Sbohem soudruzi, vzkazuje dokument České televize

Kultura Kultura
11. 4. 2012 6:59
Dokumentární cyklus popisuje poslední roky socialismu
Foto: Česká televize

Praha - Česká televize dnes odstartuje šestidílný dokumentární cyklus Sbohem soudruzi, který mapuje situaci před rozpadem celosvětového socialistického režimu. Režisérem seriálu je Andrej Nekrasov, jako koproducenti se na něm podíleli i tvůrci poťouchlých dokumentů Český sen nebo Český mír Vít Klusák a Filip Remunda.

Seriál popisuje historii východního bloku v letech 1975 až 1991 a zprostředkovává ji skrze neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Jedněmi z mnoha jsou například Vratislav Brabenec z kapely The Plastic People of the Universe nebo politický vězeň Ondřej Stavinoha.

Foto: Česká televize

První film z šestidílného cyklu Sbohem soudruzi je příznačně nazván Vítězství. Každý díl cyklu začíná stejně - fiktivním rozhovorem otce, kterému bylo v roce rozpadu SSSR (1991) třiatřicet let, a dcery Gagariny, studentky historie, která vyrůstala s matkou v cizině.

Impérium a satelity

Otec nostalgicky vzpomíná na ideologii socialismu, zatímco dcera touží uvádět věci na pravou míru, aby se nezapomnělo. Zároveň chce znát důvody, proč se kdysi největší světové impérium všech dob se všemi svými satelity, armádami a bezpečnostními složkami vzdalo bez vlastně jediného výstřelu.

První díl rekapituluje období od začátku 70. let, připomíná významné události světové politiky, rivalitu dvou světových velmocí, ale zabývá se i margináliemi osobních lidských osudů. Dobu tak připomínají přímí aktéři dějinných procesů jako je Anatolij Sergejevič Černajev  (bývalý autor projevů sovětského vůdce Leonida Brežněva), Andrej Gračev (tehdejší předseda Mezinárodního odboru Ústředního výboru strany) nebo spisovatel A. Solženicyn a další.

Foto: Česká televize

Mezinárodní spolupráce

Cyklus Sbohem soudruzi vznikal v mezinárodní koprodukci několika evropských televizí a nezávislých produkcí. Režisérem byl Andrej Někrasov. Na šestidílné sérii se podíleli také čeští tvůrci. Koproducenty jsou Vít Klusák, Filip Remunda a Tereza Horská za společnost Hypermarket Film a samotná Česká televize. Dramaturgem za českou stranu byl Jan Gogola mladší.

Součástí projektu je i obsáhlý internetový portál, kde budou zveřejněny další zajímavé informace z historie východního bloku a který bude v češtině provozovat Česká televize na adrese www.farewellcomrades.com.

První díl Česká televize uvede dnes na druhém programu od 20 hodin. Středeční osmá hodina večerní pak bude na ČT 2 sérii Sbohem soudruzi patřit ještě následujících pět týdnů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy