kategorie zcela pomíjí.

Kategorii animovanou ovládly večerníčky Doktor Animo, Krysáci a O Kanafáskovi.

Mezi moderátory chybí řada jmen od Nory Fridrichové po Petra Čtvrtníčka, zato tu poněkud přebývá omyvatelný Aleš Cibulka za moderování zapomenutelného pořadu O češtině. S ním se utkají Marek Eben a Václav Moravec.

Letiště
Letiště | Foto: TV Prima

Ani na oblast původní dramatické tvorby není pěkný pohled. Prima by si zasloužila alespoň nominaci se svým Letištěm, které minimálně vneslo do českého televizního rybníčku novější styl než nekonečné seriály Ordinace, Velmi křehké vztahy či Pojišťovna štěstí.

Přebývají tu místo toho dvě konzervativní a neobjevné televizní inscenace - BrainStorm a Hodina klavíru a jako výsměch i seriál brněnské televize Četnické humoresky.

Když už se do této kategorie probila jen Česká televize, proč nominační porota zapomněla na seriály Dobrá čtvrť či Hop nebo trop?

V dalších kategoriích se opakují podobná jména, a tak BrainStorm Jiřího Stracha uhájil celkem pět nominací, zatímco Hodina klavíru Zdeňka Zelenky nominace čtyři.

Dobrá čtvrť nakonec skončila alespoň se dvěma; po jedné mají i Krev zmizelého, Hraběnka a Boží duha.

 

 

Právě se děje

Další zprávy