Rozhovor – Souboj pěveckých soutěží. I tak by se dalo označit jarní vysílací schéma televizí Nova a Prima. Nejsledovanější komerční stanice v Česku se rozhodly zaujmout diváky dalšími ročníky Hlasu Česko Slovenska, resp. federálního X Factoru. Prvně jmenovaný pořad startuje již ve středu večer.
Aktuálně.cz se zeptalo odborníka na talentové soutěže a hudebního publicisty Vladimíra Stiboříka z webu o reality show Panacek.com na potenciální (ne)úspěch obou pořadů, úroveň české televizní zábavy i to, proč už žádný zpěvák nikdy nezopakuje úspěch Anety Langerové.
Aktuálně.cz: Má vůbec smysl v roce 2014 vysílat pěvecké soutěže typu Hlas či X Factor? Poslední ročníky bojují s klesající sledovaností, uplatnitelnost vítězů v šoubyznysu je takřka nulová, chybějí výrazní zpěváci a zpěvačky...
Vladimír Stibořík: Smysl to má asi takový jako vysílat každý zábavný pořad. Jde prostě o zábavu tady a teď. To, jestli se někdo ze soutěžících uplatní v šoubyznysu, by se mělo brát jen jako bonus. Ostatně i ze světových zpěváckých soutěží se výrazněji uplatní zhruba deset procent účastníků a ne vždy se jedná o vítěze. A co se týče poklesu sledovanosti a nedostatku výrazných talentů, tak si myslím, že by pomohlo, kdyby mezi jednotlivými soutěžemi byly delší pauzy, tak dva tři roky by stačily.
Hlas Česko Slovenska
- Soutěž se poprvé na světě vysílala v Nizozemí v roce 2010
- Tvůrcem je John de Mol
- V Česku a na Slovensku se poprvé vysílala v roce 2012
- Vítězkou se stala zpěvačka ukrajinského původu Ivanna Bagová
- Hlas Česko Slovenska se objeví na TV Nova každou středu večer
A.cz: Která ze soutěží má podle vás větší šanci na divácký úspěch?
Já si osobně myslím, že Hlas má větší šanci v Česku, zatímco X Factor naopak na Slovensku. Nasazení X Factoru proti Doktorům z Počátku je podle mě zaručená sebevražda. U Hlasu je sice těžké říct, jak se u nás osvědčí vysílání uprostřed týdne, ale Pošta pro tebe ani Cesty domů nejsou tak extrémní konkurenti jako Doktoři z Počátků. Navíc ačkoliv považuji porotu X Factoru za zajímavější, tak si myslím, že průměrného českého diváka spíš přitáhne Michal David či Pepa Vojtek z Kabátů, X Factor by mohl mít tahák (především na divačky) pouze v Ondrovi Brzobohatém. Oproti tomu na Slovensku X Factor poběží úplně poprvé (v Česku už Nova vysílala první řadu v roce 2008 – pozn. redakce) a navíc se dá předpokládat, že X Factor bude zpracováním více slovenský, proto by měl být slovenským divákům bližší.
X Factor
- Show se poprvé na světě vysílala v roce 2004 ve Velké Británii
- Tvůrcem je Simon Cowell
- V Česku se soutěž poprvé objevila na TV Nova v roce 2008
- Vítězem se stal zpěvák Jiří Zonyga, který získal milion korun
- X Factor bude letos vysílat TV Prima každou neděli večer
A.cz: Jak hodnotíte obsazení moderátorských postů a složení poroty? Může to být klíčem k úspěchu či neúspěchu pořadů?
Jak už jsem nakousl, vliv na úspěch či neúspěch to mít může. Velká jména dokážou přitáhnout diváky. Na druhou stranu velké jméno ani zdaleka neznamená, že dotyčný bude dobrý porotce a mentor. To je přesně případ Michala Davida, který v první řadě Hlasu zkazil, co mohl. Proto jeho opětovné nasazení vidím jako vyloženě nešťastné. U X Factoru je jednoznačně nejlepší volbou Ondra Brzobohatý, kterého si jako porotce i mentora dokážu velmi dobře představit. Dobrá volba je i Oto Klempíř, přestože není vyloženě profláklou celebritou, je to velký odborník a navíc předpokládám, že má ostře nabroušený jazyk. Sisu Sklovskou v tuto chvíli považuji za nejslabší článek xfactorské poroty, nicméně může i překvapit. U moderátorů bylo v obou případech vsazeno na jistotu, takže díky nim neočekávám ani nárůst, ani odsun diváků.
A.cz: Když srovnáme Hlas, SuperStar či X Factor s jejich americkými verzemi, jak si ty česko-slovenské vedou? Jsou konkurenceschopné v porovnání se zahraničními vzory?
Nejlépe by v konkurenci zahraničních soutěží obstála čistě slovenská SuperStar, která by podle mě měla být biblí všech tvůrců zpěváckých soutěží. Teď nemyslím po stránce talentů, jelikož v jejich množství a kvalitě nemůžeme USA či Británii konkurovat, ale po stránce zpracování. Slovenská SuperStar byla totiž SuperStar ve své nejlepší podobě a myslím, že svou lidskou atmosférou by leckterou zahraniční soutěž strčila do kapsy. Z federálních zpěváckých soutěží se laťce, kterou slovenská SuperStar nasadila, nejvíc přiblížila první Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, kterou měl na svědomí stejný tým v čele s Petrem Nuňézem. Ostatní federální zpěvácké soutěže už dost výrazně zaostávaly a čistě české soutěže by ve srovnání se zahraničím dopadly hodně špatně. Samostatnou kapitolou je Talent, který je zpracováním na vysoké úrovni, ale devalvují ho výrazné a nepřehlédnutelné manipulace.
DJ Vlado / Vladimír Stibořík
- Narodil se před 30 lety v Praze, kde žije dodnes
- Má rád dobré jídlo a vychlazené pivo
- Je milovníkem dobré hudby bez ohledu na žánr
- Jeho vášní jsou pěvecké a talentové soutěže
A.cz: Čím si vysvětlujete fakt, že z talentových pěveckých soutěží výrazně uspěla pouze Aneta Langerová?
To je jednoduché. Aneta vedle nezpochybnitelného talentu a charismatu měla štěstí, že byla ve správném čase na správném místě. První SuperStar byla novinkou, proto vyvolala celonárodní šílenství. Navíc Aneta vyhrála první řadu s drtivým náskokem, v čemž se lišila od první slovenské SuperStar Katky Koščové, která byla v podstatě náhodnou vítězkou vzešlou z vyrovnané konkurence. Myslím, že například Martin Chodúr nebo Gabriela Gunčíková jsou s Anetou minimálně srovnatelné talenty, ale holt měli smůlu, že vzešli z pozdějších soutěží, které se těšily menšímu diváckému i mediálnímu zájmu.
A.cz: Může v budoucnosti nějaký vítěz vyvolat podobný ohlas u veřejnosti a médií jako Aneta Langerová?
Myslím, že už ne. To by musel být buď opravdu fenomenální talent, nebo by musel mít hodně výraznou a osobitou vlastní tvorbu, případně velmi dobré kontakty. Jinak nemá šanci.