Seriál Homeland je rasistický a uráží Araby, hlásaly podvratné graffiti z nové epizody

mad
17. 10. 2015 10:20
Arabští umělci byli najati tvůrci seriálu Homeland (Ve jménu vlasti), který se natáčel v Berlíně, aby vytvořili graffiti do scény v uprchlickém táboře v Libanonu. Podařilo se jim do záběrů "propašovat" podvratné nápisy, které kritizují předpojaté vykreslení muslimského světa a vyobrazování Arabů a muslimů v negativním světle. Výkonný producent seriálu lituje, že nápisy neodhalili dříve, než se epizoda odvysílala. Zároveň však "uměleckou sabotáž" obdivuje.
Graffiti hlásající "Homeland je rasistický"
Graffiti hlásající "Homeland je rasistický" | Foto: www.hebaamin.com

Praha – V nejnovějším díle Ve jménu vlasti (Homeland) se objevily graffiti kritizující seriál za rasismus a podporování stereotypů o Arabech a muslimech, píše BBC. Seriál vypráví o CIA bojující proti teroristům.

Natáčení nové série probíhalo v Berlíně, kde tvůrci najali několik arabských umělců, aby vytvořili autentické graffiti ke scéně odehrávající se v libanonském táboře pro syrské uprchlíky. Umělcům se podařilo do záběrů "propašovat" nápisy kritizující seriál, aniž by si toho štáb všiml.

Graffiti v druhé epizodě páté série, která byla odvysílána 11. října, obsahovaly nápisy "Homeland je rasistický", "Homeland není seriál", "Tento seriál nevyjadřuje názory umělců" nebo "Homeland je vodní meloun", což je arabský výraz pro "blbost" nebo "bezvýznamnost".

Jeden z umělců ve svém prohlášení ke kauze napsal, že zpočátku byli k nápadu zdrženliví, než však převážila myšlenka, že tento krok může vyjádřit politickou nespokojenost jich a mnohých dalších se seriálem. Byla to podle nich příležitost, vyslat "podvratné zprávy" skrze samotný seriál.

Umělec Caram Kapp v rozhovoru pro BBC řekl, že seriál nabízí jen jeden pohled na Araby či muslimy a vyobrazuje je pouze ve špatném světle. Tvůrci podle nich situaci na Blízkém východě zjednodušují a jsou k muslimskému světu předpojatí.

Výkonný producent seriálu Alex Gansa serveru Deadline řekl: "Chtěli jsme na tyto nápisy přijít dřív, než se odvysílaly. Avšak Homeland se vždy snaží být podvratný svým vlastním způsobem a chce podněcovat debatu, takže si nemůžeme pomoct, ale tento sabotážní akt umělců obdivujeme."

Seriál vyvolal kontroverzi již dříve. Negativní vyobrazení Islámábádu ve čtvrté sérii kritizoval mluvčí pákistánské ambasády Nadeem Hotiana, připomíná The Guardian. "Město připomínalo válečnou zónu s bombovými útoky a přestřelkami, což nemůže být vzdálenější pravdě," řekl Hotiana.

 

Právě se děje

Další zprávy