GLOSA Mockument Televise bude! si hraje a dost u toho zlobí

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 5. 2014 12:55
Televise bude! je příjemný experiment, ovšem horší dokument. Je totiž plný povrchních poznámek bokem, kterým je věnováno nepřiměřeně moc pozornosti, protože tvůrci pravděpodobně věří, že jsou efektní.
Komisi cenzorů si z dokumentu Televise bude! zapamatuje asi každý. Ale je to důležité?
Komisi cenzorů si z dokumentu Televise bude! zapamatuje asi každý. Ale je to důležité? | Foto: Česká televize

Glosa - O dokumentu Televise bude! se mluvilo v superlativech už dávno před jeho odvysíláním. Jde totiž o projekt na našich obrazovkách dosud nevídaný. V hraném dokumentu s fabulačními částmi (mockument) sleduje režisér Jan Bušta začátky československého televizního vysílání v atraktivním kabátu plném hrátek s obrazem, ale i s vyprávěním.

Podívejte se na ukázku z filmu Televise bude!
Podívejte se na ukázku z filmu Televise bude! | Video: Produkce Radim Procházka

Dostáváme se tak do padesátých let, kdy František Filipovský odehrává první experimentální scénu, kterou prakticky nikdo nevidí. Střídáme dobu nadějí a euforie zúčastněných techniků s nátlakem režimu i deziluzí ze zneužitého a poníženého média, jehož potenciál byl nakonec využit především k propagandistickým účelům.

Všechny tyto prvky a emoce se navzájem mísí, jak s hrdinou v jediném záběru postupujeme první dekádou existence tuzemského vysílání.

Televise bude!
Televise bude! | Foto: Česká televize

Není pochyb, že je Bušta schopný filmový řemeslník a umí zkoordinovat padesátiminutové video tak, aby se v něm neustále „něco dělo“, proto sledovat tuto cestu je především zábavné. I přes výhrady se sluší ocenit snahu ČT nabídnout něco netradičního, protože na výsledek se jistě pěkně kouká a jde o detailně propracované dílko.

Na druhou stranu se však zdá, že režisér a jeho tým svému údělu až příliš propadli, když se pokouší přijít s "něčím opravdu jiným a netradičním" i nad rámec toho, co jim umožňuje námět.

Proč vlastně?

Dokument se například, jak trendy velí, prezentuje ve falešném jediném záběru, což má být nejspíš velmi důležité. Rozhodně na sebe tento postup velmi okatě upozorňuje - "přiznaně nepřiznané" střihy sledujeme skrze oponu, dveře či nepřirozené stmívačky. Jde tedy o něco, co tvůrci chtějí, abychom vnímali.

Televise bude!
Televise bude! | Foto: Česká televize

Jenže proč? Ano, vypadá to (občas) originálně a (většinou) hezky, jenže po motivech tohoto postupu se nepátrá snadno – jednozáběrovost v tomto pojetí rozhodně nereflektuje televizní tvorbu padesátých let (to by nesměla být tak dynamická) ani dnešní. Je to prostě hezké a tvůrci se tak rozhodli.

Stejně jako u dalších audiovizuálních nápadů i přiznaných manipulací s fakty. Tyto vychytávky jsou zde pouze pro sebe samé a odvádějí pozornost od reálných dějů, což je u dokumentu přinejmenším problematické.

Kdyby totiž platilo, že faktografické jádro Bušta využívá jako odrazový můstek pro své experimenty, obhájil by se snadno. Spíš se však k onomu jádru vůbec nepřibližuje, pouze okolo něj tančí a mohl by tančit stejně třeba i okolo výročí výroby počítačových myší, kdyby zrovna bylo na řadě místo televize.

Televise bude!
Televise bude! | Foto: Česká televize

Příkladem může být scéna, v níž se hrdina přiznává, že pobíhající dcera Filipovského ve studiu byla smyšlená. Měli bychom ji tedy vzít jako poučení a nevěřit všemu, co vidíme v televizi. Problém je, že tato lež nijak nevyužívá specifik televizního média – mohla by být ve filmu, v literatuře, v novinách, takže jde vlastně o docela povrchní poznámku bokem, jíž je věnováno nepřiměřeně moc pozornosti, protože tvůrci pravděpodobně věří, že je efektní.

Zvládneme to usledovat?

Za zvážení stojí, jestli vůbec film s tak propracovaným audiovizuálem vyžadující absolutní pozornost může fungovat jako televizní dokument. Dokáže divák vstřebat historická fakta i vydatný obrazový guláš, aniž by byl dezorientovaný? Bez možnosti vrátit se o kus zpět, odpočinout si?

Televise bude!
Televise bude! | Foto: Česká televize

Osobně jsem například vůbec nepochytil, kdo je vlastně vypravěč filmu, jaká byla jeho úloha ve studiu ani jestli jde o reálnou, nebo vymyšlenou figuru. Kdybych se možná podíval o kus zpět, všiml bych si nějakého vysvětlení nebo titulku, ale tuto možnost televizní divák nemá.

Televise bude! je zajímavým experimentem, tím však horším dokumentem (i mockumentem). Těžko říct, o kolik si z něj diváci zapamatují víc než jen dlouhý pochod po televizním studiu, Františka Filipovského a karikovanou cenzurní komisi.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 49 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy