Tak jsme nemravnosti pojmenovali my, tvrdí Redhoti

rg
20. 11. 2007 14:20
Kapela žaluje televizi za užití slova Californication
Red Hot Chili Peppers s gramofonky
Red Hot Chili Peppers s gramofonky | Foto: Reuters

Los Angeles - Red Hot Chili Peppers zažalovali televizní produkční společnost Showtime Networks za to, že svůj drsně komediální seriál pojmenovala Californication - což je stejný název, jaký v roce 1999 kapela použila pro své album i stejnojemnný hit, který bodoval v hitparárách o rok později.

Zpěvák Anthony Kiedis má podle agentury AP za to, že použitím slova firma neodcizila Redhotům nic menšího než identitu. V seriálu navíc vystupuje postava Dani California - což je název další skladby, tentokrát z loňského dvojalba Stadium Arcadium.

Tom Kapinos, který pořad vytvořil a je jedním z jeho producentů, v červenci na propagačním turné prohlásil, že výraz byl poprvé použit už v 70. letech v  Oregonu - na nárazníkové nálepce hlásající Nekalifornikujte Oregon!

Kapinos v minulosti spolupracoval na úspěšné teenagerské sérii Dawsonův svět. Jeho Californication se na amerických obrazovkách objevil 13. srpna a v České republice ho od 6. listopadu uvádí HBO.

Hlavní roli v něm hraje David Duchovny, který se proslavil jako umanutý agent Mulder, jenž v Aktech X pátrá po mimozemšťanech i vraždících světluškách. Už na začátku 90. let si zahrál v mystériu Davida Lynche Twin Peaks transvestivního agenta Denisu Brysonovou.

Obal desky se sporným názvem
Obal desky se sporným názvem | Foto: Aktuálně.cz

V porovnání s tím ztvárňuje v Californication poměrně konvenční postavu. Jeho Hank Moody je spisovatel, alkoholik a sukničkář, jenž má tvůrčí krizi při práci na nové knize.

Seriál si bere na mušku americký showbyznys, který z Moodyho úspěšného debutu Bůh nás všechny nenávidí udělal rozvernou romantickou komedii.

Nedílnou součástí jsou autorovy soukromé běsy, ke kterým patří sexuální scény, vulgarismy a kontroverzní výroky na adresu snad všech náboženství. Složenina Californication spojující Kalifornii s anglickým výrazem pro smilstvo (fornication) velmi dobře vystihuje, o co tu jde. 

Podobné téma má stejnojmenný song. Jak se na rockovou megakapelu sluší, Kiedisův text pojednává o odvrácené straně západního blahobytu, plastické chirurgii i nadvládě popklutury. 

I Red Hot Chili Peppers se pro název výrazně inspirovali - jménem britské skupiny Chilli Willi & The Red Hot Peppers, která působila v první polovině 70. let v Anglii.

 

Právě se děje

Další zprávy