Silvestr: Michala Davida nahradí Ženy v pokušení

Klára Stuchlá Libertová
26. 12. 2011 10:00
Co přichystaly stanice na svátky a konec roku
Micimutr
Micimutr | Foto: Česká televize

Praha - Vánoce bez televizních pohádek, to by snad v Česku ani nebyly Vánoce. Jak si tedy program domácích stanic stojí letos?

V podstatě stejně jako v předchozích letech - velkou část zabírají klasické pohádky, jež televize servírují každým rokem. Chybět nebudou ani nové tituly, které čeští diváci uvidí v premiéře - ty ale nabídne především veřejnoprávní televize. 

Pohádkový maratón se rozjíždí už v pátek 23. prosince, kdy Česká televize dopoledne uvede československou interiérovou pohádku Šahrazád na motivy arabských příběhů Tisíce a jedné noci; v odpoledních hodinách pak dává hraný příběh Mach, Šebestová a utržené sluchátko a v hlavním programu populárního Anděla páně Jiřího Stracha. Na dvojce nebude chybět krátký dokument o Josefu Ladovi.

Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Aktuálně.cz

Nova vánoční „pohodu" rozbalí v tento den už od brzkého rána: začne animovaným filmem Lední medvídek, Troškovou Princeznou ze Mlejna II (1. část), pokračuje pohádkou o Sněhurce bratří Grimmů a završí ji tajemná pohádka na motivy Boženy Němcové s mrazivou hudbou Petra Ulrycha - O statečném kováři s Pavlem Křížem v hlavní roli.

Prima sází čistě na americkou produkci a pojetí Vánoc v santaclausovském duchu, takže nevynechává ani divácky vděčné zábavné pořady - Nikdo není dokonalý nebo  Show Jana Krause. TV Barrandov zůstává neutrální; jako kdyby Vánoce nebyly.

Štědrovečerní klasika to jistí

Na Štědrý den začne každoroční souboj televizí o diváckou přízeň. V České televizi jej zahájí typické nedělní pořady pro děti okořeněné vánoční atmosférou a speciálním pohádkovým programem; následovat bude rodinná komedie s Willem Ferrelem Vánoční skřítek a pak už se budou střídat klasické české pohádky s těmi novějšími - Dařbuján a Pandrhola, Peklo s princeznou, Lotrando a Zubejda, Princezna se zlatou hvězdou. 

Byl jednou jeden král
Byl jednou jeden král | Foto: Aktuálně.cz

Na Štědrovečerní večer si Česká televize připravila tradičně novinku - tentokrát se jedná o pohádkový příběh Micimutr, který producenti dokonce nedávno poslali na chvíli i do kin. V hlavní roli se nepředstaví nikdo jiný než Libuše Šafránková: ta si tu vystřihla roli domovnice s kočkami, která zná cestu do pohádky. Chybět nebude ani drak, princezna a krédo, že lež má krátké nohy.

Následovat budou pořady pro dospělé, které začnou štědrovečerní hovory Miroslava Donutila s hosty - Veselé vánoční (pří)hody 2011. Poté přijdou na řadu Hřebejkovy Pelíšky a dále už půjde o slet starších českých pořadů či filmů, jež o půlnoci vystřídá mše.

Na ČT 2 bude po celý den prostor věnován tematicky laděným dokumentům o symbolice Vánoc, koncertům a muzikálům. O něco méně pochopitelným krokem se ovšem jeví zařazení amerického muzikálu Funny Girl s Barbrou Streisandovou, který má navíc následují den pokračování.  

Doba ledová: Mamutí Vánoce
Doba ledová: Mamutí Vánoce | Foto: Bontonfilm

Nova vsadila na naprostou klasiku. Chybět nebudou české Chobotnice z II. patra, Krakonoš a lyžníci, Třetí princ, Pyšná princezna, Princ a Večernice či Honza málem králem, jež budou prokládány americkými animáky jako Shrekoleda nebo Šťastný a veselý Madagaskar. Štědrovečerní program ovládnou tradiční Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou.

Na Primě se v premiéře představí animovaný titul, který před krátkým časem vyšel na DVD Doba ledová: Mamutí Vánoce. Jinak sází stanice na jistotu pohádkami typu Obušku, z pytle ven a nebojí se ani tak archaických kousků, jako je Fričova Eva tropí hlouposti či Babička z roku 1940.

Do štědrovečerního programu nasadily Prima i Barrandov tematicky stejné pohádky; jen Prima zvolila starší verzi nazvanou Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Milenou Dvorskou, kdežto Barrandov promítne pohádku Sůl nad zlato z 80. let s Libuší Šafránkovou.

Vánoční pohoda i s překvapením

Na Boží hod je program televizí opět dost podobný. Skladbou vybočuje pouze Česká televize, která se přece jen snaží o větší rozmanitost; tudíž kromě starších pohádek jako Sedmero krkavců nebo komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku nasadila i novější pohádku Láska rohatá. V hlavním večerním programu uvede v premiéře další pohádku Tajemství staré bambitky. V hlavní roli se objeví Tomáš Klus v roli zamilovaného prince, který „si lásku prosté dívky musí zasloužit a následně dokázat, že může vládnout království i bez chamtivých rádců".

Peklo s princeznou
Peklo s princeznou | Foto: Česká televize

Nova opět nasazuje známé pohádky, které kromě Shreka spadají datem výroby do 90. let minulého století. Do večerního programu nasadila pohádku Jak se budí princezny ze 70. let.

Až neuvěřitelně šetřivá je Prima, která paběrkuje z pořadů, jež uvedla předchozí den (a další dny se k ní bohužel připojí i ostatní stanice) - takže dopoledne nabízí opět Byl jednou jeden král s Werichem, dokonce nasazuje pohádku z česko-bulharské koprodukce Nevěsta s nejkrásnějšíma očima. Večer ovšem překročí svůj stín novější rodinnou taškařicí Kouzelná chůva Nanny McPhee. Spolu se Švejkem patří asi k tomu nejlepšímu, co lze v tento sváteční den na Primě vidět.

Ani Barrandov nijak nepřekvapil, kromě pokračování pořadů ze Štědrého dne - jako je Sissi s Romy Schneiderovou či švédsko-německý film Pipi dlouhá punčocha - nabídne zapomenutou pohádku O dvou sestrách a noční květině a den završí tureckým historickým seriálem Velkolepé století.

Tajemství staré bambitky
Tajemství staré bambitky | Foto: Česká televize

Na Štěpána je už program na veřejnoprávní televizi poněkud smutnější; i tady se bude paběrkovat. Kromě odpolední pohádky Čert ví proč se můžou někteří s nostalgií podívat na Lvího krále; jinak je lepší televizi ani nezapínat. S Princeznou ze mlejna II, kterou již odpromítala Nova, nebo pokračováním stokrát viděného Pekařova císaře je zbytečné ztrácet čas. Dvojka završuje sváteční program trochu nevkusně, dokumentárním cyklem Heydrich - konečná řešení. Morbidnější povahy ovšem jistě neurazí Herzova Morgiana.

Na dalších kanálech už bude přímo rej pokračování. Na Nově Princezna ze mlejna II, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí 2 a Shrek 2. Večer je aspoň možno zhlédnout americkou komedii Čtvery Vánoce. Na Barrandově už 26. 12. vánoční čas zcela vyvane: na programu zůstala přitroublá komedie Dr. Dolittle 2 a večer Hrabě Monte Christo. Zajímavým vybočením je sice Malá Miss Sunshine, jež je však odsunuta až na hodinu po půlnoci. Vánoční program i v dalších dnech dodržuje už jen ČT a Nova.

Hlavně ať je Silvestr pestrý

Jestli Vánoce jsou k dobru věci spíše standardní, silvestrovský televizní program už nějaký čas patří k nejtragičtějším pokusům o vtipnou a nenucenou zábavu - zpravidla však naplňuje spíše ironický podtext těchto slov.

Láska rohatá
Láska rohatá | Foto: Česká televize

Na ČT od rána vévodí programu pohádky, ať už ty večerníčkové nebo hrané. Odpoledne započne crazy komedie Silvestr svobodného pána a dále následují evergreeny v podobě Silvestrů Vladimíra Menšíka či jeho Bohouše. Seriálovým závislákům a milovníkům českého retra bude naděleno speciální Vyprávěj s podtitulem „O čem jsme nevyprávěli" - takže se můžeme těšit na přeřeky na place a veselé historky z natáčení.

Od osmi pak zahajuje ČT velký silvestrovský zábavný večer nazvaný Silvestr 2011 startuje, který uvede momentálně velmi oblíbená moderátorka a herečka Tereza Kostková. Show budou prokládat pořady Všechnopárty či Zázraky přírody, opět ve speciálním vydání. Vstupy z nové silvestrovské estrády dostaly pokaždé jiný „sexy" název - můžeme se těšit na výstupy Silvestr 2011 pokračuje, graduje a jedeme do finále. Po novoročním přípitku následuje další Menšík a zákulisní srandy z Četnických humoresek.

Pokud tedy trávit Silvestra u České televize, zajímavěji se večer jeví druhý program, který uvede Cimrmanovu hru České nebe a po desáté hodině odvysílá Švankmajerův majstrštyk Jídlo. Ti, kdo mají rádi přírodu nebo hudbu Philipa Glasse, mohou shlédnout francouzský dokument Zamilovaná zvířata, jenž diváky skrze milostné hrátky dovedou až k přípitku.

Shrekoleda
Shrekoleda | Foto: TV Nova

Taktéž další stanice zahajují pohádkami a rodinnými komediemi. Nova však nepochopitelně odpoledne uvede katastrofální titul Trhala fialky dynamitem, kterému se kvůli jeho tržbám nesmáli ani sami tvůrci. Pokračuje americkou komedií Nekecej a pádluj, kterou vysílá tak třikrát do roka; a samozřejmě nesmí chybět ani divácky nejúspěšnější česká komedie všech dob S tebou mě baví svět.

Následují silvestrovské televizní noviny, Pak měl vypuknout Silvestr na Nově moderovaný Liborem Boučkem. Pořad sliboval exkluzivní záznam koncertu Michala Davida z Lucerny - ten ovšem zpěvák zrušil, zlomen bolem nad úmrtím Václava Havla. Vše tedy nahrazují filmové Ženy v pokušení a poté jen Všechno nejlepší ze Slavíka a Všechno nejlepší ze Slavíka.

Opravdu netradiční rozloučení připravila Prima: pořady nazvané Silvestr na pláži budou vysílány z aquaparku v Praze-Čestlicích. Přímý přenos z Aquapalace Praha začne v 19 hodin a pozve diváky prostřednictvím kamer pětkrát do rozdováděného tropického prostředí. Je zvláštní sledovat, kam až to dotáhl český product placement.

O hlavní zábavu se pak má postarat soutěž Československo má talent: pod názvem Československo má Silvestra bude diváky bavit trojice porotců Lucie Bílá, Martin Dejdar a Jaro Slávik.

Barrandov razí cestu menšího odporu a bude vysílat pohádky a komedie i večer. Mentálně se však vrátíme o několik dekád zpět - čeká nás „nový" Silvestrovský videostop. Vtipný zřejmě má být i pořad Prominenti s Jitkou Asterovou, která připravila speciál s celebritami v nezvyklých úlohách a nečekaných situacích.

Zkrátka televizní Silvestr bude zas jedna velká taškařice.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy