Šéf KSČM: Dokumentem o Horákové ČT ovlivňuje volby

Domácí Domácí, Red Kul
2. 6. 2009 21:00
Desetidílný pořad dokumentuje proces den po dni
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa...
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizuje Českou televizi, že vysíláním dokumentu o procesu s Miladou Horákovou narušuje předvolební kampaň do Evropského parlamentu. Žádá proto veřejnoprávní obrazovku, aby pořad stáhla a vysílala až po volbách.

Desetidílný Proces H se vysílá od 31. května do 9. června na ČT2 - tedy stejně jako reálný proces v roce 1950 - a den po dni rekonstruuje zmanipulovaný proces s Horákovou, jež byla odsouzena a popravena.

"Opět se potvrzuje, že Česká televize i v předvolebním období, ale nejen v něm, je naprosto poplatná pravicovým stranám s jejich neustálým vracením se k minulosti proto, aby odváděly pozornost občanů od otázek současných, a to je finanční a ekonomická krize," komentuje to Filip v otevřeném dopisu řediteli televize Jiřímu Janečkovi.

Foto: Aktuálně.cz

ČT podle předsedy KSČM naopak přiživuje "naprosto primitivním antikomunismem hodnocení otázek minulosti". A není to prý poprvé, kdy ČT problematicky naplňuje zadání, aby byla televizí veřejnou a objektivní.

"Pokud by tyto parametry měla naplňovat, musela by v současné době vysílat také pořad, který by ukazoval, jak rozhodování politických stran ODS, ODA, KDU-ČSL a dalších vedlo k nevratným škodám, ztrátám, oslabení a neústavnímu rozbití Československa, České a Slovenské republiky a jejich občanů," pokračuje šéf strany.

Stejně tak - tvrdí Filip - není ČT ochotna odvysílat např. prezentovaný dokument o činnosti tzv. skupiny bratří Mašínů od režiséra Kačora.

Čtěte také:
Brožová-Polednová nastoupila v 87 letech do vězení
Historik popsal online, co provázelo vraždu Horákové

Janeček i programová ředitelka televize Kateřina Fričová už obvinění v médiích odmítli. "Kdo má pocit, že pořad vysíláme účelově před volbami, měl si data dohodnout s komunisty v roce 1950," vzkazuje Fričová. Stejně argumentoval i generální ředitel.

Podle Fričové by KSČM navíc měla pořad spíš podpořit, pokud se distancuje od totality.

Filip v dopise píše, že KSČM je jinou politickou stranou než KSČ a má vlastní historii. "To ale neznamená, že se nehlásíme k minulosti i současnosti," dodává s tím, že televize už dlouho vysílá antikomunistické pořady a bojkotuje KSČM v televizních debatách.

Jeho prohlášení odmítli i političtí vězňové a Klub Milady Horákové s tím, že dokument nabízí autentické záběry.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy