Šéf KSČM: Dokumentem o Horákové ČT ovlivňuje volby

Domácí Domácí, Red Kul
2. 6. 2009 21:00
Desetidílný pořad dokumentuje proces den po dni
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa...
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizuje Českou televizi, že vysíláním dokumentu o procesu s Miladou Horákovou narušuje předvolební kampaň do Evropského parlamentu. Žádá proto veřejnoprávní obrazovku, aby pořad stáhla a vysílala až po volbách.

Desetidílný Proces H se vysílá od 31. května do 9. června na ČT2 - tedy stejně jako reálný proces v roce 1950 - a den po dni rekonstruuje zmanipulovaný proces s Horákovou, jež byla odsouzena a popravena.

"Opět se potvrzuje, že Česká televize i v předvolebním období, ale nejen v něm, je naprosto poplatná pravicovým stranám s jejich neustálým vracením se k minulosti proto, aby odváděly pozornost občanů od otázek současných, a to je finanční a ekonomická krize," komentuje to Filip v otevřeném dopisu řediteli televize Jiřímu Janečkovi.

Foto: Aktuálně.cz

ČT podle předsedy KSČM naopak přiživuje "naprosto primitivním antikomunismem hodnocení otázek minulosti". A není to prý poprvé, kdy ČT problematicky naplňuje zadání, aby byla televizí veřejnou a objektivní.

"Pokud by tyto parametry měla naplňovat, musela by v současné době vysílat také pořad, který by ukazoval, jak rozhodování politických stran ODS, ODA, KDU-ČSL a dalších vedlo k nevratným škodám, ztrátám, oslabení a neústavnímu rozbití Československa, České a Slovenské republiky a jejich občanů," pokračuje šéf strany.

Stejně tak - tvrdí Filip - není ČT ochotna odvysílat např. prezentovaný dokument o činnosti tzv. skupiny bratří Mašínů od režiséra Kačora.

Čtěte také:
Brožová-Polednová nastoupila v 87 letech do vězení
Historik popsal online, co provázelo vraždu Horákové

Janeček i programová ředitelka televize Kateřina Fričová už obvinění v médiích odmítli. "Kdo má pocit, že pořad vysíláme účelově před volbami, měl si data dohodnout s komunisty v roce 1950," vzkazuje Fričová. Stejně argumentoval i generální ředitel.

Podle Fričové by KSČM navíc měla pořad spíš podpořit, pokud se distancuje od totality.

Filip v dopise píše, že KSČM je jinou politickou stranou než KSČ a má vlastní historii. "To ale neznamená, že se nehlásíme k minulosti i současnosti," dodává s tím, že televize už dlouho vysílá antikomunistické pořady a bojkotuje KSČM v televizních debatách.

Jeho prohlášení odmítli i političtí vězňové a Klub Milady Horákové s tím, že dokument nabízí autentické záběry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy